wtorek, 30 kwietnia, 2024

Biblioteka innowacji – przyjazne miejsce blisko mieszkańców. Modernizacja budynku MBP w Jaworznie

Strona głównaŻycie miastaBiblioteka innowacji – przyjazne miejsce blisko mieszkańców. Modernizacja budynku MBP w Jaworznie

Biblioteka innowacji – przyjazne miejsce blisko mieszkańców. Modernizacja budynku MBP w Jaworznie

- Advertisement -

Biblioteka innowacji – przyjazne miejsce blisko mieszkańców. Modernizacja budynku MBP w Jaworznie” – ma na celu poprawę szeroko rozumianej dostępności obiektu, w oparciu o najnowocześniejsze standardy, zapewnienie bezpiecznego i wygodnego użytkowania, uatrakcyjnienie oferty usług (czytelniczych, informacyjnych, edukacyjnych i kulturalnych) dla różnych grup odbiorców, poprzez zastosowanie rozwiązań energooszczędnych, prozdrowotnych i proekologicznych. Projekt zakłada wykorzystanie wysokiej jakości materiałów, które wpłyną na trwałość zaproponowanych rozwiązań i zmodernizowanych elementów oraz znaczne podniesienie estetyki i ergonomii wnętrz biblioteki.

Inwestycja służy:

  • wzmocnieniu wizerunku biblioteki jako „trzeciego miejsca”

  • zwiększeniu atrakcyjności przestrzeni czytelniczych,

  • ułatwieniu dostępu do zasobów bibliotecznych,

  • poprawie warunków pracy bibliotecznej i animacyjnej,

  • bezpiecznemu i wygodnemu użytkowaniu oraz zapewnieniu większego komfortu korzystania z oferty bibliotecznej, kulturalno-rozrywkowej i naukowej,

  • uatrakcyjnieniu przestrzeni rekreacyjnych służących spotkaniom, rozwojowi zainteresowań i pasji,

  • promocji edukacji pozaszkolnej,

  • podniesieniu standardu miejsc pracy cichej,

  • sprzyjaniu aktywnościom, produktywności i dobremu samopoczuciu potencjalnych i rzeczywistych

czytelników/pracowników,

  • zwiększeniu dostępności obiektu dla osób niepełnosprawnych,

  • zmniejszeniu kosztów eksploatacyjnych.

Kluczowym zadaniem jest wymiana oświetlenia, w oparciu o nowoczesne rozwiązania w zakresie architektury oświetleniowej wnętrz i dostępnych technologii, poprzez zaaplikowanie systemów sterowania pozwalających na oszczędność energii, nieodbywającą się kosztem jakości światła, jak i zaproponowanego wzornictwa. Projekt zakłada wykorzystanie nowych urządzeń świetlnych, jak i wtórne użycie wybranych opraw zastosowanych dotychczas do oświetlenia ogólnego oraz półek bibliotecznych. Całość architektury oświetleniowej będzie wyposażona w czujniki natężenia, pozwalające na redukcję zużycia energii elektrycznej. Podstawowe źródła światła zostaną wyposażone w „tunable white” z funkcją oddawalności barw i regulacją ich temperatur. Optyczne powiększenie przestrzeni poprzez odpowiednie iluminacje, zastosowanie rozwiązań liniowych, świecących w dół i rozświetlających sufit oraz nowoczesne oprawy doświetlające regały, będzie sprzyjało promocji zbiorów, a także stworzy dogodne warunki pracy i spotkań dla czytelników. Obok lamp podstawowych, dostosowanych do regulacji natężenia emitowanego światła, przewidziano nowatorskie rozwiązania na panelach akustycznych np. liściach drzewa, zaprojektowanego w oddziale dziecięcym oraz oprawy wiszące na jego gałęziach. Innowacje, poprzez użycie różnych, zmiennych scenariuszy świetlnych, w zależności od potrzeb, zastosujemy w Wypożyczalniach, Dziale Multimedialnym, Czytelniach oraz Galerii i Holu. Inwestycja będzie sprzyjać oszczędności energii, ekologii, ergonomii pracy oraz zlikwiduje deficyty w zakresie natężenia i barwy światła.

Zakres zadania obejmuje również zaaranżowanie stref aktywności dla różnych grup wiekowych poprzez odpowiednie wyposażenie w meble, sprzęty, elementy dekoracji i akcesoria, identyfikujące miejsce z docelowymi odbiorcami. Przestrzenie te będą sprzyjały zarówno pracy cichej, indywidualnej jak i działalności twórczej grup zainteresowań czy nieformalnym spotkaniom.

