niedziela, 28 kwietnia, 2024

Jakie plany w Jaworznie ma Akademia WSB?

Strona głównaEdukacjaJakie plany w Jaworznie ma Akademia WSB?

Jakie plany w Jaworznie ma Akademia WSB?

- Advertisement -

Na pytania o plany Akademii WSB w Jaworznie odpowiada Prorektor ds. Nauki i Kształcenia
dr hab. Katarzyna Szczepańska-Woszczyna, prof. AWSB.

– Jakie kierunki i w jakich trybach planują Państwo otworzyć w Jaworznie ?

Na wstępie warto podkreślić, że Akademia WSB jest akademicką uczelnią wyższą, która posiada 7 uprawnień do nadawania stopnia doktora habilitowanego oraz 7 uprawnień do nadawania stopnia doktora w dyscyplinach naukowych: nauki o zarządzaniu i jakości, pedagogika, nauki o bezpieczeństwie, stosunki międzynarodowe, nauki o rodzinie, inżynieria lądowa, geodezja i transport, inżynieria bezpieczeństwa. Kształci w 7 lokalizacjach (w siedzibie w Dąbrowie Górniczej oraz w Wydziałach Zamiejscowych w Cieszynie, Żywcu, Olkuszu, Krakowie, Gliwicach i Tychach) na 26 kierunkach studiów I-go i II-go stopnia, jednolitych studiach magisterskich (w ponad 160 specjalnościach), prowadzi studia dualne, realizuje studia Executive MBA oraz Master of Business Administration (partner kierunku: EY Academy of Business), jest liderem w kształceniu podyplomowym (oferta ponad 100 kierunków studiów podyplomowych), prowadzi szkołę doktorską, studia doktoranckie oraz seminaria doktorskie.

Katarzyna Szczepańska-Woszczyna

Akademia WSB spełnia ustawowe wymogi dla posługiwania się nazwą „uniwersytet”, posiadając uprawnienia do nadawania stopni naukowych w siedmiu dyscyplinach, zawierających się w co najmniej trzech dziedzinach.

Akademia WSB w Rankingu Szkół Wyższych – Perspektywy od 2021 roku rokrocznie plasuje się na 3. miejscu w Polsce wśród wszystkich uczelni niepublicznych i ponownie jest jedyną uczelnią spoza Warszawy, która uzyskała tak wysoki wynik w zestawieniu. W Rankingu Uczelni Akademickich 2023 – wśród wszystkich uczelni publicznych i niepublicznych w Polsce posiadających uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora – Akademia WSB uplasowała się na 29. miejscu (awans z pozycji 32).

W kryterium Umiędzynarodowienie, Akademia WSB zajęła 1. miejsce wśród wszystkich uczelni publicznych i niepublicznych w Polsce. W tym kryterium oceniane są m.in. projekty partnerstw strategicznych, w które zaangażowana jest uczelnia, nauczyciele akademiccy z zagranicy, wymiana studencka, wymiana kadry akademickiej, wielokulturowość środowiska studenckiego, studiujący w językach obcych oraz studenci cudzoziemcy.

W prestiżowym Rankingu Programów MBA Perspektywy 2021 Akademia WSB zajęła 13. miejsce, trafiając tym samym do „Złotej Piętnastki”. W zestawieniu ogólnym oraz w każdej z kategorii znalazły się wszystkie oferowane przez Akademię WSB programy MBA. Uczelnia została doceniona szczególnie w kategorii „Jakość kadry”, uzyskując 4. miejsce za program Executive MBA.

Akademia WSB posiada międzynarodowe akredytacje oraz członkostwa: CEEMAN IQA – jedna z najbardziej prestiżowych i cenionych akredytacji w obszarze edukacji menedżerskiej; dwie akredytacje EUR-ACE® Label przyznane przez Komisję Akredytacyjną Uczelni Technicznych (KAUT), w tym otrzymała międzynarodowy certyfikat jakości kształcenia inżynierskiego EUR-ACE Label; akredytację FPAKE Fundacji Rozwoju i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych dla kierunku zarządzanie z oceną wyróżniającą; międzynarodową akredytację ACCA (Association of Chartered Certified Accountants), na kierunku Zarządzanie finansami i rachunkowość; międzynarodową akredytację IPMA (International Project Management Associacion) dla 11 programów kształcenia we wszystkich wydziałach; międzynarodowy Certyfikat Responsible Management Education Partner wydany przez GPM Global; wyróżnienie (Logo) HR Excellence in Research przyznawane przez Komisję Europejską. Akademia WSB jest członkiem The European University Association (EUA) – największej organizacji reprezentującej uniwersytety w Europie działającej na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego w Europie i reprezentującej sektor edukacji na forach społecznych i politycznych, które decydują o kształcie regulacji dotyczących przyszłości edukacji wyższej, a także Międzynarodowego Stowarzyszenia The European Foundation for Management Development (EFMD), które promuje i wzmacnia doskonałość w rozwoju zarządzania.

