sobota, 20 kwietnia, 2024

2024 Rok Jubileuszowy Długoszyna

Strona głównaDzielniceDługoszyn2024 Rok Jubileuszowy Długoszyna

2024 Rok Jubileuszowy Długoszyna

- Advertisement -

Na ostatniej sesji rada miasta podjęła uchwałę, która ustanowiła przyszły rok 2024 Rokiem Jubileuszowym Długoszyna w Jaworznie. A okazje ku temu są wyjątkowe.

W przyszłym roku mija dokładnie pięćset lat od powstania kopalni galeny w Długoszynie. Budowla ziemna, elementy tej kopalni przetrwały w niezmienionym stanie do naszych czasów. Długoszyńska kopalnia godna jest uwagi , troski i promocji, a zgodnie z zapisami (uchwalonego na ostatniej sesji) Programu Opieki nad Zabytkami Jaworzna może pretendować do roli zabytku najwyższej klasy i miejsca na mapie Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego.

Ten wyjątkowy jubileusz jest najlepszą okazją do promocji tego zabytku historii i techniki.
Przyszły rok będzie również okazją do świętowania osiemsetlecia powstania Długoszyna.

Chociaż najstarszy, zachowany dokument dotyczący wsi Długoszyn pochodzi z 1238 roku, to wieś powstała dużo wcześniej. O tym, że miała w swojej historii okresy świetności i dużego znaczenia świadczy fakt , iż jako jedyna wieś w Polsce znalazła się na wielu mapach Polski i Europy powstałych w okresie XVI – XVIII wieku.

Historia Długoszyna pełna jest niewyjaśnionych zagadek i tajemnic, miejmy nadzieję, że Rok Jubileuszowy zwiększy zainteresowanie Długoszynem mieszkańców Jaworzna oraz naukowców i pasjonatów, historyków, archeologów i pozwoli odkryć nieznane dotychczas karty z jego niewątpliwie fascynującej historii.

Ponad 200 lat liczy sobie drugi cenny zabytek w Długoszynie: unikatowy młyn wodny z oryginalnym wyposażeniem z przełomu XVIII/XIX wieku. Ponad sto lat liczy , najbardziej kojarzony z Długoszynem – murowany kościółek w centrum dzielnicy. W przyszłym roku 30 maja wypada także pięćdziesięciolecie jedynej wizyty kard. Karola Wojtyły, późniejszego Papieża Jana Pawła II w Długoszynie. Kard. Wojtyła odprawił mszę na placu dawnego kościoła i dokonał bierzmowania 45 uczniów przygotowanych do sakramentu przez księdza Józefa Nędzę.

Z tej okazji w starym kościółku w centrum Długoszyna zostanie odsłonięta, ufundowana przez parafian, tablica upamiętniająca tę niezwykłą wizytę Wielkiego Polaka.

Na zakończenie kilka moich osobistych refleksji.
Każdy logicznie myślący, niezaślepiony ideologicznie, Polak jest w stanie zobaczyć w naszej historii ciąg przyczynowo-skutkowy. Nie byłoby „Solidarności”, odzyskania niepodległości przez Polskę i jej bezpieczeństwa gwarantowanego przez członkostwo w NATO i Unii Europejskiej, gdyby nie Polski Papież Jan Paweł II.

Gdyby nie on, prawdopodobnie nadal bylibyśmy jako państwo i my jako naród pod ruskim butem.
Mówiąc językiem młodzieży : Karol Wojtyła był swoistym „game changerem” w historii naszego kraju. Jego zasługi dla Polski są nie do przecenienia. Moim zdaniem, nikt w naszej dotychczasowej historii, nie zasłużył bardziej na pamięć i wdzięczność Polaków , niż on : Papież Jan Paweł II i (co godne podkreślenia) Honorowy Obywatel Jaworzna.

Jerzy Nieużyła
radny miasta Jaworzna

Jerzy Nieużyła
- Advertisment -

Sądowa epopeja Sebastian Kusia. Wyrok coraz bliżej. Może zapaść 24. kwietnia

Przed Sądem Rejonowym w Chrzanowie od prawie 5 lat trwa proces Sebastiana Kusia, podejrzanego o przyjmowanie łapówek, kiedy to pracował na stanowisku naczelnika biura...

Piątkowe pikniki cieszyły się sporym zainteresowaniem

Pomimo chłodu, aż dwa pikniki odbyły się w tym samym czasie w Jaworznie. Jeden zorganizowany jako „Dzień ziemi” pod płaszczką, drugi piknik na Osiedlu...

Fabryka hejtu na finale kampanii. Przekroczono granice kultury

Kampania wyborcza w Jaworznie weszła w decydującą fazę. Kandydaci na urząd prezydenta dwoją się i troją, żeby przekonać do siebie niezdecydowanych wyborców. Ich działania...