niedziela, 5 maja, 2024

Pedagodzy z nowymi kompetencjami

Strona głównaŻycie miastaPedagodzy z nowymi kompetencjami

Pedagodzy z nowymi kompetencjami

- Advertisement -

Pedagodzy z jaworznickich szkół podnoszą stale swoje umiejętności i szkolą się, by jeszcze lepiej pracować z dziećmi i młodzieżą. Szesnastu pedagogów przy wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych odbyło szkolenie z programu „Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej”.

„Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej” to program, który jest rekomendowany przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Psychiatrii i Neurologii. Opiera się on na założeniu, że ukształtowane na wczesnych etapach edukacji szkolnej umiejętności społeczne i emocjonalne, a także poczucie własnej wartości w znacznym stopniu mogą przyczynić się do zapewnienia zdrowia psychicznego, dobrostanu oraz osiągania sukcesów w szkole i w życiu. Najważniejsze w programie jest więc dążenie do rozwoju takich postaw i cech charakteru dzieci jak: uważność, ciekawość, wytrwałość, życzliwość, wdzięczność i optymizm. Koncepcja psychologii pozytywnej M. P. Seligmana wyjaśnia również mechanizm wpływu sposobu interpretowania i rozumienia zdarzeń na samopoczucie i zachowanie człowieka.

W programie dzieci są uczone, że mogą mieć wpływ na to, w jaki sposób spostrzegają i interpretują różne wydarzenia ze swojego życia. Od tych interpretacji zależy ich odporność na stres, poczucie siły i własnej wartości. Druga koncepcja do której odwołuje się w swoich założeniach program to koncepcja uważności (Jon Kabat Zinna — Mindfulness Based Stress Reduction). Badania nad strukturą i funkcjonowaniem ludzkiego mózgu jednoznacznie potwierdzają, że ćwiczenie koncentracji uwagi może mieć wpływ na redukcję stresu i dobre samopoczucie. Przyczyną trudności w nauce, problemów ze zdrowiem i złego funkcjonowania bywa rozproszenie uwagi i nieumiejętność koncentracji. Ćwicząc u dzieci uważność program uczy świadomego reagowania i podejmowania działań w trosce o zdrowie i dobre samopoczucie.

W jaworznickim szkoleniu przeprowadzonym podczas trzech spotkań – 31 maja oraz 7 i 12 czerwca – uczestniczyło 16 pedagogów szkolnych i specjalnych ze szkół podstawowych z terenu miasta Jaworzna. Uczestników Szkolenia gościła Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Katowicach Filia w Jaworznie, a szkolenie przeprowadziły koordynatorki z ramienia Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego „Metis” w Katowicach: pani Beata Łęcka i pani Krystyna Witkowska-Szczęsna.

Pedagodzy, którzy uczestniczyli w szkoleniu serdecznie dziękują pracownikom Biblioteki Pedagogicznej w Jaworznie za udostępnienie sali do przeprowadzenia szkolenia oraz za miłą i życzliwą atmosferę. Podziękowania składają również pracownikom Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaworznie, którzy pozytywnie rozpatrzyli wniosek i sfinansowali w całości szkolenie. Warto dodać, że w Jaworznie trwa właśnie kampania społeczna „Jaworzno wolne od uzależnień”, która wspiera wszelkie działania dotyczące walki z uzależnieniami oraz pomocy dzieciom i młodzieży w reintegracji po pocovidowej izolacji.

iw

[vc_facebook]

 

- Advertisment -

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto będzie kandydował z woj. śląskiego?

Za nieco ponad miesiąc, bo 9 czerwca, odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Z 13 okręgów zostanie wybranych 53 europosłów. Kto kandyduje do PE...

Jaworzno mało znane – Och, Karol

Celem naszej dzisiejszej, historycznej wędrówki jest miejsce trudno dostępne, ukryte w zaroślach i leśnych gąszczach, do którego nie łatwo jest dotrzeć. Znajdują się tutaj...

​Życzenia dla strażaków z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka

​Na co dzień z narażeniem własnego życia walczą z żywiołami, ratują ludzkie życie i dobytek. Dziś, 4 maja, w dzień ich patrona św. Floriana,...