poniedziałek, 6 maja, 2024

Psychoterapia online – o czym pamiętać przy pierwszej wizycie?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrznePsychoterapia online – o czym pamiętać przy pierwszej wizycie?

Psychoterapia online – o czym pamiętać przy pierwszej wizycie?

- Advertisement -

Może zdarzyło Ci się usłyszeć, że do psychologa chodzą słabi ludzie. Może ktoś powiedział Ci, że depresja to wymysł XXI w. Nic więc dziwnego, że stresujesz się przed pierwszą sesją. Niech jednak niepokój nie zniechęci Cię do zatroszczenia się o swój dobrostan. Zadbaj o przygotowanie zaplecza technicznego, jakiego wymaga psychoterapia online, a także zapisz wszystkie problemy, o których chcesz porozmawiać. Dzięki temu nie pominiesz podczas sesji niczego, co ważne dla odzyskania równowagi emocjonalnej.

Czy to już czas na psychoterapię?

Jeśli zastanawiasz się, czy potrzebujesz pomocy psychoterapeuty, to odpowiedź najpewniej jest twierdząca. Wątpliwości to sygnał wysyłany przez organizm, że potrzebuje pomocy. Tu i teraz, ponieważ nie radzi już sobie z wyzwaniami.

To mogą być bardzo subtelne znaki: coraz trudniej wstać Ci rano z łóżka; wykonujesz tylko obowiązkowe zadania, nie oczekując, że jakikolwiek rozwój coś zmieni; zajęcia, które dotychczas sprawiały Ci radość, mniej Cię angażują.

Narzędziem, które dostarczy Ci dodatkowego potwierdzenia, że coś niedobrego dzieje się w sferze Twoich emocji, są testy psychologiczne. Test Dass 21 oceni stopień nasilenia stresu, lęku oraz stanu depresyjnego. Natomiast test Holmes-Rahe określi stopień obciążenia stresem w minionych dwunastu miesiącach.

To oczywiście nie diagnoza, ale cenna wskazówka. Jeśli więc którykolwiek z testów zasugeruje, że możesz potrzebować wsparcia, jakim jest psychoterapia online – skorzystaj z niego, nim problem urośnie do rozmiarów, które przytłoczą Twoją codzienność.

Przygotuj zaplecze techniczne

Psychoterapia przez internet nie wymaga opuszczania bezpiecznego zacisza domu. Nie musisz więc tracić czasu na przygotowanie się do wyjścia i dotarcie do gabinetu. Choć Twoje zaangażowanie organizacyjne jest tu minimalne, to jednak nie zerowe.

Aby psychoterapeuta online mógł Ci pomóc, potrzebujesz zaplecza technicznego dopasowanego do formy prowadzonych spotkań:

  • w przypadku wideokonferencji potrzebujesz smartfona lub komputera z dostępem do internetu, działającej kamerki, a także głośników i mikrofonu lub słuchawki z wbudowanym mikrofonem,
  • jeśli zdecydujesz się na czat, zadbaj o smartfon lub komputer i dostęp do internetu.

Dobierz formę sesji do swoich potrzeb

Masz prawo stresować się przed pierwszą sesją z psychologiem. Wizja opowiadania o swoich słabościach i problemach może wzbudzać lęk. Zastanów się, jaka forma sesji pozwoli Ci zredukować to napięcie i otworzyć się przed terapeutą.

Jeśli zależy Ci na jak najpełniejszym odwzorowaniu tradycyjnej sesji prowadzonej w gabinecie – wybierz wideokonferencję. W przypadku, gdy preferujesz rozmowę na żywo, ale kontakt wzrokowy Cię onieśmiela – lepszym wyborem będzie czat. W grę wchodzi również połączenie audio bez konieczności uruchamiania kamery.

Formę sesji możesz w dowolnym momencie zmienić. Jeśli poczujesz, że aktualna Ci nie odpowiada – zaproponuj terapeucie modyfikację spotkań.

Zapisz myśli wcześniej, jeśli stresujesz się sesją

Podczas pierwszego spotkania terapeuta nie zmusi Cię do konfrontacji z problemem. Będzie za to zadawał pytania dotyczące życia prywatnego i zawodowego oraz motywacji do rozpoczęcia terapii. Wszystko po to, aby zaplanować proces terapeutyczny.

O wielu sprawach możesz bać się powiedzieć. Warto zapisać je wcześniej na kartce i podczas sesji – przeczytać. Dzięki temu nie pominiesz niewygodnych, ale ważnych informacji rzutujących na to, w jakiej kondycji aktualnie się znajdujesz.

Psychoterapeuta online nie będzie Cię oceniał. Chce poznać intymne szczegóły Twojego życia tylko po to, aby rozpoznać sedno problemu i pomóc Ci go rozwiązać. Tylko szczerość i zaufanie pozwolą Ci stopniowo odzyskiwać równowagę emocjonalną. Dlatego, jeśli poczujesz się niekomfortowo – powiedz o tym terapeucie. Czasami skuteczniejsze jest kilka kilkunastominutowych sesji niż jedna dłuższa.

- Advertisment -

Maciej Sierpowski jaworznickim sprzedawcą roku

Maciej Sierpowski zwyciężył w plebiscycie dotyczącym wyboru sprzedawcy roku w Jaworznie. Maciej Sierpowski na co dzień zajmuje się sprzedażą win i poradnictwem w ich zakresie...

Wojciech Saługa marszałkiem województwa śląskiego

W trakcie inauguracji pierwszej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego VII kadencji, Wojciech Saługa został wybrany na marszałka województwa śląskiego. Za kandydaturą Saługi zagłosowało 29 radnych. Zaraz...

Majówka pod kątem bezpieczeństwa

Służby podsumowują miniony długi weekend majowy pod kątem bezpieczeństwa. Ubiegła majówka to nie tylko uroczystości państwowe, okazja do grilla czy po prostu wolne. To także...