Emilia Szłapa koncertowała w Zakopanem

0

Jaworznianka skrzypaczka Emilia Szłapa zagrała w Zakopanem koncert w 115 rocznicę śmierci Mieczysława Karłowicza. Koncert był jednym z wydarzeń cyklu Pamiętamy o Karłowiczu, który przygotowało zakopiańskie Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza. 10 lutego sala teatralna zakopiańskiego  Nauczycielskiego Centrum Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego wypełniła się publiką oczekującą miłych muzycznych wrażeń.

Na scenie w tym kameralnym koncercie zagrała wraz z Emilią Szłapą, pianistka Katarzyna Makowska. Na program koncertu złożyły się: serenada G-dur Mieczysława Karłowicza, III sonata d-mol Johannesa Brahmsa i sonata d-moll Karola Szymanowskiego. Publika przyjęła artystki nad wyraz ciepło, koncert wyraźnie sprawił jej radość. Gromkimi brawami nagrodzono to wyjątkowo udane wykonanie.

Kompozytor Mieczysław Karłowicz zginął 8 lutego 1909 r. na zboczach Małego Kościelca, z którego zeszła lawina śnieżna, porywając tego doskonałego narciarza. Karłowicz miał wówczas ledwie 33 lata. Był działaczem Towarzystwa Tatrzańskiego, doskonałym taternikiem, pasjonatem fotografii, a nade wszystko wybitnym kompozytorem. Jak się uważa, dorównywał już wówczas mistrzom symfoniki.

Emilia Szłapa studiuje w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie skrzypiec prof. Adama Musialskiego. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów muzycznych, dwukrotnie prezentowała się na scenie nowojorskiej Carnegie Hall. Gra na polskim instrumencie z 1949-1954 Franciszka Borowieckiego dzięki Programowi Stypendialnemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP „Młoda Polska”.

Katarzyna Makowska – pracownik Wydziału Wokalno-Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach, prowadzi ożywioną działalność koncertową, jako pianista-akompaniator towarzyszy solistom na wielu konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, a także na kursach muzyki wokalnej (Krynica-Zdrój, Radziejowice).

Całość koncertu

źrodło: Kultura Podhala

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki