sobota, 24 lutego, 2024

Nowinki z Mattarello w Międzynarodowym Dniu Pizzy

Strona głównaNewsNowinki z Mattarello w Międzynarodowym Dniu Pizzy

Nowinki z Mattarello w Międzynarodowym Dniu Pizzy

- Advertisement -

Na całym świecie 9 lutego trwa wielkie świętowanie. To Międzynarodowy Dzień Pizzy, którą światowa kuchnia zawdzięcza Włochom. Gdzie więc udać się tego dnia, jeśli nie do najoryginalniejszej Pizzeria Italiana Mattarello.

Poszliśmy tam z zamiarem wykradzenia przepisu na najlepszy spód do pizzy. Trochę się powiodło, pizzerman Santo dał się namówić, ale swoich tajemnic nie zdradzał. Oto co z tego wynikło.

Oczywiście zaczynamy od dobrego rodzaju mąki, drożdży, soli i wody – mówi Santo Salvatore Bascer. – Można robić dwa rodzaje pizzy – pizzę komercyjną albo pizzę bardzo dobrej jakości. Proporcje mąki to oczywiście sekret. Używam do ciasta 4, 5 rodzajów mąki. Używamy przede wszystkim mąki typu 00, białej maki, do tego można używać mąki z wielu rodzajów ziaren, my przede wszystkim używamy mąki żytniej. Klasyczny przepis to na kilogram mąki ok. pół litra wody. Oczywiście ilość wody zależy od tego, jak wchłania ją mąka. Do tego 5 gramów drożdży i 25 gramów soli.
Santo stara się robić ciasto o niskim indeksie glikemicznym. Mąka nie jest wybielana chemicznie i nie ma konserwantów. Wykorzystywana jest mąka polska i włoska. Wytwarzanie ciasta zaczynamy od napowietrzania mąki, co jest bardzo ważne dla ciasta.
Tę tajemną wiedzę tłumaczyła dla nas prowadząca pizzerię Ewelina Ganobis.

Wyśmienity spód to połowa sukcesu. Równie ważne jest to, co na ów spód wędruje. W Międzynarodowym Dniu Pizzy przygotowano w Mattarello dwie nowinki.
– Stawiamy na pizze z południowych Włoch – Ewelina Ganobis – w związku z tym, że Santo jest południowym Włochem. Mamy w naszym menu dwie pizze typowo z południowych Włoch, czyli pizza Vesuvio – pizza biała z brokułem neapolitańskim i kiełbaską włoską naszej produkcji, a druga propozycja to pizza sycylijska ze smażonym bakłażanem i z serem tartym ricotta salata.

Dodajmy, że przepis na wymienioną kiełbaskę jest ściśle tajny. Dla złagodzenia waszego apetytu dodajmy też, że pizza nie należy do dań niskokalorycznych, pyszna owszem jest. Na liście 10 najdziwniejszych dodatków do pizzy na pierwszym miejscu podaje się mięso krokodyla, zaraz za nim wymienia się pieczone cykady. Co Wy na to?

- Advertisment -

Jaworzno mało znane – Kto czy co?

W  odcinku "Jaworzno mało znane - Kto czy co?" po raz kolejny wybieramy się do jaworznickiej Szczakowej i jeszcze raz pochylamy się nad kwestią...

Narciarskie Mistrzostwa Szkół Miasta Jaworzna w Slalomie Gigancie

Narciarskie Mistrzostwa Szkół Miasta Jaworzna w Istebnej odbyły się 21 lutego. Wydarzenie to zgromadziło uczniów i nauczycieli jaworznickich szkół, którzy rywalizowali w konkurencji SLALOM...

Adela Niciarz nominowana w plebiscycie Najpopularniejszy Sportowiec Roku 2023 w Jaworznie

Trwa głosowanie na Najpopularniejszego Sportowca Roku w Jaworznie. Adela Niciarz to kolejna nominowana do tytułu za rok 2023. Jeżeli to Adela Niciarz ma zostać najpopularniejszym sportowcem...