Akademia WSB uzyskała także certyfikat Business School Impact System (BSIS IMPACT), który jest potwierdzeniem wpływu naszej Uczelni na otoczenie społeczno-gospodarcze oraz jej istotnej roli w kształtowaniu społecznej odpowiedzialności. Akademia WSB jest czwartą uczelnią w Polsce, która otrzymała certyfikat BSIS.
Akademia WSB to międzynarodowy ośrodek akademicki uznany przez światowe instytucje akredytacyjne, kształcący studentów z całego świata. To nie tylko silne centrum naukowo-badawcze, to także prężny ośrodek kształcenia ustawicznego. Realizując ideę kształcenia się przez całe życie Akademia WSB prowadzi Uniwersytety Dziecięce i Uniwersytety Trzeciego Wieku. Kształci młodzież w ramach oferty „Otwartej Akademii Nauki” w szkołach średnich.

Naszym kolejnym celem jest zapewnienie równie zróżnicowanej i atrakcyjnej oferty w Jaworznie. Zależy nam na elastyczności i dynamicznym reagowaniu na potrzeby lokalnego rynku pracy oraz globalnych trendów edukacyjnych. Na podstawie przeprowadzonych analiz, z uwagi na obserwowane zapotrzebowanie, w pierwszej kolejności planujemy uruchomienie kierunków ekonomicznych i technicznych (m.in. Informatyka, Logistyka czy Zarządzanie). Będą one dostępne zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
W miarę rozwoju Wydziału Zamiejscowego w Jaworznie, gdy budynek zostanie odpowiednio wyposażony w specjalistyczne laboratoria, zamierzamy poszerzyć naszą ofertę o inne kierunki, w tym również medyczne. To kluczowy element strategii rozbudowy oferty edukacyjnej, mający na celu jeszcze lepsze dopasowanie uczelni do potrzeb studenckiej społeczności oraz zapewnienie różnorodnych ścieżek rozwoju i specjalizacji. Dzięki temu Akademia WSB w Jaworznie stanie się miejscem, w którym każdy student znajdzie kierunek studiów zgodny z własnymi zainteresowaniami i aspiracjami zawodowymi.

– Czy oprócz oferty studiów magisterskich i licencjackich oddział będzie oferował zajęcia dla innych grup?

Akademia WSB daje możliwość zdobycia wykształcenia na każdym poziomie studiów. Uczelnia spełnia ustawowe wymogi dla posługiwania się nazwą „uniwersytet”, posiadając uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego w siedmiu dyscyplinach. To element, który plasuje Nas w ścisłej czołówce polskich uczelni wyższych.
Dzięki bliskiej współpracy z przedsiębiorcami ale również jednostkami samorządu terytorialnego, Akademia WSB jest bardzo aktywna w obszarze kształcenia podyplomowego, na ponad 100 kierunkach, w tym m.in. realizując prestiżowe studia Executive MBA oraz Master of Business Administration, co czyni nas liderem w dziedzinie podnoszenia kwalifikacji menedżerów i specjalistów na poziomie zaawansowanym.
Ponadto, realizując ideę kształcenia się przez całe życie, Akademia WSB prowadzi jedną z największych w Polsce sieci Uniwersytetów Dziecięcych (dla dzieci w wieku 6-12 lat) oraz Uniwersytetów Trzeciego Wieku (dla osób 50+), co umożliwia aktywizację, edukację i rozwój zainteresowań dla różnych grup wiekowych. W ramach oferty Otwartej Akademii Nauki nasza uczelnia angażuje się również w kształcenie młodzieży w szkołach średnich, umożliwiając dostęp do wysokiej jakości edukacji już na etapie szkolnym.
Dlatego też, nasz oddział w Jaworznie będzie otwarty na różnorodne grupy społeczne, oferując szeroki zakres zajęć i możliwości edukacyjnych, które odpowiadają na potrzeby społeczności lokalnej.

– Dlaczego wybrali Państwo obiekt przy ulicy Sportowej na siedzibę swojego oddziału?

Decyzja o otwarciu nowego kampusu Akademii WSB w Jaworznie wynika z dążeń do jeszcze lepszego zaspokajania potrzeb edukacyjnych mieszkańców z terenu Śląska, Zagłębia i Małopolski. Właśnie dlatego lokalizacja budynku na granicy dwóch województw, dobra komunikacja z miastami regionu oraz potencjał przylegającego do budynku terenu daje szansę na planowanie długoterminowego rozwoju Wydziału Zamiejscowego Akademii WSB w Jaworznie.

Mając już doświadczenia w prowadzeniu jednostek zamiejscowych Uczelni w Krakowie, Cieszynie, Żywcu, Tychach czy Gliwicach jesteśmy przekonani, że oprócz właściwej infrastruktury dydaktycznej, kluczowe znaczenie odgrywają partnerstwa oraz potencjał gospodarczy wynikający z działalności przedsiębiorstw funkcjonujących w regionie (w tym m.in. Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Klastra Automotiv etc.) wpisujących się i determinujących kształt gminnej strategii rozwoju. Właściwie realizowany model współpracy strategicznej w tzw. Złotym Trójkącie – „Biznes- Nauka-Samorząd” pozwoli na upraktycznienie i systematyczną aktualizację procesu kształcenia przy uwzględnieniu najnowszych trendów. Dzięki temu studenci zyskają możliwość wyboru spośród szerszej gamy specjalizacji, które będą mogli realizować bez konieczności dojazdu do innych miast. Przewidujemy, że to właśnie ten element pozwoli Uczelni osiągnąć zaplanowane cele.

– Z jakimi nakładami inwestycyjnymi wiąże się przygotowanie obiektu przy ulicy Sportowej?

Na ten moment jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o konkretnych kwotach. Dopiero po przygotowaniu szczegółowej dokumentacji projektowej będziemy w stanie oszacować dokładne koszty adaptacji i wyposażenia obiektu przy ulicy Sportowej na potrzeby kampusu akademickiego. Jesteśmy świadomi, że tak ambitny projekt może wymagać znaczących nakładów finansowych. Dlatego już teraz prowadzimy działania mające na celu pozyskanie dofinansowania z różnych źródeł. Będziemy aktywnie poszukiwać dotacji, grantów i partnerstw z sektorem prywatnym, aby wesprzeć tę inicjatywę. Chcemy stworzyć nowoczesną przestrzeń edukacyjną i badawczą, która będzie nie tylko służyć naszym studentom i naukowcom, ale również przyczyni się do rozwoju całej społeczności Jaworzna i okolic.

– Kiedy pierwsi studenci mogą rozpocząć zajęcia?

Dokładny termin rozpoczęcia zajęć w nowym Wydziale Zamiejscowym w Jaworznie zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od tempa przygotowania obiektu przy ulicy Sportowej do prowadzenia w nim zajęć dydaktycznych. Chcielibyśmy, aby pierwsi studenci rozpoczęli naukę już od października 2024. Zdajemy sobie sprawę, że jest to ambitny cel, ale dołożymy wszelkich starań, aby go zrealizować.

Dziękuje za rozmowę.

- Advertisment -

Słowo na niedzielę: Inspirująca samotność

Mam tu na myśli samotność zarówno tych, którzy się szczerze nawrócili, jak i tych, którzy poważnie traktując swoją wiarę, nie znajdują zrozumienia prawie u...

Jaworzno mało znane – Wędrujące kamienie

Nazwa „Wędrujące kamienie” kojarzy się przede wszystkim z Parkiem Narodowym Dolina Śmierci w Kalifornii i dość osobliwym zjawiskiem przyrodniczym. W dzisiejszym odcinku jednak jaworznicki...

Obchody 3 maja w ZSP nr 3 oraz podpisanie umowy z Politechniką Śląską i firmą Enitec

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Jaworznie odbyły się oficjalne uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja. W tym wyjątkowym dniu szkoła podpisała...