wtorek, 5 grudnia, 2023

„Życzliwość na co dzień” w PM nr 7 i SP nr 16

Strona głównaŻycie miasta"Życzliwość na co dzień" w PM nr 7 i SP nr 16

„Życzliwość na co dzień” w PM nr 7 i SP nr 16

- Advertisement -

Już od 50 lat na świecie dzień 21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji.
Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „hallo” (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Tak było kiedyś. Z czasem święto stało się dniem służącym promowaniu idei pokoju na całym świecie, poprzez okazywanie innym ludziom życzliwości, serdeczności i przekazywanie pozdrowień.

Obecnie Dzień Życzliwości i Pozdrowień obchodzony jest w ponad 180 krajach.
W Polsce dopiero w 2006 roku miasto Wrocław zorganizowało po raz pierwszy celebrowanie tego dnia pod nazwą „Znajdź się wśród życzliwych”. W Jaworznie już od pewnego czasu w szkołach, przedszkolach i świetlicach to święto już na stałe wpisało się do kalendarza stałych imprez, a JUTW od 2016 roku organizuje z okazji tego święta spotkania z dziećmi z przedszkoli lub ze szkół podstawowych w Miejskiej Bibliotece Publicznej na Rynku.

Z tej też okazji 20 listopada dzieci z Przedszkola nr 7 z Osiedla Stałego a 21 listopada uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 16 spotkały się z panią Krystyną Sokół. Opowiedziała dzieciom o swojej córce bajkopisarce – Ani Sokół i jej twórczości, która swoimi bajkami i historyjkami, jak i felietonami całym sercem wpisuje się w obchody tego święta. Dzieci z przedszkola zapoznały się z bajkami: „Samochodzik Edzio”, „Słonik Marcel”, „Spacer w parku”, a dzieci ze szkoły podstawowej z: „Mali przyjaciele” i „Grzeczny jak auto pełne oleju”.

Książki Ani Sokół

Żywo zareagowały na przykłady porównania różnych sytuacji dobrego i złego zachowania. Same podawały sposoby jak okazać innym życzliwość.

Przedszkole Miejskie nr 7, przedszkolaki z Krystyną Sokół
Przedszkole Miejskie nr 7 – grupa Koty
Przedszkole Miejskie nr 7, grupa Motyle
Przedszkole Miejskie nr 7 – grupa Smerfy

Bo przecież „być dobrym to umieć się zatrzymać, ofiarowywać swój czas, pozwolić odczuć ciepło, obdarzyć życzliwym spojrzeniem, radosnym uśmiechem i sprawiać, by SERCE drugiego człowieka otwierało się jak kwiat w promieniach słońca.”- fragment z felietonu Ani Sokół o życzliwości. Dzieci doskonale wiedziały, że życzliwym trzeba być codziennie, a nie tylko od święta. Same doszły do wniosku: żeby włączyć się do obchodów tego święto – wystarczy tylko się uśmiechnąć do drugiej osoby. Nic więcej.

Spotkanie w SP nr 16

 

Spotkanie w SP nr 16

”Uśmiech, serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko. Człowiek życzliwy zawsze znajduje pomocników i sprzymierzeńców, łatwiej pokonuje wszelkie przeszkody i nawiązuje kontakty. Życzliwość ma tak niezwykłą moc, że wytwarza miłą atmosferę i daje wiele radości, zacieśnia więzy między ludźmi i daje możliwość partnerskiej współpracy. Życzliwość umożliwia rozwiązywanie konfliktów, integruje zespół oraz pomaga w realizacji wielu czynności i zadań. Istotne jest także to, że aby uzyskać pomoc i sympatię, trzeba samemu dać coś z siebie innym.”

Krystyna Sokół

- Advertisment -

Rafako otrzyma 8,5 mln zł z ubezpieczenia za uszkodzenie kotła w Elektrowni Jaworzno

W ramach ugodowego rozstrzygnięcia długotrwałego sporu, Rafako, renomowany producent kotłów i urządzeń ochrony środowiska dla energetyki, ogłosił zawarcie ugody z Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń oraz...

MIKOŁAJ Z WYPIEKAMI W GALERII GALENA! SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM I WARSZTATY PIECZENIA PIERNIKÓW

Ho, ho ho!  W najbliższą środę, 6 grudnia Galerię Galena odwiedzi Święty Mikołaj! W godz. 14:00-19:00 na gości galerii czekać będzie mnóstwo atrakcji: Wyjątkowe spotkanie ze Świętym Mikołajem i...

Zawyły syreny. Policjanci oddali hołd kolegom

Policjanci w Jaworznie oddali hołd kolegom. Policjantki i Policjanci, pracownicy Policji, zaprzyjaźnione służby, wspierający Policję, którym na sercu leży porządek i bezpieczeństwo. W pędzącym pełnym...