REKLAMA

W nocy z soboty na niedzielę mieszkańcy Jaworzna, Trzebini i Chrzanowa doświadczyli silnego wstrząsu ziemi. Zgodnie z informacjami Wyższego Urzędu Górniczego (WUG), za trzęsienie odpowiada kopalnia węgla kamiennego Sobieski w Jaworznie. Na chwilę obecną nie ma doniesień o spowodowanych szkodach.

Pochodzenie Wstrząsu

REKLAMA

WUG zarejestrował dziesięć zgłoszeń od mieszkańców i potwierdził, że źródłem trzęsienia była kopalnia Sobieski. Wstrząs miał miejsce około godziny 22 i był określony jako silny, samoistny wstrząs podziemny.

Wstrząs wystąpił o godzinie 22:02 w rejonie pola ściany 212-3. Około 995 metrów przed ścianą, 80 metrów od pochyli III.

Warto podkreślić, że wydarzenie to wzbudziło dużo emocji wśród mieszkańców, zwłaszcza na osiedlach Gaj, Siersza i Energetyków w Trzebini. To właśnie tam mieszkańcy są wyczuleni na wszystkie skutki eksploatacji górniczej.

Oświadczenie ZG Sobieski

Rzecznik ZG Sobieski, Marcin Maślak, potwierdził, że wstrząs nie spowodował żadnych szkód i że nie było konieczności ewakuacji personelu. Maślak również podkreślił, że sugestie o możliwym wpływie wstrząsu na powstające zapadliska w Trzebini są bezzasadne. Według niego, zapadliska w Trzebini są wynikiem działalności innej kopalni, która została zamknięta ponad 20 lat temu.

– Potwierdzamy wystąpienie wstrząsu o parametrach E=3×10`7 J, który miał miejsce w ZG Sobieski w dniu 26. 08. o g. 22.02. Wstrząs charakteryzował się niskim parametrem przyspieszenia (76 mm2) i nie spowodował żadnych szkód zarówno w wyrobiskach górniczych jak i na powierzchni. Nie było konieczności wycofywania osób pracujących w rejonie wystąpienia wstrząsu – informuje Marcin maślak.

Inne Wstrząsy w Regionie

Ostatnie dni nie były pierwszymi, kiedy region Chrzanowa doświadczył trzęsienia ziemi. W samym tylko tym tygodniu, nie licząc ostatniego wstrząsu, odnotowano 15 innych wstrząsów, których źródłem była kopalnia Janina w Libiążu. Wcześniejszy wstrząs odczuwalny na terenie powiatu chrzanowskiego, z kopalni w Jaworznie, miał miejsce 7 sierpnia i jego magnituda wyniosła 1,9.

– Pojawiające się sugestie o możliwym wpływie wstrząsu w Jaworznie na powstające zapadliska w Trzebini nie mają pokrycia w rzeczywistości. Wydarzenia, jakie mają miejsce w Trzebini są spowodowane działalnością KWK Siersza, która została zlikwidowana ponad dwie dekady temu. – dodaje Marcin Maślak.

Dane z WUG pokazują, że co roku na terenach, gdzie funkcjonują polskie kopalnie węgla kamiennego, odnotowuje się około 1,5 tysiąca wysokoenergetycznych wstrząsów. Na szczęście większość z nich nie ma negatywnego wpływu ani na infrastrukturę, ani na bezpieczeństwo mieszkańców i górników.

 Ani ZG Sobieski w Jaworznie ani ZG Janina w Libiążu nie mają wpływu na sytuację w Trzebini.

Na chwilę obecną nie ma informacji o spowodowanych szkodach związanych z ostatnim wstrząsem w kopalni Sobieski. Mimo że wstrząsy są częstą okolicznością w okolicach górniczych, większość z nich nie niesie ze sobą negatywnych konsekwencji dla mieszkańców ani infrastruktury.

 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki