niedziela, 5 maja, 2024

Laserowa obróbka w przemyśle – wady i zalety

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneLaserowa obróbka w przemyśle – wady i zalety

Laserowa obróbka w przemyśle – wady i zalety

- Advertisement -

Obróbka laserowa jest coraz popularniejsza w przemyśle. Wszystko ze względu na skuteczność tej techniki – umożliwia przeprowadzenie precyzyjnych operacji na rozmaitych materiałach. Wydajność i dokładność tej metody znacznie przewyższa klasyczne metody konwencjonalne. Sprawdź, dlaczego warto stosować obróbkę laserem, ale również ryzyko, z jakim się wiąże.

Z jakimi materiałami może pracować laser?

Zastosowanie narzędzi takich jak choćby laser diodowy ma naprawdę szerokie spektrum. Z jego pomocą możesz realizować operacje technologiczne na takich materiałach, jak choćby:

  • krucha ceramika,
  • materiały miękkie, jak tkaniny, drewno tworzywa sztuczne,
  • materiały trudne i oporne w obróbce, np. diamenty czy metale twarde.

Niezależnie od tego, na którym tworzywie będziesz pracować, laserowa obróbka będzie w równym stopniu skuteczna i precyzyjna.

Dlaczego laser w przemyśle jest tak popularny?

Praca laserem przebiega w zasadzie bezkontaktowo względem obrabianej powierzchni. To oznacza, że tego typu metoda zapewnia dużą czystość miejsca pracy, ale jednocześnie umożliwia zdalne operowanie wiązką laserową przez przezierne osłony, w warunkach próżni, atmosfery gazowej lub pod wodą. Co ważne, wiązkę lasera można skoncentrować do imponująco małych, wręcz mikroskopijnych rozmiarów.

To szczególnie doceniana cecha, kiedy zadanie wymaga precyzji i pracy w miejscu trudnodostępnym lub narażonym na mechaniczne obciążenia.

Laser jest również narzędziem, dzięki któremu czas obróbki materiału jest naprawdę krótki. W jej trakcie do powierzchni dostarczana jest duża ilość energii – dzięki temu proces zachodzi z pominięciem spalania. Minimalizowane są przy tym wszelkie zanieczyszczenia chemiczne. Z laserem można zarówno prowadzić obróbkę cieplną, jak i zmiękczać materiał, topić, a więc spawać lub lutować, odparowywać wykonując cięcie, grawerować, drążyć, czy też utwardzać falami uderzeniowymi. Skala procesów technologicznych, przy których warto pracować z laserem jest szeroka.

Wady obróbki laserowej

Ta metoda nie jest wolna od kilku istotnych minusów. Należą do nich głównie:

  • wysoki koszt zakupu lasera,
  • wysoki koszt szkolenia i uzyskania wykwalifikowanej kadry inżynierskiej do obsługi maszyny,
  • ograniczenia w kwestii grubości ciętego materiału.

Wszystko oczywiście zależy od tego, w jakim celu będziesz wykorzystywać laser i czy na tyle często, że inwestycja w tę metodę będzie się opłacać.

- Advertisment -

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto będzie kandydował z woj. śląskiego?

Za nieco ponad miesiąc, bo 9 czerwca, odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Z 13 okręgów zostanie wybranych 53 europosłów. Kto kandyduje do PE...

Jaworzno mało znane – Och, Karol

Celem naszej dzisiejszej, historycznej wędrówki jest miejsce trudno dostępne, ukryte w zaroślach i leśnych gąszczach, do którego nie łatwo jest dotrzeć. Znajdują się tutaj...

​Życzenia dla strażaków z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka

​Na co dzień z narażeniem własnego życia walczą z żywiołami, ratują ludzkie życie i dobytek. Dziś, 4 maja, w dzień ich patrona św. Floriana,...