wtorek, 7 maja, 2024

Piękno nitką wyszywane

Strona głównaKulturaPiękno nitką wyszywane

Piękno nitką wyszywane

- Advertisement -

Haftowane obrazy Anny i Krystyny Kłosowicz zobaczyć możemy w dawnym jeleńskim Domu Kultury, nazywanym Archetti, a od 2021 z francuska Atelier Kultury. Tytuł ekspozycji to: zimowe pejzaże. Wernisaż odbył się 8 grudnia.

Przyglądaliśmy się gilowi siedzącemu na oszronionej gałęzi, szczygłowi marznącemu wśród jarzębiny śniegiem przyprószonej, błękitnej twarzy, zapewne królowej lodu, aniołom strzelistym i niewysokim. One: grają, modlą się i tańczą. A wszystko to złotą, srebrną, wielobarwną nitką i koralikami haftowane. Piękne w wyrazistości i w precyzji. Jak żywe. Na stolikach zaś obrusy z motywami świątecznymi. Gałązki jodły, dzwoneczki, świeczki w blasku. Biel, zieleń i czerwień. Staranność widać w każdym ściegu. Benedyktyńska robota.

Anna Kłosowicz i Barbara Sikora

Przywitała gości instruktorka Małgorzata Letner-Melczyk, inicjatorka wystawy. Wśród oglądających dostrzegłam członków Stowarzyszenia Twórców Kultury, przyszli z kwiatami i dla Anny, i dla Krystyny. Obie artystki zaprezentowały swoje dzieła. Jednak na wernisażu była tylko Anna i także w imieniu swojej mamy Krystyny opowiedziała, jak powstają ich haftowane obrazy. Dokładność wymaga nie raz szkła powiększającego, nitka musi być na właściwym miejscu. To zajęcie czasochłonne mówiono, że „panna, zanim ptaszka wyhaftuje – wołu zje.”

Mili goście wernisażu

Artystki skromne i wybitnie uzdolnione w kulturę naszego miasta wpisały się znacząco. Talentem i wytrwałością. Znane też są w Polsce, zdobywając nagrody promują Jaworzno. W zeszłym miesiącu w X edycji Ogólnopolskiego Konkursu w Szamotułach, na koronkę i haft, w kategorii haft szamotulski Krystyna Kłosowicz zdobyła II nagrodę, a Anna wyróżnienie. Krystyna jest inżynierem zootechnikiem absolwentką Akademii Rolniczej w Krakowie, Anna dyplomowaną pielęgniarką. Haft to ich pasja.

Dzieje haftu sięgają Kazimierza Wielkiego, w jego komnatach były tkaniny zdobione złotem perłami i drogimi kamieniami. Hafciarstwo to ulubione zajęcie szlachcianek i mieszczanek polskich. W Częstochowie znajduje się ornat, który także haftowała królowa Jadwiga, wyszywając figury perłami. Jeden z pierwszych drukarzy krakowskich Świętopełk Fijol był hafciarzem.

Anna i Krystyna Kłosowicz kultywują dawną tradycję rękodzielniczą, mistrzostwem wprowadzają w zachwyt i wzbudzają zainteresowanie haftem. Dziełem sztuki. A Jaworznu splendoru w kraju nadają. Wystawa potrwa do 27 grudnia 2022.

Barbara Sikora

Niektóre prace prezentowane na wystawie

 

- Advertisment -

Maciej Sierpowski jaworznickim sprzedawcą roku

Maciej Sierpowski zwyciężył w plebiscycie dotyczącym wyboru sprzedawcy roku w Jaworznie. Maciej Sierpowski na co dzień zajmuje się sprzedażą win i poradnictwem w ich zakresie...

Wojciech Saługa marszałkiem województwa śląskiego

W trakcie inauguracji pierwszej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego VII kadencji, Wojciech Saługa został wybrany na marszałka województwa śląskiego. Za kandydaturą Saługi zagłosowało 29 radnych. Zaraz...

Majówka pod kątem bezpieczeństwa

Służby podsumowują miniony długi weekend majowy pod kątem bezpieczeństwa. Ubiegła majówka to nie tylko uroczystości państwowe, okazja do grilla czy po prostu wolne. To także...