Czy pokój to „Utopia”, „Sen na jawie” czy „Realna Wartość”, o którą warto walczyć?
II Miejski Konkurs Plastyczny pt. ”Sami chcemy budować i kształtować pokój na świecie” organizowany przez LOK Jaworzno i Klub Przyjaciół Książek Anny Sokół – rozstrzygnięcie
Co roku 21 września na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pokoju. Ale prawdziwy pokój wymaga znacznie więcej niż złożenie broni. Musimy budować społeczeństwa, w których wszyscy członkowie czują, że mogą się rozwijać. Chodzi o stworzenie świata, w którym ludzie są traktowani jednakowo, bez względu na rasę, wyznanie czy narodowość.
Na konkursy wpłynęły 64 prace. Niektóre szkoły zorganizowały u siebie własne konkursy, a najlepsze prace zostały przekazane do konkursów miejskich.
Jury konkursu w składzie: przewodnicząca Eliza Szewczyk- plastyk i dekorator wnętrz, Krystyna Sokół prezes ZM LOK Jaworzno, Zofia Adamiak sekretarz ZM LOK Jaworzno, Wojciech Zymon członek ZM LOK Jaworzno i sekretarz Czarnoprochowego Klubu „Stare Strzelby”. W wyniku gorących obrad jury wybrało prace, które należy nagrodzić. Wszystkie prace były ciekawe, na temat i świadczyły o tym, że dzieci i młodzież rozumieją ideę pokoju i chcą ten pokój kształtować i budować na naszym, tak trudnym świecie.
W pierwszym konkursie dzieci (z klas I do IV) miały za zadanie wykonać pracę plastyczną w formie rysunku papierowego formatu A4 dowolną techniką na temat „Sami chcemy budować i kształtować pokój na świecie”.
Wyniki pierwszego konkursu:
I miejsce: Szymon Irzyk SP3, Zuzanna Zalewska SP7, Zuzanna Jędrzejek SP13, Anna Putek SP14, Zofia Bisaga SP14, Wojciech Pieniążek Świetlica Środowiskowa „Pod Kolegiatą”;
II miejsce: Gabriela Głowacka SP3, Franciszek Antosiak SP7, Zofia Gaj SP7, Adam Bańkowski SP7, Wojciech Ciupek SP7, Zofia Ulicek SP13;
III miejsce: Zuzanna Pośpiech SP7, Franciszek Niemiec SP7, Tymoteusz Biskup SP7, Jagoda Łach SP7, Natalia Kisała SP7, Zuzanna Szlósarczyk SP7;
Drugi konkurs dla młodszej młodzieży (z klas V do VIII) polegał na wykonaniu plakatu formatu A3 dowolną techniką na temat „Sami chcemy budować i kształtować pokój na świecie”.
Wyniki drugiego konkursu:
I miejsce: Szczepan Słota SP3, Kornelia Dziubek-Raś SP12, Brajan Wrona SP14;
II miejsce: Emilia Dubas SP3, Anna Bednarowicz Świetlica Środowiskowa „Pod Kolegiatą”;
III miejsce: Dawid Mędrygał SP3, Weronika Putek SP14;
W konkursach wzięły udział dzieci z: SP3, SP7, SP13, SP14, Świetlica Środowiskowa „Pod Kolegiatą”.
Nagrody na konkursy zasponsorowały: Urząd Miejski Jaworzno, Muzeum Miejskie w Jaworznie, firma Badge4u, Bank Alior Jaworzno, ZM LOK Jaworzno, Klub Przyjaciół Książek Anny Sokół, PCZ.
ZM i Koło LOK Jaworzno oraz Klub Przyjaciół Książek Anny Sokół dziękuje wszystkim dzieciom i młodzieży za wzięcie udziału w konkursach. Zaangażowanie dzieci w ukazaniu swoich uczuć i pragnień w konkursowych pracach wydatnie obrazuje problem budowania i kształtowania „globalnego pokoju” w ich „dziecięcym, małym” świecie.
ZM LOK Jaworzno już zaprasza wszystkich uczniów z jaworznickich szkół do następnych konkursów.
Krystyna Sokół
ZM LOK Jaworzno
Eliza Szewczyk – przewodnicząca jury – tak oto ocenia nagrodzone prace:
Praca Brajana Wrony: Po pierwsze chciałabym zwrócić uwagę – mówi pani Eliza – na zupełnie nietypowe potraktowanie tematu. Ma tu zastosowane wiele technik i malarstwo i kolaż. Bardzo ciekawe jest zastosowanie fotografii czarno białej, która się kojarzy z takimi trudnymi czasami, jest przedstawiona wojna, jest jednak przesłanie nadziei i troski o świat, o przyszłość.

Praca Szczepana Słoty: to też bardzo ciekawa praca – ocenia pani Eliza – i kolorystycznie i poprzez zastosowaną kolorystykę, też się wyróżnia na tle innych prac.

Praca Kornelii Dziubek-Raś: To praca bardzo twórcza – w opinii pani Elizy – bardzo artystyczna, kolorowa, wykonana tylko techniką malarską, z takim bardzo empatycznym przesłaniem. Też mi się bardzo podoba.

Praca Wojciecha Pieniążka: Mamy tutaj bardzo czystą prostą formę – ocenia pani Eliza – symboliki gołębia niosącego gałązkę oliwną, w prostej formie pracochłonne wykonanie przez naklejanie papieru, ale to jest ciekawe, że symbolika i włożone dużo pracy, każdy rozumie przesłanie.

Praca Zuzanny Zalewskiej: Tutaj też jest mieszana technika – prezentuje pracę pani Eliza – kolaż, papier i technika rysunku. Mamy wyklejony glob, gdzie dużo postaci różnych ras ze sobą jest połączonych w odruchu miłości. Bardzo ciekawa praca.

Praca Zofii Bisagi: W ujęciu globalnego pokoju – mówi pani Eliza – globalnego przesłania dla wszystkich narodów, praca malarska, też bardzo ciekawa, Ziemia jako przesłanie, uosobienie jakby takiej postaci.

Praca Anny Putek: Bardzo interesująca praca – opisuje pani Eliza – gdzie w bańce ochronnej przedstawiony jest niezaburzony szczęśliwy świat dzieci, tę bańkę osłania gołąb niosący pokój. To symbolika dwóch rozbieżnych światów.

Praca Szymona Irzyka: Bardzo prosta w formie – ocenia pani Eliza – ale z bardzo dużym przesłaniem, duży kontrast kolorystyczny, bardzo wymowny, kolor niebieski – pokój, serce, planeta, dzieci.

Praca Zuzanny Jędrzejek: Praca w technice rysunkowej – mówi pani Eliza – przesłanie tej pracy jest ciekawe, pokazuje nam dwa narody, dwa gołębie reprezentujące dwa narody – polski i ukraiński, które razem dla pokoju, dla całego świata niosą przesłanie. Myślę, że to ciekawe ujęcie tematu.

Pozostałe nagrodzone prace




