piątek, 3 maja, 2024

Sabina Piotrowska: Czym byłoby życie bez wspomnień i fascynacji?

Strona głównaKulturaSabina Piotrowska: Czym byłoby życie bez wspomnień i fascynacji?

Sabina Piotrowska: Czym byłoby życie bez wspomnień i fascynacji?

- Advertisement -

Wystawę pięknych zdjęć jaworznianki Sabiny Piotrowskiej prezentowała Miejska Biblioteka Publiczna w swej Galerii EX Libris. Wystawę, nie bez powodu, zatytułowano  ,,Wspomnienia i fascynacje”.

Wernisaż wystawy

– Wernisaż mojej wystawy ,,Wspomnienia i fascynacje,, – mówi pani Sabina – to czas pełen wzruszeń, radości, ciepła, serdeczności i ekscytacji. Będzie pięknym wspomnieniem, które na zawsze pozostanie głęboko w moim sercu.  Był dla mnie wyjątkowy i niepowtarzalny czas z cudowną oprawą muzyczną  Jerzego Hermana, finalisty III Edycji The Voice Senior.  Serdecznie dziękuję, jak również Wszystkim, którzy w tym ważnym dla mnie dniu byli razem ze mną.  Galeria Ex Libris to cudowne miejsce i wspaniałe osoby, które to miejsce tworzą.

Wystawę zakończono 13 lutego.

Sabina Piotrowska i Jerzy Herman na wernisażu wystawy
Na wernisaż przybyli liczni goście

 

Prace pani Sabiny zawsze budzą wielkie zainteresowanie

Ela Bigas: Wystawa nosiła tytuł ,,Wspomnienia i fascynacje,, Co jest w niej wspomnieniem, a co fascynacją, a może  jedno i drugie idealnie się przenika?         Sabina Piotrowska: Czym byłoby życie bez wspomnień i fascynacji? Są one bardzo ważne i potrzebne w naszym życiu. Z wielką przyjemnością wracam pamięcią do tych minionych. Te pozytywne, radosne i szczęśliwe działają jak lekarstwo. Te smutne uczą wyciągać wnioski na przyszłość. Malarstwo i fotografia to moja pasja, która od 7 lat tworzy nowe, zupełnie odmienne od dotychczasowych wspomnienia. Sztuka nauczyła mnie inaczej postrzegać świat i otaczającą nas rzeczywistość. Szukam inspiracji w muzyce, literaturze oraz sytuacjach, które obserwuję na co dzień. Wybieram te, które są na tyle znaczące, że pozostawiają ślad w mojej pamięci. Stają się źródłem fascynacji, wzbogacając tym samym moją osobistą kolekcję wspomnień. Są one jak pamiętnik, który noszę głęboko w sercu, do którego niezależnie od pory dnia czy nocy mogę powrócić.

Gdzie fotografowała pani naturę?
Fotografuję właściwie wszędzie. Lubię wracać w te same miejsca, o różnej porze dnia, roku. Każda z nich funduje mi  coś innego, piękniejszego, niepowtarzalnego. Przy fotografowaniu natury zazwyczaj lubię robić zdjęcia o świcie, ewentualnie wieczorem, czyli wtedy, gdy światło jest nisko, mało kontrastowe, rozproszone. Uwielbiam robić zdjęcia o wschodzie,  latem roślin, skąpanych w rosie na łące. Uwielbiam polować na motyle, pszczoły różne owady. To cudowny spektakl, który dostarcza mi mnóstwo pozytywnej energii, radości. W naszym mieście jest tyle cudownych miejsc, plenerów, które zachwycają i zachęcają do pięknych wypadów rowerowych czy pieszych.  To właśnie podczas nich najczęściej  fotografuję. Większość zdjęć, które przedstawiam na wystawie to Sosina, Park Gródek.

Fotografia autorstwa pani Sabiny
Jedna z fotografii pani Sabiny
Kolejna przepiękna fotografia pani Sabiny

Co u pani na warsztacie.? Czy zamierza się pani zmierzyć z nową tematyką?
Zaczęłam anielski tryptyk. To obrazy o większych formatach  75/115.  Przede mną więc jeszcze trochę pracy, ale póki co, wszystko idzie w dobrym kierunku.                          Chciałabym też spróbować malować akwarelą.

Co ostatnimi czasy w świecie sztuki wywarło na Pani ogromne wrażenie​?
Wciąż zachwyca mnie twórczość Beksińskiego. To wybitny Artysta, który spełniał się nie tylko w malarstwie, ale także fotografii, rysunku. Obserwacja jego prac wywołuje u mnie ogromne poruszenie, zachwyt. Wszystkie jego dzieła wyróżnia ogromne bogactwo szczegółów, które skłaniają do głębszych przemyśleń. Był na pewno artystą o olbrzymich pokładach wyobraźni, co można zauważyć w jego sztuce.

