czwartek, 2 maja, 2024

Uroczystości pod pomnikiem w Ciężkowicach

Strona głównaDzielniceCiężkowiceUroczystości pod pomnikiem w Ciężkowicach

Uroczystości pod pomnikiem w Ciężkowicach

- Advertisement -

Corocznie w pierwszą niedzielę czerwca pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu w Ciężkowicach zbierają się ci wszyscy, dla których ważna jest pamięć o pomordowanych przez Niemców mieszkańcach tej jaworznickiej dzielnicy. Pomnik odwołuje się do wydarzeń z 5 czerwca 1940 r. kiedy to Niemcy zamordowali 20 mężczyzn w odwecie za zabicie komendanta niemieckiej policji w Sosnowcu. Uratował się jeden z mężczyzn. Miejsce pochówku pomordowanych nadal nie jest znane.

Wśród uczestników uroczystości tradycyjnie od lat jest Irena Kępińska, wnuczka zamordowanego Karola Chechelskiego. Towarzyszyli jej prawnuczka zamordowanego Kamila i praprawnuk zmordowanego Karol. Pamięć o tym tragicznym wydarzeniu w tej rodzinie przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Ponieważ miejsce pochowku Karola Chechelskiego nie jest znane, rodzina we Wszystkich Świętych zapala znicze pod tym pomnikiem.

Podczas tegorocznej uroczystości przedszkolaki z PM nr 4 z grupy „Iskierki” śpiewały pieśń i recytowały wiersz „Kto Ty jesteś?” Przedszkole to realizuje program ministerialny we współpracy z IPN zatytułowany „Przedszkole Patriotów”. W uroczystości pod ciężkowickim pomnikiem, jak podkreślili organizatorzy, ważne jest to, że „obecne jest na niej młode pokolenie, które będzie czcić pamięć Tych pomordowanych Bohaterów, którzy oddali życie za Ojczyznę”.


83 lata temu 5 czerwca 1940 r. w Ciężkowicach hitlerowcy dokonali egzekucji 20 mężczyzn.

