sobota, 20 kwietnia, 2024

Kopalnie TAURONa zmienią nazwę na Południowy Koncern Węglowy

Strona głównaBiznesKopalnie TAURONa zmienią nazwę na Południowy Koncern Węglowy

Kopalnie TAURONa zmienią nazwę na Południowy Koncern Węglowy

Zapadają decyzje w sprawie nowej nazwy spółki, która jest właścicielem kopalń ZG Sobieski, ZG Janina i ZG Brzeszcze. Nowa nazwa ma być powrotem do historycznej nazwy Południowy Koncern Węglowy S.A. który utworzony 25 stycznia 2005.

Dziś, 23.11.2023 ma być oficjalnie ogłoszona nowa nazwa spółki.

- Advertisement -

Wtedy koncern powstał w wyniku połączenia dwóch należących do Grupy Kapitałowej PKE Zakładów Górniczo-Energetycznych: Sobieski Jaworzno III z siedzibą w Jaworznie oraz Janina z siedzibą w Libiążu.

Tauron Wydobycie może korzystać z nazwy Tauron Wydobycie do końca 2023 roku. Po zmianie właścicielskiej z początkiem roku 2023 jest to już wobec Taurona podmiot zewnętrzny.

Zmiana nazwy to element nowej strategii dla krajowej energetyki i górnictwa, za którego realizację odpowiada Ministerstwo Aktywów Państwowych. Przejęcie przez Skarb Państwa spółek górniczych ma służyć zwiększeniu przejrzystości ze strony właścicielskiej oraz zachowaniu przez Skarb Państwa kontroli nad wydatkowaniem środków pochodzących z pomocy publicznej. – czytaliśmy w komunikacie spółki.

Zmiana właścicielska nie wpłynie na dane rejestrowe i podatkowe Spółki (nie zmieni się NIP, REGON czy numer KRS).

25 lutego 2014 roku: Południowy Koncern Węglowy – spółka wydobywcza z Grupy TAURON – zmienił nazwę na TAURON Wydobycie.

Wtedy zmianę uzasadniano tak: Zmiana nazwy wynika ze strategii Grupy TAURON, zgodnie z którą upraszczana i porządkowana jest jej struktura. W grudniu ubiegłego roku TAURON odkupił od Kompanii Węglowej 16,7 mln akcji PKW, stanowiących 47,5 proc kapitału spółki i został tym samym jej jedynym właścicielem. To pozwala na pełną identyfikację spółki z Grupą.

Po dziewięciu latach jest więc to powrót do starej nazwy.

Foto archiwum.

TAURON Wydobycie zamiast PKW

 

1 KOMENTARZ

- Advertisment -

Sądowa epopeja Sebastian Kusia. Wyrok coraz bliżej. Może zapaść 24. kwietnia

Przed Sądem Rejonowym w Chrzanowie od prawie 5 lat trwa proces Sebastiana Kusia, podejrzanego o przyjmowanie łapówek, kiedy to pracował na stanowisku naczelnika biura...

Piątkowe pikniki cieszyły się sporym zainteresowaniem

Pomimo chłodu, aż dwa pikniki odbyły się w tym samym czasie w Jaworznie. Jeden zorganizowany jako „Dzień ziemi” pod płaszczką, drugi piknik na Osiedlu...

Fabryka hejtu na finale kampanii. Przekroczono granice kultury

Kampania wyborcza w Jaworznie weszła w decydującą fazę. Kandydaci na urząd prezydenta dwoją się i troją, żeby przekonać do siebie niezdecydowanych wyborców. Ich działania...