sobota, 20 kwietnia, 2024

Jakub Bagieński: „…nie samymi zyskami człowiek żyje” 

Strona głównaBiznesJakub Bagieński: „...nie samymi zyskami człowiek żyje” 

Jakub Bagieński: „…nie samymi zyskami człowiek żyje” 

- Advertisement -

Jakub Bagieński – laureat tegorocznej edycji konkursu „Mój pomysł na biznes” organizowanego przez Jaworznicką Izbę Gospodarczą. Jakub jest uczniem ZSP nr. 4 im. Królowej Jadwigi w Jaworznie, uczy się na profilu Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych.

– Od najwcześniejszych lat mojego życia pasjonuję się sztuką gotowania, co skłoniło mnie do podjęcia nauki na tym kierunku – mówi. – W technikum rozwijam swoją miłość do kulinariów, zwłaszcza tworzenia słodkości i eksperymentowania z nowoczesnymi technikami kulinarnymi. Gotowanie to moja prawdziwa pasja, pozwalająca wyrazić kreatywność i inwencję. Największą radość sprawia mi przygotowywanie wyjątkowych deserów, które cieszą podniebienie i oko. Poza pracą w kuchni, uwielbiam podróżować, poznawać różne kultury, smaki i czerpać inspirację. Jako osoba ambitna i zdeterminowana, zawsze dążę do osiągania najlepszych rezultatów, jestem otwarty na wyzwania i efektywnie pracuję w zespole. Jestem sumienny, odpowiedzialny i terminowy. Wierzę, że moje umiejętności i pasja do gotowania mogą przyczynić się do mojego sukcesu jako przyszłego kucharza. Gotów jestem podjąć wyzwania przyszłości i rozwijać swoje umiejętności, aby być najlepszym w tym, co robię.

Ela Bigas: Podaj proszę pełny tytuł twojego projektu i krótki jego opis.

Jakub Bagieński: Kawiarnia „Smak Świata i Domowych Wypieków” to miejsce, gdzie doskonała kawa i różnorodne wypieki łączyły by się z tradycją oraz nowoczesnością. Serwowane by były międzynarodowe śniadania od 7:00 do 13:00, promujące eksplorację smaków. Kawiarnia swoją lokalizacje miałaby w Jaworznie, ferowałaby przytulną atmosferę do pracy i spotkań, zapewniając bezpłatne Wi-Fi oraz komfortowe miejsca do pracy.

Jagodzianki z kruszonką – wypiek Jakuba

Jak powstawał ten projekt, co Cię zainspirowało, czym się sugerowałeś?
Moja inspiracja do stworzenia własnej kawiarni wynika z głębokiej pasji do gotowania, a szczególnie z miłości do produkcji ciast i deserów. Już od najmłodszych lat pomagałem mojej mamie w kuchni, tworząc razem przepyszne wypieki oraz torty na różne okazje. To właśnie tam, narodziła się moja fascynacja kulinariami.

Dlaczego właśnie ten projekt jest zdany na sukces?
Mój projekt jest zdany na sukces ze względu na moją ogromną pasję do gotowania i produkcji wypieków oraz zdolności kulinarnych nabytych w szkole. Moje zaangażowanie w lokalną społeczność, kreatywność w menu, przyjazna atmosfera, dostęp do pracy i Wi-Fi przyciągną różne grupy klientów. Chociaż istnieją wyzwania związane z pandemią, konkurencją i zmiennym popytem, moje mocne strony i wytrwałość pozwalają na budowę trwałego oraz udanego biznesu.

Deser a’la Tiramisu o smaku pistacjowym i waniliowym i babeczki z kremem pistacjowym – autorstwa Jakuba

Jakie projekt ma słabe strony, jak nad nimi można zapanować?
Słabe strony projektu mogą obejmować:
sezonowość i zmienność popytu,
nagły wzrost popytu i związane z nim wyzwania,
konkurencyjny rynek gastronomiczny,
wpływ pandemii na działalność kawiarni.
Wartością w zaradzeniu tym wyzwaniom jest ciągłe monitorowanie rynku, reagowanie na zmiany i dostosowywanie strategii biznesowej. Utrzymanie najwyższej jakości usług i unikalności menu będzie kluczem do przyciągnięcia i zatrzymania klientów. Ponadto moja pasja, umiejętności i nabywanie cały czas nowego doświadczenia są w stanie poradzić sobie z tymi trudnościami.