W odwecie za zamach na komendanta niemieckiej policji Otto Kremlinga, hitlerowski okupant zamierzał spalić Ciężkowice i wymordować mieszkańców. Kordonem wojska i policji otoczono wieś. Przywieziono cysterny z benzyną. Przybyły z Katowic 83. batalion egzekucyjny miał dokonać pacyfikacji ludności i zrównać z ziemią wszystkie domostwa. Miejscowi Niemcy – Schaudern zarządzający Cementownią Szczakowa, bracia Paul i Reinholdt Nowakowie oraz ksiądz prałat Andrzej Mroczek, wspólnie przekonali wojskowych, że komendanta zastrzelili partyzanci z innych miejscowości. Spośród mieszkańców wybrano 14 mężczyzn. Niemiecki dowódca uzupełnił ich szóstką Polaków dowiezioną z więzienia w Chrzanowie. Wszystkich dwudziestu zabrano na plac „we Dworze”. Tam na oczach miejscowych dotkliwie ich pobito, ustawiono pod murem ogrodzenia i rozstrzelano. Rannych dobijano strzałem w tył głowy. Lekarz Adam Klaczak uratował jednego ze skazańców- rannego Romana Pierzchałę, zatajając fakt, iż daje on oznaki życia. Umożliwiło mu to ukrycie się i ucieczkę z miejsca kaźni. Nie doczekał on jednak końca wojny. Po wyleczeniu walczył w oddziale partyzanckim i poległ pod Żarnowcem.
Po wojnie mieszkańcy Ciężkowic postawili w miejscu kaźni „we Dworze” drewniany krzyż z cierniową koroną, który w 1998 roku uległ zniszczeniu. Obecnie to miejsce pamięci zastępuje pomnik obok Szkoły Podstawowej nr 18. Ulica przy której rozegrało się tragiczne wydarzenie została nazwana- na cześć rozstrzelanych- ulicą Poległych.
Co roku w pierwszą niedzielę czerwca pod Pomnikiem Ofiarom Faszyzmu 1939-1945 czczona jest pamięć tych, których ofiara życia powstrzymała pacyfikację Ciężkowic. Odbywają się uroczyste obchody rocznicowe z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, kombatantów, pocztów sztandarowych, organizacji społecznych i mieszkańców z towarzyszeniem  konnej asysty.
W tym roku przypada 83. rocznica ciężkowickiej tragedii. W jej upamiętnienie po raz pierwszy włączyły się dzieci przedszkolne z Przedszkola Miejskiego nr 4, które pieśnią i wierszem zamanifestowały pamięć o poległych w obronie Ojczyzny. W niedzielę 4 czerwca jak co roku zostały złożone kwiaty, zapłonęły znicze. Na miejsce obchodów rocznicowych przybyli między innymi: Rodzina zbiegłego z miejsca straceń Romana Pierzchały- panie Maria Pierzchała i Kazimiera Piechocką, Irena Kępińska wnuczka rozstrzelanego Karola Chechelskiego, władze samorządowe województwa śląskiego reprezentowała radna Sejmiku Województwa Śląskiego Maria Materla, przedstawiciele Samorządu Miasta Jaworzna Zastępca Prezydenta Miasta Jaworzna Łukasz Kolarczyk, Przewodniczący Rady Miejskiej w Jaworznie Tadeusz Kaczmarek, radni Rady Miejskiej w Jaworznie Janusz Ciołczyk i Mirosław Pieczara, ksiądz Mariusz Olejnik Kapelana Policji oraz Wikariusz Parafii MBNP w Ciężkowicach, Prezes Zarządu Towarzystwa Krzewienia TRADYCJI Kawalerii Polskiej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego Rotmistrz dr Ryszard Sobieraj, major Waldemar Paluch, wiceprezesi Polskiego Stronnictwa Ludowego w Jaworznie Anna Kałuża i Mariusz Pawelec, wiceprezes Miejskiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Jaworznie Danuta Dubiel, harcerze z jaworznickiego hufca ZHP z Panią Komendant harcmistrz Kingą Jędrzejek, dyrektorzy Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 Rafał Soból i zastępca dyrektora SP 18 Monika Magiera Pol, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 4 Joanna Szymiec-Ciołczyk, dr Adrian Rams z Muzeum Miasta Jaworzna, delegację jaworznickiego oddziału Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej z radnym RM I i II kadencji Janem Michalikiem, przedstawiciele Stowarzyszenia Katolickiego „Przyjaźń Jaworznicka” z sekretarz Marią Kramarczyk, oraz Jerzym Nowakowskim synem śp. kapitana Stanisława Nowakowskiego „Klona” inicjatora uroczystości rocznicowych pod pomnikiem Ofiar Faszyzmu w Ciężkowicach, druhny i druhowie z OSP Ciężkowice z wiceprezesem Zbigniewem Gajem, Zespół Śpiewaczy„Ciężkowianki” z przewodniczącą Stanisławą Lelito, młodzież z LKS „Ciężkowianka” z wiceprezesami Wandą Ciołczyk i Piotrem Żabickim, delegacja Klubu Konfederacji Jaworzno z Wojciechem Sińskim i Łukaszem Nowakowskim, przedstawiciele Stowarzyszenia Mieszkańcy dla Ciężkowic z zastępcą prezesa Krzysztofem Żurkiem, obywatele walczącej Ukrainy z Mariną Chumakową.
Obecna była asysta konną z Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej w Chrzanowie w barwach 21. Pułku Ułanów Nadwiślańskich, poczty sztandarowe oraz delegacje: samorządu miasta Jaworzna, Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej, Polskiego Stronnictwa Ludowego w Jaworznie, Ochotniczej Straży Pożarnej Ciężkowice, Szkoły Podstawowej nr 18 w Jaworznie, Miejskiego Centrum Kultury i Sportu klubu „Wega”, zespołu Śpiewaczego „Ciężkowianki”, LKS „Ciężkowianka” Jaworzno.
Uroczystości rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu państwowego. Grupa „Iskierki” Przedszkola Miejskiego nr 4 w Jaworznie realizując program edukacji historycznej Instytutu Pamięci Narodowej przywitała zebranych pieśnią i wierszem. Radny Rady Miejskiej w Jaworznie Janusz Ciołczyk w apelu poległych przypomniał rozstrzelanych i okoliczności tragicznego wydarzenia czasów wojny. Delegacje władz samorządowych, organizacji społecznych i politycznych, placówek oświatowych oraz przedstawiciele mieszkańców złożyli symboliczne wiązanki kwiatów. Zapłonęły znicze. Po odśpiewaniu „Roty” zgromadzeni przemaszerowali do miejscowego kościoła parafialnego na mszę świętą w intencji zamordowanych przez hitlerowskiego okupanta, której przewodniczył ksiądz proboszcz Andrzej Wieczorek.
Podczas uroczystości przypomniano ważne słowa św. Jana Pawła II: „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.” Organizatorzy uroczystości rocznicowych w Ciężkowicach od lat starają się przypominać jaworznianom tą ważną myśl św. Jana Pawła II. Czynią to zarówno słowem jak i czynem, organizując uroczystości historyczne, pielęgnując pamięć o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, celebrując rocznice ważnych w dziejach narodu wydarzeń, czcząc bohaterów. Pamięć o tym należy przekazywać z pokolenia na pokolenie, ucząc młodych postawy obywatelskiej.

