czwartek, 2 maja, 2024

Silny wstrząs w Jaworznie. Co wiemy o zdarzeniu w Kopalni Zakładu Górniczego Sobieski?

Strona głównaBiznesSilny wstrząs w Jaworznie. Co wiemy o zdarzeniu w Kopalni Zakładu Górniczego...

Silny wstrząs w Jaworznie. Co wiemy o zdarzeniu w Kopalni Zakładu Górniczego Sobieski?

- Advertisement -

W nocy z soboty na niedzielę mieszkańcy Jaworzna, Trzebini i Chrzanowa doświadczyli silnego wstrząsu ziemi. Zgodnie z informacjami Wyższego Urzędu Górniczego (WUG), za trzęsienie odpowiada kopalnia węgla kamiennego Sobieski w Jaworznie. Na chwilę obecną nie ma doniesień o spowodowanych szkodach.

Pochodzenie Wstrząsu

WUG zarejestrował dziesięć zgłoszeń od mieszkańców i potwierdził, że źródłem trzęsienia była kopalnia Sobieski. Wstrząs miał miejsce około godziny 22 i był określony jako silny, samoistny wstrząs podziemny.

Wstrząs wystąpił o godzinie 22:02 w rejonie pola ściany 212-3. Około 995 metrów przed ścianą, 80 metrów od pochyli III.

Warto podkreślić, że wydarzenie to wzbudziło dużo emocji wśród mieszkańców, zwłaszcza na osiedlach Gaj, Siersza i Energetyków w Trzebini. To właśnie tam mieszkańcy są wyczuleni na wszystkie skutki eksploatacji górniczej.

Oświadczenie ZG Sobieski

Rzecznik ZG Sobieski, Marcin Maślak, potwierdził, że wstrząs nie spowodował żadnych szkód i że nie było konieczności ewakuacji personelu. Maślak również podkreślił, że sugestie o możliwym wpływie wstrząsu na powstające zapadliska w Trzebini są bezzasadne. Według niego, zapadliska w Trzebini są wynikiem działalności innej kopalni, która została zamknięta ponad 20 lat temu.

– Potwierdzamy wystąpienie wstrząsu o parametrach E=3×10`7 J, który miał miejsce w ZG Sobieski w dniu 26. 08. o g. 22.02. Wstrząs charakteryzował się niskim parametrem przyspieszenia (76 mm2) i nie spowodował żadnych szkód zarówno w wyrobiskach górniczych jak i na powierzchni. Nie było konieczności wycofywania osób pracujących w rejonie wystąpienia wstrząsu – informuje Marcin maślak.

Inne Wstrząsy w Regionie

Ostatnie dni nie były pierwszymi, kiedy region Chrzanowa doświadczył trzęsienia ziemi. W samym tylko tym tygodniu, nie licząc ostatniego wstrząsu, odnotowano 15 innych wstrząsów, których źródłem była kopalnia Janina w Libiążu. Wcześniejszy wstrząs odczuwalny na terenie powiatu chrzanowskiego, z kopalni w Jaworznie, miał miejsce 7 sierpnia i jego magnituda wyniosła 1,9.

– Pojawiające się sugestie o możliwym wpływie wstrząsu w Jaworznie na powstające zapadliska w Trzebini nie mają pokrycia w rzeczywistości. Wydarzenia, jakie mają miejsce w Trzebini są spowodowane działalnością KWK Siersza, która została zlikwidowana ponad dwie dekady temu. – dodaje Marcin Maślak.

Dane z WUG pokazują, że co roku na terenach, gdzie funkcjonują polskie kopalnie węgla kamiennego, odnotowuje się około 1,5 tysiąca wysokoenergetycznych wstrząsów. Na szczęście większość z nich nie ma negatywnego wpływu ani na infrastrukturę, ani na bezpieczeństwo mieszkańców i górników.

 Ani ZG Sobieski w Jaworznie ani ZG Janina w Libiążu nie mają wpływu na sytuację w Trzebini.

Na chwilę obecną nie ma informacji o spowodowanych szkodach związanych z ostatnim wstrząsem w kopalni Sobieski. Mimo że wstrząsy są częstą okolicznością w okolicach górniczych, większość z nich nie niesie ze sobą negatywnych konsekwencji dla mieszkańców ani infrastruktury.

[vc_facebook]

 

- Advertisment -

Ogłoszono wynik naboru w programie „Mieszkanie za remont”

Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych w Jaworznie opublikował wykaz osób uprawnionych do wynajmu lokali w ramach programu "Mieszkanie za remont". Lista została udostępniona publicznie w...

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 2 maja 2024

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 2 maja. 2 maja (czwartek) autobusy kursować będą według rozkładów jazdy na dni...

Miasto sprzedaje działki przy ulicy Jesionowej

Miasto Jaworzno oferuje na sprzedaż działki budowlane, które znajdują się przy ul. Jesionowej. Na sprzedaż są następujące działki: działka nr 3323 o powierzchni 675 m²...