Olga Boznańska mówiła, że jej obrazy wspaniale wyglądają bo nie ma w nich blagi. Czy to metoda na wspaniałe malarstwo, w którym nie ma miejsca na udawanie.
Myślę, że w żadnej sferze naszego życia nie powinno być miejsca na udawanie, a tym bardziej w malarstwie. Każdy z artystów powinien wypracować sobie swój warsztat, swoją technikę i tym się kierować. Jesteśmy wtedy sobą, autentyczni, a prace, które powstają  są wynikiem naszych  własnych emocji, intuicji i przemyśleń.   Zapraszam do mojego świata ,Wspomnień i fascynacji,,

Sabina Piotrowska (Justyna Jałowiecka) – jaworznianka,  od 37 lat zawodowo związana ze służbą zdrowia.  Swoją przygodę ze sztuką rozpoczęła na przełomie 2015/2016 r. Jej pasją jest malarstwo sztalugowe, głównie akryl. Tworzy też na szkle, porcelanie, tkaninie. Chętnie uczestniczy w plenerach artystycznych, starając się na bieżąco doskonalić swój warsztat, poszukując  nowych twórczych rozwiązań, pomysłów. Jej motywem przewodnim w malarstwie są kwiaty, które kocha malować na różne sposoby, tematami dopełniającymi są również martwa natura,  ptaki, pojawia się też pejzaż. Wyżej wymienione przedstawia także w formie abstrakcji. W swojej twórczości kieruje się słowami św. pamięci profesora Andrzeja Antoniego Widelskiego  ,,Nie oczekuj super rezultatów w malarstwie, ale pamiętaj  albo masz w sercu to co kochasz robić, albo ćwiczysz i małymi krokami konsekwentnie dochodzisz do swojego spojrzenia na świat Boskiej natury.”

Drugim ważnym punktem w twórczości artystki jest fotografia. Dostarcza jej ona energii, radości, wzbudza pozytywne uczucia, emocje oraz motywuje do dalszej pracy. Ulubionym tematem jej zdjęć jest przyroda i towarzyszące jej zjawiska tj. wschody i zachody słońca. W kadrze szuka wyjątkowych momentów, które pragnie zatrzymać. Każdy bowiem wschód  przynosi nowy dzień, każdy z nich jest inny, wyjątkowy, zachwyca i według autorki niezaprzeczalnie jest darem.
Największą radością, która łączy się z pasją malarki, jest fakt spotkania wielu wspaniałych, ciekawych, życzliwych i często wspierających ją ludzi, a także możliwość uczestnictwa w rozmowach, spotkaniach, wystawach i wernisażach. ,,Ten czas to magia. Kocham to co robię,, – podkreśla Sabina Piotrowska. Od 2019 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Kultury.

Artystka ma za sobą wystawy indywidualne, jak również uczestnictwo w kilkunastu wystawach zbiorowych, przeglądach Sztuki, konkursach plastycznych i fotograficznych między innymi w Dąbrowie Górniczej, Chełmku, Namysłowie, Barlinku, Mysłowicach, Katowicach, Tychach, Sosnowcu, Mikołowie, Jaworznie, Będzinie. Pani Sabina uczestniczyła w Jaworznickim Regionale, miejskich dożynkach. Publikowano jej prace w wielu folderach oraz gazetach między innymi w piśmie społeczno-kulturalnym  ,,Własnym Głosem,,

 Wybrane wystawy i konkursy:
2022 r
– ,, Wciąż nowe emocje,, indywidualna wystawa malarstwa Miejski Dom Kultury w Mikołowie Galeria 33
– ,,Ulotne Chwile,, wystawa fotograficzna Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Galeria ExLibris
– XIII Edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastyczno Literackiego ,,Znasz Li ten Kraj” kategoria  fotografia   I Miejsce

2021 r
– XII Edycja Ogólnopolski Konkurs Plastyczno – Literacki  ,,Znasz Li te Kraj,,
kategoria malarstwo  Wyróżnienie
– XII Edycja Ogólnopolski Konkurs Plastyczno – Literacki  ,,Znasz Li ten Kraj,,
kategoria  fotografia   Wyróżnienie

2020 r
– ,,Marzenia ,, indywidualna wystawa malarstwa Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Galeria ExLibris
– ,,Na Pograniczu,, indywidualna wystawa malarstwa  Galeria Muza w Sosnowcu
– Konkurs fotograficzny  ,, Byczyna gdzie to jest”
kategoria fotografia    Wyróżnienie
– Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej XIII Art Naif Festiwal Szyb Galerii Wilson
Katowice udział w zbiorowej wystawie
– VI Edycja Ogólnopolski Konkurs Plastyczny ,,Pędzlem , nitką , dłutem malowane” kategoria malarstwo   Wyróżnienie

[vc_facebook]

 

- Advertisment -

Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Jaworznie

W Jaworznie odbędą się uroczystości związane z 233. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydarzenia rozpoczną się w kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny, gdzie...

Pożar przy ul. Mysłowickiej

Pożar w okolicy ul. Mysłowickiej w Jaworznie. Paliły się tamtejsze nieużytki. Informację o pożarze dyżurny jaworznickiej straży pożarnej otrzymał około godziny 15.30. Paliły się nieużytki...

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – czy jaworznianie świętują?

My Polacy szczególnie lubimy wszelkie święta patriotyczne. Nic więc dziwnego, że 2 maja świętujemy wespół Dzień Flagi, Dzień Orła Białego, na dokładkę Święto Polonii...