Czy projekt wejdzie w fazę realizacji? Od czego rozpoczniesz realizację?
Moje determinujące podejście, kreatywność i pasja do gotowania stanowią solidne podstawy do otwarcia tej kawiarni. I pamiętam, że pomimo istniejących wyzwań, to moje zalety i zaangażowanie mogą pomóc osiągnąć mi sukces w biznesie. Aby rozpocząć realizację mojego projektu muszę zacząć od stworzenia szczegółowego planu biznesowego, w którym zawrę informacje na temat pomysłu, rynku, konkurencji, planu marketingowego, kosztów i źródeł dochodu.

Tarta a’la Tatin z flabirowanymi bananami pod włoską opalaną bezą – pyszności autorstwa Jakuba

W pewnej arcyzabawnej powieści napisano „radość jest zawsze ważniejsza od szmalu”. Czy ta zasada twoim zdaniem działa też w świecie biznesu?

Tak, w biznesie istnieje miejsce na zasady podobne do tej, szczególnie w kontekście zadowolenia klientów i satysfakcji pracowników. Jednak równoczesne dążenie do rentowności jest kluczowe. Warto znaleźć odpowiedni balans między radością a osiąganiem zysków bo nie samymi zyskami człowiek żyje.

Co determinuje sukces w biznesie? Czy sukces może być dziełem przypadku?

Sukces w biznesie jest wynikiem wielu czynników, takich jak planowanie, pracowitość, innowacje, zdolności przywódcze i właściwe podejście do ryzyka. Choć przypadkowe okoliczności mogą wpłynąć na biznes, sukces zazwyczaj jest rezultatem starannej pracy, determinacji i decyzji podejmowanych głównie przez nas.

Twoje ambitne plany na przyszłość…

Rozwinięcie kawiarni „Smak świata i domowych wypieków”. Planuję rozwijać kawiarnię, oferując nowe smaki i produkty, oraz tworząc przyjazne miejsce dla klientów. To pozwoli na zwiększenie przychodów i stabilność finansową. Wykorzystanie automatyzacji wypieków: chcę zainwestować w zaawansowane urządzenia i procesy automatyzacji produkcji wypieków, co pozwoli na oszczędność czasu i zwiększenie wydajności.
Skuteczne zarządzanie zespołem: planuję zbudować kompetentny zespół pracowników, którzy będą w stanie samodzielnie zarządzać częścią operacyjną kawiarni, dając mi więcej czasu na strategię i rozwijanie biznesu.
Planowanie czasu: opracuję rygorystyczny harmonogram pracy i rodziny, uwzględniając stałe okresy, kiedy mogę spędzać czas z rodziną, co pomoże mi utrzymać równowagę między pracą a życiem prywatnym.

Co daje Ci autentyczna radość, czyli jaka jest twoja autorska metoda na stres?Mam kilka sposobów na autentyczną radość i metody na radzenie sobie ze stresem:
robienie rzeczy, które kocham,  przynosi mi autentyczną radość a jednocześnie pomaga radzić mi sobie w stresie,
wyważenie życia: ważne jest według mnie dbanie o równowagę między pracą a życiem osobistym, planowanie czasu na rodzinę, przyjaciół i odpoczynek pomaga mi  w radzeniu sobie ze stresem,
wyrażanie wdzięczności: rozważanie rzeczy, za które jestem wdzięczny, zwiększa u mnie poczucie mojej radości i zadowolenia,
rozwijanie zdrowych relacji: bliskie relacje z rodziną i przyjaciółmi są często moim źródłem radości. Dbanie o te relacje pomaga mi  w radzeniu sobie ze stresem,
samorozwój: inwestowanie w rozwijanie moich  umiejętności i wiedzy przynosi mi satysfakcję i poczucie spełnienia.

Twoje uniwersalne motto na niełatwą współczesność …
„Żyj z pasją, działaj z determinacją i zawsze znajdź powód do uśmiechu.”

Dziękuję za rozmowę Ela Bigas

- Advertisment -

Sądowa epopeja Sebastian Kusia. Wyrok coraz bliżej. Może zapaść 24. kwietnia

Przed Sądem Rejonowym w Chrzanowie od prawie 5 lat trwa proces Sebastiana Kusia, podejrzanego o przyjmowanie łapówek, kiedy to pracował na stanowisku naczelnika biura...

Piątkowe pikniki cieszyły się sporym zainteresowaniem

Pomimo chłodu, aż dwa pikniki odbyły się w tym samym czasie w Jaworznie. Jeden zorganizowany jako „Dzień ziemi” pod płaszczką, drugi piknik na Osiedlu...

Fabryka hejtu na finale kampanii. Przekroczono granice kultury

Kampania wyborcza w Jaworznie weszła w decydującą fazę. Kandydaci na urząd prezydenta dwoją się i troją, żeby przekonać do siebie niezdecydowanych wyborców. Ich działania...