sobota, 27 kwietnia, 2024

Piwo zdrożeje o 10 złotych przez nową ustawę – grzmią producenci

Strona głównaŻycie miastaPiwo zdrożeje o 10 złotych przez nową ustawę - grzmią producenci

Piwo zdrożeje o 10 złotych przez nową ustawę – grzmią producenci

- Advertisement -

Piwo może zdrożeć nawet o 10 złotych od sztuki. Branża piwowarska zgłosiła poważne zastrzeżenia do ustawy o systemie kaucyjnym, nad którym prace trwają już prawie trzy lata.

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął projekt ustawy dotyczący systemu kaucyjnego. Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie podniósł alarm, sugerując, że przeciętny konsument będzie musiał zapłacić za butelkę piwa o 10 złotych więcej, niż do tej pory.

Branża piwowarska przestrzega, że ustawa zmieni dotychczasowo istniejący system odbioru butelek zwrotnych i daje browarom tylko rok na zbudowanie od podstaw nowego, zgodnego z jej zapisami. Za opóźnienia grożą im wielomilionowe kary, które przełożą się na ceny na sklepowych półkach.

Prace nad systemem kaucyjnym trwały prawie trzy lata. System kaucyjny będzie obowiązywał od 1 stycznia 2025 roku na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra.

Należy spodziewać się, że butelka piwa zdrożeje o 10 złotych – mówi Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie.

Jeśli przedsiębiorcy nie zdążą na czas wdrożyć nowego systemu i nie będą zbierać wypuszczanych przez siebie na rynek opakowań, zgodnie z ustawą grożą im wysokie kary. Ustawodawca założył, że będzie to 25 złotych za kilogram opakowań, co w przypadku szklanych butelek oznacza po 8 złotych kary na każdą z butelek.

Ekspert branży piwowarskiej Jakub Bińkowski podkreśla, żePonad 90% szklanych butelek zwrotnych wraca do browarów, co pokazuje, że jest to model, który działa. Nie ma żadnego powodu, żeby na siłę doklejać go do ogólnego systemu kaucyjnego.

Browary biją na alarm, nie mając do tego podstaw – mówi Filip Piotrowski, ekspert z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste

Innego zdania natomiast jest m.in. Filip Piotrowski, ekspert z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. Uważa on, żejest problem ze zwrotem tych opakowań, bo trzeba znaleźć sklep, w którym można oddać butelkę. Po drugie posiadać paragon. Jednak miarą niskiej wydajności tego systemu jest liczba ponownych napełnień butelek wielokrotnego użytku. W Polsce wynosi ona 10 razy. W Niemczech 40-50 razy.

Niezależny analityk gospodarki odpadami Jacek Werder uważa, żebrowary od co najmniej 3 lat wiedziały, że Polska musi uruchomić system kaucyjny nie później, niż 1 stycznia 2025 roku. 

Czy piwko rzeczywiście zacznie kosztować powyżej 10 złotych za butelkę, czy jednak producenci poradzą sobie z nowym systemem kaucyjnym? O tym przyjdzie nam się dopiero przekonać.

Źródło: Śląskie Biznes

[vc_facebook]

- Advertisment -

Jaworzno mało znane – Wędrujące kamienie

Nazwa „Wędrujące kamienie” kojarzy się przede wszystkim z Parkiem Narodowym Dolina Śmierci w Kalifornii i dość osobliwym zjawiskiem przyrodniczym. W dzisiejszym odcinku jednak jaworznicki...

Obchody 3 maja w ZSP nr 3 oraz podpisanie umowy z Politechniką Śląską i firmą Enitec

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Jaworznie odbyły się oficjalne uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja. W tym wyjątkowym dniu szkoła podpisała...

Dzień Ziemi w Geosferze. Harmonogram II dnia imprezy

Jaworznicka Geosfera zaprasza na obchody Dnia Ziemi, które zaplanowano na 26 i 27 kwietnia. Co odbędzie się podczas II dnia imprezy? Na II dzień obchodów...