REKLAMA

17 września entuzjaści historii lotnictwa oraz przedstawiciele Polskich Sił Powietrznych zgromadzili się na wyjątkowych obchodach pt. „Chwalebne Dzieje Lotnictwa Polskiego”, które przygotowało Światowe Stowarzyszenie Lotników Polskich. Wydarzenie było podwójnie specjalne, upamiętniając 30 lat nieprzerwanej działalności stowarzyszenia oraz 80. rocznicę objęcia dowództwa w Polskich Siłach Powietrznych przez gen. bryg. pil. Mateusza Iżyckiego.

REKLAMA

– Chwalebne Dzieje Lotnictwa Polskiego to nie tylko uroczystość, to symboliczna podróż przez historię polskiego lotnictwa, moment, w którym skupiamy się na naszych bohaterach i ich dziedzictwie. To ważne wydarzenie, które buduje most między przeszłością a teraźniejszością, ukazując nam nasze korzenie i inspirując do przyszłych lotów – mówi Prezydenta Miasta Paweł Silbert Życzę dalszych osiągnięć, kontynuowania pasji oraz utrwalania dziedzictwa polskiego lotnictwa dla przyszłych pokoleń.

Uroczystości miały swój początek o południu w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocyw Jaworznie, gdzie odprawiono mszę świętą dedykowaną polskim lotnikom. Momentem szczególnym była ceremonia wniesienia ziemi od miejsca ostatniego spoczynku mjr pil. Eugeniusza Horbaczewskiego. Później obecni uczcili pamięć Dowódcy Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie odsłaniając tablicę ku jego czci.

O 14:00 gmach ATElier Kultury napełnił się patriotycznym nastrojem. Przy tablicy ku czci mjr pil. K. Pniaka odbył się Apel Pamięci, a także złożono kwiaty. Wyróżnienia od Światowego Stowarzyszenia Lotników Polskich zostały wręczone zasłużonym.

Kulminacyjnym punktem dnia był koncert o 16:00, w którym Orkiestra Wojskowa z Bytomia pod kierunkiem ktp. Krystiana Siwka zaprezentowała się razem z solistami: Danielem Cebulą-Oryniczem i Magdaleną Krzywdą.

Dodatkową atrakcją dla zgromadzonych na jaworznickim rynku był Piknik Patriotyczny, gdzie przedstawiciele różnych jednostek wojskowych, m.in. 13. Śląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej czy Lotniczej Akademii Wojskowej, służyli radą i odpowiedziami na pytania zainteresowanych.

fot: UM Jaworzno

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki