Jak nie zgubić się w lesie

REKLAMA

Las może być miejscem pełnym tajemnic i zaskakujących zakamarków, szczególnie gdy odchodzimy od znanych ścieżek. Zanim wybierzesz się na leśny spacer, dobrze jest zaznajomić się z kilkoma zasadami, które pomogą Ci utrzymać orientację w terenie, nawet jeśli zboczysz z wyznaczonych ścieżek. Jednym z powszechnie znanych sposobów odnalezienia się w terenie są mapy.

REKLAMA

Wychodząc naprzeciw nowoczesnym technologiom, Lasy Państwowe stworzyły specjalną aplikację mobilną Banku Danych o Lasach. Aplikacja zawiera wiele użytecznych funkcji.

Choć las może wydawać się miejscem dzikim i nieodkrytym, jest on podzielony na specjalne sektory, zwane oddziałami leśnymi. Przechadzając się po lesie możemy trafić na kamienne lub betonowe słupki z numerami. Słupki te stanowią świetne narzędzie uzupełniające dla osób zainteresowanych nauką nawigacji terenowej. Wiedza o nich może być bardzo przydatna, jeśli zgubimy się w lesie albo chcemy dokładnie zlokalizować swoją pozycję na mapie. Ciekawostką jest to, że takie słupki można spotkać w każdym Nadleśnictwie na terenie Polski.

Słupki są jakby stałym kompasem, ponieważ układ numerów wyznacza kierunki geograficzne. Zazwyczaj dwa najmniejsze numery wyznaczają północ.

Jest to przydatne narzędzie do orientacyjnego określania kierunków świata, ale nie zapewnia stuprocentowej dokładności. Dzięki nim można poruszać się w miarę prostą ścieżką przez dłuższe odcinki. Niemniej jednak, żeby zwiększyć swoją pewność i uniknąć błądzenia w terenie, dobrze jest łączyć tę technikę z innymi sposobami nawigacji. Na stronie Bank Danych o Lasach  można znaleźć mapę Polski z wskazanymi oddziałami leśnymi. Po wyborze interesującego fragmentu można go pobrać.

Jeśli przypadkiem zgubisz się w lesie lub zboczysz z wyznaczonej ścieżki, te kilka rad może okazać się nieocenione. Najważniejsze jest, aby zachować spokój i przypomnieć sobie o technikach i wskazówkach przedstawionych w naszym materiale wideo.

Materiał powstał przy współpracy z Lasami Państwowymi.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki