sobota, 24 lutego, 2024

Jak wyglądają zajęcia z programowania dla dzieci? Kulisy warsztatów Koduj z Gigantami w Jaworznie

Strona głównaPopularneJak wyglądają zajęcia z programowania dla dzieci? Kulisy warsztatów Koduj z Gigantami...

Jak wyglądają zajęcia z programowania dla dzieci? Kulisy warsztatów Koduj z Gigantami w Jaworznie

- Advertisement -

Jak co roku o tej porze trwa akcja Koduj z Gigantami, czyli bezpłatne warsztaty z programowania dla dzieci i młodzieży. W Jaworznie warsztaty odbędą się stacjonarnie w niedzielę 11 lutego oraz kolejną sobotę 17 lutego.

Największa tego typu inicjatywa w Polsce co roku gromadzi tysiące uczestników, którzy dzięki warsztatom mają szansę spróbować swoich sił w kodowaniu całkowicie za darmo. Zajęcia mogą się okazać świetnym pomysłem na wypełnienie wolnego czasu w trakcie ferii zimowych lub weekendu.

W poprzedniej edycji, udział w warsztatach wzięło ponad 30 tysięcy osób w Polsce, co pokazuje, jak bardzo zajęcia podnoszące poziom cyfryzacji są dziś potrzebne. Edukatorzy z Gigantów wierzą, że dzięki kolejnym edycjom wydarzenia, tematyka związana z kodowaniem dotrze do nowych uczestników i pozwoli im rozwinąć swoje umiejętności.

Bezpłatny warsztat z programowania – jak to właściwie wygląda?

Każde zajęcia trwają półtorej godziny, w trakcie tego czasu trenerzy pokazują uczniom jak wygląda świat programowania. Koduj z Gigantami to często pierwsza przygoda ucznia z programowaniem, dlatego podczas lekcji trenerzy skupiają się na wprowadzeniu dziecka stopniowo w tajniki kodowania. Dzięki wykorzystaniu środowisk dziecięcych i gier, które dzieci i młodzież znają, dużo łatwiej przekazać im wiedzę. Takie gry jak Minecraft, Fortnite czy Angry Birds, które zwykle kojarzą się z godzinami grania na komputerze, podczas zajęć zyskują charakter edukacyjny.

Podczas zajęć praca odbywa się w sposób projektowy – zawsze jest czas na burzę mózgów, aby każde dziecko mogło się poczuć częścią zespołu. Najważniejsze jednak dzieje się na koniec, czyli podczas testów. To moment, w którym każdy może przetestować swój projekt i razem z innymi uczniami rywalizować poprzez organizowane konkursy i zabawy.

Po zajęciach uczniowie dostają nagranie z lekcji i materiały powtórzeniowe, żeby utrwalić sobie wiedzę zdobytą na zajęciach i jeszcze lepiej poznać świat programowania. Wszystkie projekty, które powstają w trakcie zajęć nawiązują do świata dzieci i ich zainteresowań. Dzięki takim rozwiązaniom, znacznie łatwiej jest trafić do młodych umysłów z odpowiednią dawką wiedzy.

Zajęcia w ramach akcji Koduj z Gigantami polegają na stworzeniu własnego projektu programistycznego, gry komputerowej, strony internetowej lub aplikacji mobilnej (w zależności od wybranej tematyki). Każdy z warsztatów został zaplanowany i dostosowany przez doświadczonych trenerów do wieku dzieci i młodzieży:

Dzieci od 7 do 9 lat
● Zajęcia z wykorzystaniem środowiska Scratch
● Zajęcia z wykorzystaniem Minecraft Education

Dzieci od 10 do 12 lat
● Zajęcia z wykorzystaniem środowiska Scratch
● Zajęcia z wykorzystaniem Minecraft Education
● Zajęcia z wykorzystaniem App Inventor

Młodzież od 13 do 18 lat
● Zajęcia z wykorzystaniem języka programowania Python
● Zajęcia z wykorzystaniem języka programowania C#

Bezpłatne warsztaty programowania – czy są potrzebne mojemu dziecku?

W świecie zdominowanym przez technologię, kompetencje cyfrowe stają się bardzo istotnym elementem edukacji. Zdobycie umiejętności na wczesnym etapie daje dzieciom i młodzieży większą elastyczność w doborze dalszych zainteresowań. Dodatkowo poprzez nauczanie programowania, uczestnicy warsztatów rozwijają umiejętności rozwiązywania problemów, komunikowania się, współpracowania z innymi, a także wykonywania zadań w sposób kreatywny i – co ważne w cyfrowym świecie zagrożeń – etyczny. Tworząc własne projekty, każdy jest w stanie nauczyć się elastycznego i kreatywnego podejścia nie tylko do nauki, ale również pracy w grupie.

Koduj z Gigantami – bezpłatne, stacjonarne warsztaty w Jaworznie już w niedzielę 11 lutego oraz sobotę 17 lutego. Jeszcze można się na nie zapisać. Decyduje kolejność zgłoszeń!

Warsztaty stacjonarne odbywają się w sali szkoleniowej przy ul. K. Olszewskiego 22 w Jaworznie.
Zapisy na warsztaty odbywają się w formie telefonicznej pod nr 536-202-208 lub poprzez formularz zapisowy online

Organizatorem akcji są Giganci Programowania Silesia. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Prezydent Miasta Jaworzna, Minister Edukacji, Centrum GovTech, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz NASK.

Patronami mediowymi są: Radio Nowy Świat, Android.com.pl, Komputer Świat i Miasto Dzieci.

- Advertisment -

Jaworzno mało znane – Kto czy co?

W  odcinku "Jaworzno mało znane - Kto czy co?" po raz kolejny wybieramy się do jaworznickiej Szczakowej i jeszcze raz pochylamy się nad kwestią...

Narciarskie Mistrzostwa Szkół Miasta Jaworzna w Slalomie Gigancie

Narciarskie Mistrzostwa Szkół Miasta Jaworzna w Istebnej odbyły się 21 lutego. Wydarzenie to zgromadziło uczniów i nauczycieli jaworznickich szkół, którzy rywalizowali w konkurencji SLALOM...

Adela Niciarz nominowana w plebiscycie Najpopularniejszy Sportowiec Roku 2023 w Jaworznie

Trwa głosowanie na Najpopularniejszego Sportowca Roku w Jaworznie. Adela Niciarz to kolejna nominowana do tytułu za rok 2023. Jeżeli to Adela Niciarz ma zostać najpopularniejszym sportowcem...