sobota, 20 kwietnia, 2024

Gmina pozyskała tereny od SRK. Jeden dla JOG, drugi przy Janie Kantym. Kolejna może być Tarka

Strona głównaBiznesGmina pozyskała tereny od SRK. Jeden dla JOG, drugi przy Janie Kantym....

Gmina pozyskała tereny od SRK. Jeden dla JOG, drugi przy Janie Kantym. Kolejna może być Tarka

- Advertisement -

W czwartek 1 czerwca, Gmina Jaworzno podpisała umowy darowizny i sprzedaży terenów pokopalnianych z Spółką Restrukturyzacji Kopalń (SRK S.A.). Transakcja ta otwiera nowe perspektywy dla zagospodarowania tych terenów, które do tej pory były własnością SRK S.A.

Działka o powierzchni 11 hektarów (nr 9 w obr. 165 m) stanowi uzupełnienie spójnego obszaru Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego (JOG). Teren ten jest przeznaczony na utworzenie strategicznej strefy gospodarczej, która ma na celu aktywizację terenów związanych z rozwojem i wdrażaniem projektów w obszarze energii, elektromobilności i transportu.

Teren ten to brakujący puzzel w dużej działce zawierającej JOG.

JOG jest położony w północnej części Jaworzna, pomiędzy ulicą Wojska Polskiego, trasą S1 i drogą krajową DK 79. W pobliżu znajduje się Elektrownia Jaworzno III oraz centrum handlowe. Obszar ten ma potencjał do wygenerowania 10-12 tysięcy nowych miejsc pracy, a jednym z podmiotów zainteresowanych nabyciem terenu jest Spółka Electromobility Poland S.A., odpowiedzialna za budowę fabryki samochodów elektrycznych IZERA.

 

Gmina Jaworzno uchwaliła Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla terenów przy elektrowni, regulujący nadanie nowych funkcji przemysłowych dla tzw. brownfieldów. Obecnie realizowane są kolejne elementy założonego planu, w tym uzbrajanie strefy w niezbędne media: wodę, kanalizację, prąd, gaz, drogi.

Teren przy Janie Kantym

SRK S.A. przekazała również Gminie Jaworzno 4 hektary terenów po dawnej kopalni węgla kamiennego „Jan Kanty” oraz teren byłej bocznicy kolejowej. Te nieruchomości będą wykorzystane na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych oraz na wybudowanie stacji uzdatniania wody.

W tym miejscu za Velostrada będą mogły powstać mieszkania.

Stacja uzdatniania wody będzie tanim sposobem na pozyskanie źródła wody z wyrobisk kopalnianych. Powstaje jednak pytanie co z woda która była pompowana do stawów za Elektrownią Jaworzno III. Na to pytanie nie padła odpowiedź.

Docelowo też wieża szybowa Jan Kanty będzie mogła być zlikwidowana, a zastąpi ją nowa przepompownia zlokalizowana obok. 

Tarka trafi do miasta

Zadeklarowano również na spotkaniu, że trwają rozmowy nad przejęciem Ośrodka Wypoczynkowego tarka w Jeleniu. Miasto ma plan na zagospodarowanie terenu, a SRK jest gotowe do rozmów na temat jego zbycia.

[vc_facebook]

- Advertisment -

Sądowa epopeja Sebastian Kusia. Wyrok coraz bliżej. Może zapaść 24. kwietnia

Przed Sądem Rejonowym w Chrzanowie od prawie 5 lat trwa proces Sebastiana Kusia, podejrzanego o przyjmowanie łapówek, kiedy to pracował na stanowisku naczelnika biura...

Piątkowe pikniki cieszyły się sporym zainteresowaniem

Pomimo chłodu, aż dwa pikniki odbyły się w tym samym czasie w Jaworznie. Jeden zorganizowany jako „Dzień ziemi” pod płaszczką, drugi piknik na Osiedlu...

Fabryka hejtu na finale kampanii. Przekroczono granice kultury

Kampania wyborcza w Jaworznie weszła w decydującą fazę. Kandydaci na urząd prezydenta dwoją się i troją, żeby przekonać do siebie niezdecydowanych wyborców. Ich działania...