środa, 1 maja, 2024

Konkurs-quiz o wiedzy morskiej pt. „Polska Marynarka Wojenna, a historia Wybrzeża Polskiego” – część 2

Strona głównakonkursyKonkurs-quiz o wiedzy morskiej pt. „Polska Marynarka Wojenna, a historia Wybrzeża Polskiego”...

Konkurs-quiz o wiedzy morskiej pt. „Polska Marynarka Wojenna, a historia Wybrzeża Polskiego” – część 2

- Advertisement -

Morze Bałtyckie to polskie „okno” na świat. Wody zanieczyszczane są w znacznym stopniu przez przemysł, głównie przez metale ciężkie, do których zalicza się ołów, cynk czy kadm. Kwaśne opady atmosferyczne, których powodem są spaliny tworzące się przy spalaniu paliw kopalnych, również stanowią jedną z przyczyn zanieczyszczenia wód.

Substancje szkodliwe przedostają się do wód śródlądowych bezpośrednio, pośrednio, przede wszystkim wskutek świadomej działalności ludzkiej lub przypadkowo, co może być spowodowane nieszczelnością systemów transportujących ścieki. Woda może być również zanieczyszczana z powietrza. Przedostające się tą drogą toksyczne substancje są wyjątkowo szkodliwe. Do związków tych, pochodzących z przemysłu oraz rolnictwa, zalicza się zawieszone w powietrzu toksyczne kropelki cieczy, kurz, popiół, sadzę i gazy.

Zanieczyszczenia występują w niemal wszystkich morzach i oceanach na kuli ziemskiej. Mają wpływ na ludzkie życie. Chorobotwórcze mikroorganizmy oraz szkodliwe chemikalia, znajdujące się w ściekach, zostają wbudowane w tkanki organizmów wodnych, a po ich zjedzeniu przez człowieka dostają się do jego układu pokarmowego. Szkodliwe substancje krążą w ekosystemie.

I tu musi wkroczyć „człowiek”. To od nas zależy, czy zatrzymamy to „szaleństwo”. Czy za chwilę będziemy mieli co pić? Czy jedzenie zanieczyszczonego mięsa, mleka, ryb wpłynie na nasze zdrowie i życie, a może tylko na nasz system nerwowy i układ immunologiczny. A co z naszymi dziećmi i wnukami? Dziwię się niektórym mieszkańcom Jaworzna, którzy nie widzą sensu segregacji śmieci i ochrony powietrza i wody.

Dla nas, Polaków, Morze Bałtyckie to nie tylko woda i życie, ekonomia, finanse, turystyka, to coś o wiele ważniejszego – to „okno” na świat. Odzyskanie przez Polskę dostępu do morza, który zabrali nam zaborcy to ważny fakt w naszej historii. O to też walczyliśmy 123 lata. O ważności tego dla Polaków świadczą między innymi kolejne „zaślubiny” z morzem: najpierw 10 lutego i 11 lutego 1920 w Pucku i w Wielkiej Wsi, a następnie 15 III(Dziwnówek), 17 III( Mrzeżyno), 18 III(Kołobrzeg) 1945 roku. Bałtyk jest naszym „dobrem” narodowym, a troska o niego to wyraz naszego patriotyzmu.

Zapraszamy uczniów jaworznickich szkół i dorosłych do sprawdzenia się z wiadomości tematyki morskiej.

Konkurs-quiz o wiedzy morskiej pt. „Polska Marynarka Wojenna, a historia Wybrzeża Polskiego” część 2

Sposób rozwiązania testu: Na każde pytanie jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź.

  1. ORP “Piorun” 26.05.1941r. odnalazł i przeprowadził pojedynek artyleryjski z:
    a. Pancernikiem “Wilhelm II”;
    b. Pancernikiem “Bismarck”;
    c. Okrętem liniowym “Schleswig-Holstein”;

2. Jak nazywa się główny żagiel na jachtach jednomasztowych:
    a. Kliwer;
b. Grot;
c. Latacz;

3. Nadbrzeże przystani jachtowej uzbrojone w urządzenia cumownicze to:
   a. Pirs;
b. Reda;
c. Keja;

4. Jak nazywa się przyrząd nawigacyjny służący do szybkiego wykreślania na mapie pozycji statku, określonej za pomocą dwóch kątów poziomych o jednym wspólnym ramieniu:
   a. Protraktor;
b. Sekstans;
c. Net;

5. Jednym z pierwszych kapitanów polskich transatlantyków w okresie międzywojennym był M. Stankiewicz. Jaki przydomek zyskał on sobie wśród swoich oficerów i wychowanków:
  a. Szaman morski;
b. Znaczy kapitan;
c. Wilk morski;

6. Ile uderzeń w dzwon okrętowy określa się terminem „szklanka”:
  a. uderzenie;
b. 2 uderzenia;
c. 3 uderzenia;

7. Pierwsza Polka – żeglarz, która samotnie opłynęła Ziemię to:

a. Teresa Remiszewska 1972-1974;
b. Krystyna Chojnowska –Listkiewicz 1976-1978;
c. Barbara Walas- Kobylińska 1978-1980.

8. Ile stopni ma jeden rumb – miara kąta w nawigacji morskiej:
  a. 10;
b. 11,25;
c. 12;

9. 10 mil morskich to:
  a. 18,522 km;
b. 16,680 km;
c. 14,826 km;

10. Węzeł do cumowania na palu lub do pierścienia to:
  a. sztyk;
b. knagowy;
c. refowy;

Zapraszamy do quizu. Krystyna Sokół prezes ZM LOK Jaworzno

 

- Advertisment -

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 1 maja

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 1 maja. 1 maja (środa) w związku z organizacją biegów ulicznych w Katowicach...

Mężczyzna groził i zaatakował policjantów

34-letni mężczyzna groził i zaatakował policjantów na służbie, kiedy ci interweniowali w sprawie naruszenia przez niego sądowego zakazu zbliżania się. Najbliższe 3 miesiąc spędzi...

Wywiad z Maciejem Bochenkiem

Wywiad z Prezesem Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Górnik" Maciejem Bochenkiem na temat problemów niedopłat, z którymi z ostatnim czasie musieli się zmierzyć mieszkańcy lokali pod...