sobota, 27 kwietnia, 2024

Węglowy przekręt – wiemy jak działają „węglowi” oszuści

Strona głównaNa sygnalePolicjaWęglowy przekręt - wiemy jak działają "węglowi" oszuści

Węglowy przekręt – wiemy jak działają „węglowi” oszuści

- Advertisement -

„Węglowi” oszuści zbierają plony. Brak tego surowca sprawia, że klienci łapią każdą okazję, aby się w niego zaopatrzyć, przez co tracą czujność. Przestępcy stosują różne metody działań, tak aby wyłudzić, jak najwięcej pieniędzy.

„Węglowi” oszuści wyczuli okazję do wyłudzania pieniędzy i skutecznie z niej korzystają. Wszystko po to, aby okraść wszystkich tych, którym jeszcze nie udało się zdobyć tego surowca. Presja zakupu, jaka spada na konsumentów, jest bardzo duża, ponieważ zbliża się zima, kolejki przed kopalniami są ogromne, a opału wciąż nie mają. Wiele osób decyduje się na poszukiwania w internecie i tak trafiają na „okazyjne” oferty, pod którymi skrywają się zwykli przestępcy chcący wyłudzić jak najwięcej pieniędzy.

Metod działań jest kilka, ale najczęstsze opierają się na tym samym schemacie, czyli ofercie na opał z zaliczką. Fikcyjna firma obiecuje klientom dostarczenie ekogroszku, pelletu lub węgla po okazyjnej cenie, jednak najpierw trzeba wpłacić całą kwotę lub zaliczkę, a reszta ewentualnej zapłaty odbędzie się przy odbiorze. Nieświadomy klient dokonuje zapłaty, a węgiel i tak do niego nie dociera. Ogłoszenie lub strona internetowa oszustów, wraz z ich numerami telefonów kontaktowych znikają, a klient zostaje na lodzie. Co bardziej kreatywni oszuści stosują metodę bez zaliczki, lecz od razu informują, że zlecenie przez to będzie zrealizowane w późniejszym czasie, co ma zachęcić kupującego do dokonania zaliczki na wskazane konto.

Kolejny sposób to tzw. phishing, czyli podszywanie się pod strony firm zajmujących się wydobyciem lub sprzedażą opału, a nawet pod firmy kurierskie, czy urzędy administracji. Jest to typ ataków oparty na wysyłaniu wiadomości e-mail lub SMS. Sposób ten polega na tym, że przestępcy próbują spowodować, aby klient podjął działanie zgodnie z ich zamierzeniami i wyłudzają w ten sposób nasze dane do logowania np. do kont bankowych lub używanych przez nas kont społecznościowych.

Co poniektórzy oszuści bywają czasem bardziej zuchwali. Przykładem może być np. mieszkanka Zawiercia, która zakupiła węgiel w atrakcyjnej cenie od internetowego sprzedawcy. Towar został nawet dostarczony i wyładowany, a kobieta za niego zapłaciła. Niestety pierwszy deszcz pokazał, że przywieziony węgiel to nic innego, jak pomalowane na czarno kamienie.

„Węglowi” oszuści nie mogą jednak czuć się bezkarni. Walczą z nimi bowiem funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Policjanci cały czas polują na wszystkie błędy, jakie oszuści popełniają i dzięki nim są wstanie dotrzeć do naciągaczy. To jednak trwa, a oszuści czasu nie tracą.

Dlatego policja przypomina siedem zasad jak nie dać się oszukać:

  1. Kupuj u sprawdzonych, wiarygodnych sprzedawców.
  2. Uważaj na phishing – strony internetowe podszywające się pod istniejące firmy – sprawdzaj ich autentyczność.
  3. Nie ufaj wiadomościom SMS o dopłacie za energię – nie klikaj w link w wiadomości!
  4. Uważaj na tanie oferty i atrakcyjne okazje – oszust lubi kusić ceną.
  5. Zastosuj ograniczone zaufanie do konsultantów telefonicznych.
  6. Przy odbiorze sprawdź produkt – uważaj na „farbowany węgiel”.
  7. Jeśli nie ufasz sprzedawcy – płać tylko przy odbiorze.

[vc_facebook]

 

- Advertisment -

Jaworzno mało znane – Wędrujące kamienie

Nazwa „Wędrujące kamienie” kojarzy się przede wszystkim z Parkiem Narodowym Dolina Śmierci w Kalifornii i dość osobliwym zjawiskiem przyrodniczym. W dzisiejszym odcinku jednak jaworznicki...

Obchody 3 maja w ZSP nr 3 oraz podpisanie umowy z Politechniką Śląską i firmą Enitec

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Jaworznie odbyły się oficjalne uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja. W tym wyjątkowym dniu szkoła podpisała...

Dzień Ziemi w Geosferze. Harmonogram II dnia imprezy

Jaworznicka Geosfera zaprasza na obchody Dnia Ziemi, które zaplanowano na 26 i 27 kwietnia. Co odbędzie się podczas II dnia imprezy? Na II dzień obchodów...