sobota, 24 lutego, 2024

Na ulicach Jaworzna testowali autonomiczny samochód

Strona głównaBiznesNa ulicach Jaworzna testowali autonomiczny samochód

Na ulicach Jaworzna testowali autonomiczny samochód

- Advertisement -

Era autonomicznych samochodów zbliża się wielkimi krokami, przynosząc ze sobą obietnicę radykalnych zmian w sposobie, w jaki postrzegamy i doświadczamy podróży. Te inteligentne pojazdy, wyposażone w zaawansowane technologie AI i systemy sensorowe, obiecują zrewolucjonizować nasze codzienne dojazdy.

Jaworzno staje się miastem, do którego producenci nowoczesnych rozwiązań z dziedziny mobilności ochoczo się zgłaszają. Widzą u nas otwartość na testowanie nowoczesnych rozwiązań.

Szerokie testy takich pojazdów w ramach projektu badawczego planuje wykonać na ulicach Jaworzna Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji. W środę 29 listopada, na Obwodnicy Północnej, zostały przeprowadzone pierwsze wstępne testy takiego autonomicznego pojazdu.

Autonomiczny poruszał się z kierowcą, na trasie od ronda Kaczyńskich do Ronda 308. Dywizjonu Myśliwskiego Krakowskiego.

Przemysłowy Instytut Motoryzacji jest instytutem badawczym współtworzącym Sieć Badawczą Łukasiewicz – jedną z największych sieci badawczych w Europie, która dostarcza atrakcyjne, konkurencyjne i kompletne rozwiązania biznesowe.

Autonomiczne samochody to nie tylko technologiczna nowinka; to przyszłość mobilności, która obiecuje transformację naszego codziennego życia. Jednak, aby w pełni wykorzystać ich potencjał, musimy rozwiązać szereg wyzwań technicznych, prawnych i społecznych. Na dziś wydaje się, że to prawne aspekty stanowią dużą barierę dla wprowadzenia takich pojazdów na polskie drogi.

Testy pojazdów, mają przyczynić się więc do wypracowania rozwiązań technologicznych i również prawnych zapisów. Jak wiemy plany wprowadzenia autonomicznych autobusów w Jaworznie, przerosły gminę. Zapewne stało się tak głównie przez ograniczenia prawne. Może te deklaracje były składane na wyrost, ale temat autonomicznych pojazdów na pewno będzie kontynuowany.

Cieszy to, że Przemysłowy Instytut Motoryzacji wybrał na miejsce testów Jaworzno. Nasze miasto, dobrze kojarzy się na europejskiej arenie jako to, które wspiera wszelkie rozwiązania związane z mobilnością. Zapewne te testy nie będą ostatnimi, a i w przyszłości kolejni dostawcy rozwiązań będą chcieli testować swoje rozwiązania na jaworznickich drogach.

Proszę zatem się nie zdziwić, gdy któregoś dnia na sąsiednim pasie ruchu zobaczymy pojazd bez kierowcy.

Informacja z mediów społecznościowych Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji: 

W dniach 28-29.11.2023 na ulicach Miasto Jaworzno odbyły się pierwsze w Polsce badania drogowe samochodu wyposażonego w systemy automatyzujące jazdę. Autorami projektu są inżynierowie z Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji pod kierownictwem dr. inż. Karola Zielonki., z-cy Dyrektora ds. Badawczych i Komercjalizacji.
W trakcie dwudniowych badań sprawdzano m.in. działanie algorytmów odpowiedzialnych za sterowanie systemami wykonawczymi pojazdu. Testowano m.in. układy automatyzujące procesy skręcania, przyspieszania i hamowania, mapowania terenu, planowania toru jazdy pojazdu oraz rozpoznawania i identyfikacji otaczających obiektów. Badania realizowane były zarówno w dzień jak i po zmroku, a także podczas opadów atmosferycznych.
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji z Sieci Badawczej Łukasiewicz jest wiodącym w Polsce podmiotem posiadającym kompetencje w obszarze testowania systemów ADAS, algorytmów sterujących, komponentów jak i kompletnych pojazdów zautomatyzowanych. 
„Dzięki zespołom badawczym oraz inwestycjom w najnowocześniejsze wyposażenie badawcze, Instytut może wypełniać misję Łukasiewicza poprzez wsparcie branży motoryzacyjnej realizując prace B+R oraz badania homologacyjne pojazdów” – mówi Witold Luty, Dyrektor instytutu.

 

- Advertisment -

Jaworzno mało znane – Kto czy co?

W  odcinku "Jaworzno mało znane - Kto czy co?" po raz kolejny wybieramy się do jaworznickiej Szczakowej i jeszcze raz pochylamy się nad kwestią...

Narciarskie Mistrzostwa Szkół Miasta Jaworzna w Slalomie Gigancie

Narciarskie Mistrzostwa Szkół Miasta Jaworzna w Istebnej odbyły się 21 lutego. Wydarzenie to zgromadziło uczniów i nauczycieli jaworznickich szkół, którzy rywalizowali w konkurencji SLALOM...

Adela Niciarz nominowana w plebiscycie Najpopularniejszy Sportowiec Roku 2023 w Jaworznie

Trwa głosowanie na Najpopularniejszego Sportowca Roku w Jaworznie. Adela Niciarz to kolejna nominowana do tytułu za rok 2023. Jeżeli to Adela Niciarz ma zostać najpopularniejszym sportowcem...