sobota, 27 kwietnia, 2024

Likiery – czym są likiery? Jak je podawać?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneLikiery – czym są likiery? Jak je podawać?

Likiery – czym są likiery? Jak je podawać?

- Advertisement -

Likiery obok win i nalewek są najchętniej wybieranymi napojami alkoholowymi o średnim i wysokim stężeniu alkoholu. Słodkie, gęste, bardzo wyraziste w smaku mają sporą grupę miłośników, a nie, jak się powszechnie uważa, jedynie miłośniczek.

Czym dokładnie są likiery?

Trudno znaleźć granicę, która pozwoliłaby perfekcyjnie oddzielić likiery od nalewek. W dużym zakresie oba te typy trunków są do siebie bardzo podobne, warto jednak zwrócić uwagę na kilka zwyczajowych różnic.

  • Likiery są najczęściej słabsze – od niespełna 20% do nieco ponad 40% alkoholu, co plasuje je pomiędzy winami a nalewkami.
  • Są gęstsze i słodsze od nalewek.
  • Choć w teorii mogą być owocowe, ziołowe lub owocowo-ziołowe, to najczęściej spotyka się te ze spektrum owocowego, zostawiając zioła dla nalewek.

Wspomniana wyżej gęstość (a formalnie – lepkość) jest chyba tym czynnikiem, który najwyraźniej odróżnia nalewkę od likieru. Można też zaryzykować twierdzenie, że jeśli smak nie pasuje do klasyfikacji owocowo-ziołowej, to najpewniej też będzie to likier.

Sprawdź ofertę Likierów dostępnych w sklepie Winolubni

Najpopularniejsze likiery

Skoro już stanęło na smakach, to zdecydowanie warto wspomnieć o kilku najpopularniejszych wersjach.

  • Likier jajeczny. Powstaje przez zmieszanie wódki albo białego rumu z masą jajeczną. Znany jest oczywiście jako Advocat, choć gwoli ścisłości warto zaznaczyć, że nazwa ta obejmuje tylko wybrane likiery z tej kategorii. Od pewnego czasu zamiast użycia masy jajecznej, producenci przygotowują też warianty aromatyzowane.
  • Likier kawowy. Popularność zdobywa sobie stopniowo od kilkunastu lat. Najczęściej jest to trunek aromatyzowany, natomiast można znaleźć i takie likiery, które faktycznie powstają na bazie naturalnej kawy.
  • Likiery owocowe: truskawkowe, malinowe, kokosowe – są znane od dawna, przy czym szczególne miejsce zajmuje tu kokosowe Malibu (jak na likier zresztą dość mało gęste), ale wraz z tworzeniem coraz lepszych aromatów, zdobywają coraz większą popularność.

Jak podawać likiery?

Likiery zwykle podaje się na zakończenie posiłku, nalewając je z karafki do kieliszków na wysokich nóżkach. Kieliszki te mają niewielką pojemność, natomiast sam trunek powinien mieć temperaturę – zależnie od typu likieru – od 8 do 24˚C, przy czym w niższej temperaturze podaje się adwokat, likiery cytrusowe, a także ziołowe i korzenne, a jako cieplejsze serwuje się likiery i kremy kakaowe, kawowe czy orzechowe. Owocowe zwykle mieszczą się w połowie przedziału.

Po posiłku podaje się je zwykle w kieliszkach w kształcie tulipana, natomiast likiery typowo deserowe, serwowane jako samodzielny deser, nalewa się często do kieliszków szerszych – ponieważ to gęstsze trunki, taka forma podania zdecydowanie ułatwia ich wypicie.

Likiery są też wykorzystywane do dekoracji deserów – oczywiście te najgęstsze – albo jako składniki niektórych ciast, bo nie tylko wnoszą bogaty smak, ale zupełnie eliminują konieczność stosowania dodatkowych aromatów. Wybrane likiery służą też jako baza do drinków, które następnie podaje się gościom jako aperitif albo trunek deserowy.

- Advertisment -

Jaworzno mało znane – Wędrujące kamienie

Nazwa „Wędrujące kamienie” kojarzy się przede wszystkim z Parkiem Narodowym Dolina Śmierci w Kalifornii i dość osobliwym zjawiskiem przyrodniczym. W dzisiejszym odcinku jednak jaworznicki...

Obchody 3 maja w ZSP nr 3 oraz podpisanie umowy z Politechniką Śląską i firmą Enitec

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Jaworznie odbyły się oficjalne uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja. W tym wyjątkowym dniu szkoła podpisała...

Dzień Ziemi w Geosferze. Harmonogram II dnia imprezy

Jaworznicka Geosfera zaprasza na obchody Dnia Ziemi, które zaplanowano na 26 i 27 kwietnia. Co odbędzie się podczas II dnia imprezy? Na II dzień obchodów...