Ofiarami egzekucji byli:
1. Barański Teofil lat 36
2. Bielik Franciszek lat 39
3. Broda Antoni lat 23
4. Chechelski Franciszek lat 30
5. Chechelski Karol lat 32
6. Chechelski Stanisław lat 30
7. Cichy Fryderyk lat 24
8. Ciołczyk Andrzej lat 29
9. Ciołczyk Mikołaj lat 27
10. Jakubowicz Herman lat 21
11. Kramarczyk Jan lat 40
12. Kuca Stanisław lat 32
13. Noris Piotr lat 27
14. Nowacki Bronisław lat 34
15. Pazdalski Karol lat 24
16. Pazdalski Józef lat 26
17. Pierzchała Jakub lat 60
18. Sołtysek Jan lat 26
19. Życiński Tadeusz lat 33
20. Pierzchała Roman lat 24 (ranny, ocalony)

Zarząd LKS”Ciężkowianka” Jaworzno jako współorganizator uroczystości rocznicowych ku czci rozstrzelanych mieszkańców Ciężkowic wyraża wdzięczności dla wszystkich dzięki którym godnie uczczono pamięć ofiar hitlerowskiego ludobójstwa. A byli to : zastępca Prezydenta Miasta Jaworzna Łukasz Kolarczyk, Wydział Promocji Kultury i Sportu UM w Jaworznie, Straż Miejska, Komenda Miejska Policji, Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie, Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych w Jaworznie, Towarzystwo Krzewienia Kawalerii Polskiej imienia rotmistrza Witolda Pileckiego, Przedszkole Miejskie nr 4, Szkoła Podstawowa nr 18, Mateusz Bulga, Marcin Sieniawski, Waldemar Paluch, Andrzej Kita, Grzegorz Ryszka, młodzi wolontariusze z klasy mundurowej ZSP nr 2.
Jednocześnie osobne podziękowanie dla doktora Ryszarda Sobieraja za natychmiastową pomoc przy zasłabnięciu w kościele.

[vc_facebook]

- Advertisment -

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 2 maja 2024

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 2 maja. 2 maja (czwartek) autobusy kursować będą według rozkładów jazdy na dni...

Miasto sprzedaje działki przy ulicy Jesionowej

Miasto Jaworzno oferuje na sprzedaż działki budowlane, które znajdują się przy ul. Jesionowej. Na sprzedaż są następujące działki: działka nr 3323 o powierzchni 675 m²...

Majówka w GEOsferze

GEOsfera zaprosiła na Majówkę. I nie jest to byle jaka Majówka – wydarzenie przygotowano na trzy dni, od 1 do 3 maja. Wszystko zaczęło...