Szczególnie urocza będzie Strefa dla Dzieci, pełniąca rolę zarówno wypożyczalni, czytelni jak i miejsca przyjemnego spędzania czasu poprzez zabawę i relaks z rówieśnikami. Przestrzeń ta, obok nowego ustawienia regałów i zachowania dotychczasowych elementów zabawowych oraz edukacyjnych, wyposażona zostanie w drzewo dekoracyjno-użytkowe z ozdobnym oświetleniem, podwieszanymi elementami akustycznymi, regałem na książki oraz miejscami do siedzenia. Ponadto zaprojektowano dla dzieci siedziska z kolorowych poduszek na parapetach, a także dodatkowe stanowisko obsługi.

Nową jakość usług bibliotecznych, które mamy nadzieję przyciągną młodych ludzi, zapewni Strefa dla młodzieży w Dziale Multimedialnym. Dzięki zwiększeniu dostępu do nowoczesnych technologii, młody użytkownik przyjemnie spędzi czas wolny, popracuje i skorzysta w spokoju z oferty zbiorów. Nowa aranżacja działu ma sprzyjać spotkaniom z rówieśnikami, wspólnej rozrywce, nauce, zajęciom warsztatowym, testowaniu nowych technologii i jednocześnie rozbudzać motywacje oraz potrzeby czytelnicze. Strefa wyposażona zostanie w kabinę akustyczną, zestawy gamingowe, w TV i konsolę. W centralnym miejscu usytuowany będzie stół warsztatowy ze specjalnym oświetleniem. Za pomocą listw oświetlenia ledowego wydzielimy strefę VR, gwarantując uczestnikom bezpieczną i komfortową zabawę oraz miejsce relaksu wyposażone w fotele i sofę.

Mając na uwadze troskę o osoby starsze i niepełnosprawne, nasz projekt przewiduje strefę klubową dla seniorów. Przestrzeń zapraszającą do spotkań, pogadanek i dyskusji, jak również do przeprowadzenia rozmaitych warsztatów, zajęć edukacyjnych i komputerowych, sprzyjającą pogawędkom przy kawie, stwarzającą warunki by zaszyć się z książką lub gazetą w wygodnym fotelu lub wyciszyć w pięknym, kojącym otoczeniu zieleni i naszych cytrusów.

Dopełnieniem inwestycji w infrastrukturę będzie wymiana wykładzin, sufitów, modernizacja podcieni, w których zaaranżowaliśmy już informatorium z totemem i książkomatem oraz stworzymy strefę relaksu na świeżym powietrzu – sezonową czytelnię letnią. Postaramy się również poprawić warunki korzystania z biblioteki przez osoby niepełnosprawne, wzbogacając architekturę o pola uwagi oraz system nawigacji głosowej Your Way.

Biblioteka będzie również doposażona, oprócz służących już czytelnikom skanera planetarnego i studia streamingowego, w nowoczesne urządzenia informatyczne, reprograficzne i multimedialne. Całość inwestycji planujemy zakończyć jeszcze w bieżącym roku, ale mając na uwadze zakres przedsięwzięcia, istnieje ewentualność przedłużenia prac na początek przyszłego roku.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” oraz budżetu Gminy Miasta Jaworzna.

Wykorzystując wizualizacje prosimy o wskazanie ich autorów: PRACOWNIA PROJEKTOWA I.D.Z  z Chorzowa.

Prosimy również o zawarcie informacji, że fotografie przedstawiają zamysł aranżacji wnętrz, który może nieco ulec zmianie.

źródło: MBP Jaworzno

[vc_facebook]

- Advertisment -

Konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jaworznie odbył się konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych. Uczestnicy wykazali się swoją wiedzą o kulturze, polityce, czy...

Piknik Strzelecki LOK Jaworzno 2024 – nagrodzeni w konkursach

ZM LOK Jaworzno zaprosił na Piknik Strzelecki 2024. Wydarzenie miało miejsce w piątek 26 kwietnia na terenie OSP Jeleń. Cele spotkania: - krzewienie patriotyzmu i uświetnienie...

Ogólnopolskie zawody rekreacyjnej gimnastyki artystycznej w Jaworznie

W Jaworznie odbędą się ogólnopolskie zawody rekreacyjne gimnastyki artystycznej. Organizatorami wydarzenia są Akademia Gimnastyki Jaworzno wraz z KS Górnik Jaworzno. 12 maja na Hali Widowiskowo-Sportowej...