sobota, 20 kwietnia, 2024

Zaproszenie na koncert Przełamując Granice: Rozdarci & Zakryci w NOSPR

Strona głównaKulturaZaproszenie na koncert Przełamując Granice: Rozdarci & Zakryci w NOSPR

Zaproszenie na koncert Przełamując Granice: Rozdarci & Zakryci w NOSPR

- Advertisement -

W obliczu ostatnich tragicznych wydarzeń i konfliktów w Ziemi Świętej, zapraszamy Was na niecodzienny koncert, który poruszy Wasze serca i skłoni do refleksji.
Przełamując Granice: Rozdarci & Zakryci to spotkanie z trzema niezwykłymi kompozycjami współczesnych kompozytorów.

„Arras” Keiko Devaux, „Kadosh Kadosh and Cursed” Yitzhaka Yedid oraz „Riss 2” Marka Andre przynoszą różne perspektywy kulturowe i artystyczne na Jerozolimę, miasto rozdarte kontrastami. Poprzez oryginalne brzmienia i specyficzne dźwięki odkryjecie wielowymiarowość miasta, które jest jednocześnie błogosławione i przeklęte.
Data: 5 listopada
Godzina: 18:00
Miejsce: NOSPR, Katowice
Orkiestra Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca.

Keiko Devaux

W niedzielne popołudnie 5 listopada dołączcie do nas, by doświadczyć mocy muzyki, która wyraża sacrum i tajemnicę rozdarcia. Niech muzyka łączy przełamując granice.

BILETY: https://bit.ly/3tTnP43
Koncert dofinansowano ze środków The Azrieli Foundation, fundusz specjalny Nagród Muzycznych – Azrieli Music Prizes – AMP.
Presented with the support of the Azrieli Music Prizes Performance Fund. https://azrielifoundation.org/pri…/music-arts-culture/amp/

„Arras” Keiko Devaux to skomponowany dla 14-osobowego zespołu instrumentalnego utwór, w którym kanadyjska kompozytorka eksploruje złożone i subtelne zagadnienia dźwiękowe. Sama nazwa kompozycji „Arras” – nawiązuje do ozdobnych gobelinów. W muzycznej tkaninie również splatają się różne sekcje orkiestry kameralnej w ekscytujący i sugestywny sposób. Keiko Devaux po mistrzowsku łączy różne tekstury, tworząc nieustannie zmieniającą się opowieść o wzajemnym przenikaniu się różnych elementów. Podejście kompozytorki jest niekonwencjonalne, wykorzystuje ona swoje umiejętności w tworzeniu dynamicznych kontrastów i precyzyjnej organizacji dźwięków. Eksploruje temat relacji między przeciwieństwami, tworząc równocześnie rozłączność i jedność pomiędzy elementami muzycznymi.

Yitzhak Yedid (fot. James Goss)

„Kadosh Kadosh and Cursed” Yitzhaka Yedida to utwór inspirowany Jerozolimą – miastem świętym i pełnym napięć, jednocześnie błogosławionym i przeklętym. Dwuczęściowe dzieło łączą różnorodne podejścia kompozytorskie z tradycji arabskiej, żydowskiej i europejskiej awangardy. Poprzez dźwięki i strukturę muzyczną, kompozytor przenosi słuchaczy do atmosfery pełnego kontrastów miasta, odkrywając jego duchowe i muzyczne bogactwo. Snuje opowieść o Jerozolimie jako miejscu, które jednocześnie przyciąga i odpycha. Sam mówi o swoim utworze, że jest „punktem spotkania między starożytnością a nowoczesnością, a także między historią a wydarzeniami współczesnymi, zarówno pod względem muzycznym, jak i filozoficznym i ludzkim”.

Kompozycje Yitzhaka Yedida i Keiko Devaux zostały wyróżnione na konkursie kompozytorskim Azrieli Music Prize organizowanym przez kanadyjską Azrieli Foundation. „Arras” autorstwa Devaux została uhonorowana nagrodą Azrieli Commission for Canadian Music w 2020 roku, natomiast „Kadosh Kadosh and Cursed” Yitzhaka Yedida zdobył nagrodę Azrieli Prize for Jewish Music.

Koncert uzupełni utwór Marka Andre „Riss 2”, w którym badanie dźwięków na granicy słyszalności poprowadzi do odkrywania tajemniczych przestrzeni pośrednich. Kompozytor poszukuje trwałości i obecności, która pozostaje po zniknięciu dźwięku. Inspiracją do stworzenia cyklu Riss (rozdarcie, rysa, szczelina) był symboliczny element tradycji synoptycznej, według której w chwili śmierci Jezusa na krzyżu zasłona świątyni jerozolimskiej rozdarła się na dwoje, z góry na dół. Ważnym impulsem dla Marka Andre było także spotkanie w Jerozolimie z teolożką Margaretą Gruber i badania akustyczne w Grobie Pańskim. Choć nie jest to muzyka sakralna, kompozytor dostrzega w temacie rozdarcia istotną dialektykę, która opisuje bliskość i oddalenie, obecność i nieobecność Boga.
Patronat medialny:
Gość Niedzielny, Radio eM

Alicja Molitorys

- Advertisment -

Sądowa epopeja Sebastian Kusia. Wyrok coraz bliżej. Może zapaść 24. kwietnia

Przed Sądem Rejonowym w Chrzanowie od prawie 5 lat trwa proces Sebastiana Kusia, podejrzanego o przyjmowanie łapówek, kiedy to pracował na stanowisku naczelnika biura...

Piątkowe pikniki cieszyły się sporym zainteresowaniem

Pomimo chłodu, aż dwa pikniki odbyły się w tym samym czasie w Jaworznie. Jeden zorganizowany jako „Dzień ziemi” pod płaszczką, drugi piknik na Osiedlu...

Fabryka hejtu na finale kampanii. Przekroczono granice kultury

Kampania wyborcza w Jaworznie weszła w decydującą fazę. Kandydaci na urząd prezydenta dwoją się i troją, żeby przekonać do siebie niezdecydowanych wyborców. Ich działania...