REKLAMA
REKLAMA

Osuszacz do kompresora

Powietrze to mieszanina gazów i aerozoli. W swoim składzie zawiera między innymi parę wodną. Z kolei sprężone powietrze to powietrze utrzymywane pod określonym ciśnieniem. Dzięki pracy kompresora zamykamy dużo powietrza w małym pojemniku. Zawartość wody w sprężonym powietrzu zostaje taka sama jak w powietrzu atmosferycznym, tylko w kilkukrotnie mniejszej objętości. Dla większości odbiorników sprężonego powietrza woda jest problemem, dlatego tak ważne jest jej usunięcie.

Zbiornik pomaga w zmniejszeniu zawartości wody w sprężonym powietrzu. Innym sposobem wychwytywania wody jest użycie separatora cyklonowego. Pamiętajmy jednak, że nawet po zastosowaniu separatora sprężone powietrze nadal będzie zawierało parę wodną. Jest ona szczególnie niekorzystna przy urządzeniach wykorzystujących suche sprężone powietrze. Może powodować korozję, zanieczyszczać produkt końcowy, a także być przyczyną poważnych awarii. Stąd konieczność stosowania osuszaczy do kompresorów.

Jaki osuszacz kupić do sprężarki?

Wybór odpowiedniego osuszacza zależy od wielu czynników. Najważniejszy to dopuszczalna ilość wilgoci w sprężonym powietrzu. Musimy sobie zatem odpowiedzieć na pytanie o dokładność, z jaką chcemy usunąć wodę ze sprężonego powietrza. Bardzo ważny jest również przepływ sprężonego powietrza. To on determinuje wielkość potrzebnego osuszacza, a ta z kolei wpływa na jego cenę. Wielkość i rodzaj osuszacza warunkowany jest dodatkowo ciśnieniem sprężonego powietrza. Przykładem są choćby osuszacze, zaprojektowane specjalnie dla kompresora tłokowego o wysokim ciśnieniu (np. 25-45 bar). Kolejna kwestia to rodzaj sprężarki, do której należy dobrać osuszacz. Przykładowo olejowa sprężarka tłokowa generuje dość wysoką temperaturę sprężonego powietrza. Musi to być uwzględnione przy doborze osuszacza i systemu filtracji. Inaczej wygląda sprawa przy sprężarce śrubowej chłodzonej olejem. Temperatura sprężonego powietrza jest tylko kilka stopni wyższa od temp. otoczenia. Również zawartość szczątkowa oleju jest zdecydowanie mniejsza. Dzięki temu osuszacz powietrza może być mniejszy. Jak widać, dobór osuszacza do sprężarki wcale nie jest prosty. Dlatego warto poprosić o pomoc fachowców. To przecież nic nie kosztuje.

Typy osuszaczy do kompresorów

Osuszacz do kompresora musi działać w każdych warunkach

Istnieją różne rodzaje osuszaczy do kompresorów. Każdy z nich ma swoje zalety, ale również ograniczenia. Poniżej omówię te najbardziej popularne na polskim rynku.

Osuszacze chłodnicze do kompresora

Działają podobnie do lodówki. Stąd też popularna nazwa tych urządzeń – osuszacze ziębnicze. Poprzez schłodzenie sprężonego powietrza, następuje skroplenie pary wodnej i wytrącanie wody. Odbywa się to w układzie wymienników ciepła. Odprowadzenie wody (kondensat) zachodzi automatycznie. Cechuje je prosta budowa i niskie koszty eksploatacji. Do wad można zaliczyć fakt, że nie usuwają całej pary wodnej. Szczególnie zimą kondensat może się nadal pojawiać.

Osuszacze adsorpcyjne do kompresora

Działają na zasadzie pochłaniania (adsorpcji) pary wodnej przez złoże w kolumnach. Wykorzystany materiał ma porowatą strukturę i najczęściej jest to aktywne aluminium lub żel krzemionkowy. Para wodna ze sprężonego powietrza jest wchłaniana w jednej kolumnie. W tym czasie druga kolumna jest regenerowana. Konieczność regeneracji powoduje wysokie koszty eksploatacji osuszacza adsorpcyjnego. Ich zaletą jest uzyskanie sprężonego powietrza o bardzo wysokiej jakości.

Osuszacze membranowe do kompresora

To urządzenia, które działają na zasadzie przepuszczalności membrany. Umożliwia ona oddzielanie pary wodnej od sprężonego powietrza. Do niewątpliwych zalet tego typu osuszaczy należy stosunkowo dobre oczyszczenie sprężonego powietrza. Nie wymagają one także zasilania energią elektryczną. To sprawia, że są idealnym rozwiązaniem na końcu rurociągu, tuż przed odbiornikiem. Z kolei wadą jest koszt traconego sprężonego powietrza. Ponadto jest konieczność usunięcia zanieczyszczeń stałych przed osuszaczem.

Jak podłączyć osuszacz do kompresora?

Przed podłączeniem osuszacza do kompresora, koniecznie zapoznaj się z instrukcjami producenta. Chodzi zarówno o producenta kompresora, jak i osuszacza. To ważne, szczególnie jeśli nie chcesz utracić gwarancji.

Aby podłączyć osuszacz do kompresora, należy pamiętać o:

– odpowiedniej wentylacji pomieszczenia

– zapewnieniu minimalnej temperatury w pomieszczeniu (nie może spadać poniżej 4-5°C)

– upewnieniu się, że kompresor i osuszacz jest odłączony od zasilania

– posadowieniu urządzenia na twardym i równym podłożu z zachowaniem dobrego dostępu do niego

– podłączeniu wylotu powietrza ze zbiornika kompresora do wlotu do osuszacza

– podłączeniu wylotu z osuszacza kompresora do sieci sprężonego powietrza

– włączeniu osuszacza i kompresora

Kompresor z osuszaczem

Stacja sprężonego powietrza

Na koniec warto wspomnieć o kompresorze z osuszaczem. Jest to urządzenie, które składa się z kompresora i odpowiedniego zmontowanego fabrycznie osuszacza. Często trzecim elementem jest zbiornik sprężonego powietrza. Jest to więc kompletne rozwiązanie-trzy urządzenia w jednym. Praktycznie jest to niezależna stacja sprężonego powietrza. Jest gotowa do pracy po podłączeniu do prądu i sieci sprężonego powietrza. Zaletą jest niewątpliwie mała ilość miejsca potrzebna w stosunku do trzech oddzielnych urządzeń. Eliminuje to również konieczność ich połączenia. Wada to fakt, że trzeba się na takie rozwiązanie zdecydować przed kupnem kompresora. Można też stary kompresor sprzedać a kupić nowy. Do czego oczywiście serdecznie zachęcam.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki