sobota, 20 kwietnia, 2024

O Tłustym Czwartku słów kilka

Strona głównaKulturaO Tłustym Czwartku słów kilka

O Tłustym Czwartku słów kilka

- Advertisement -

Tłusty Czwartek to jedno z najbardziej wyczekiwanych świąt w Polsce. To dzień, kiedy Polacy oddają się konsumpcji pączków i innych słodkich wypieków, celebrując ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Tłusty Czwartek stanowi wstęp do okresu refleksji i przygotowania do Wielkanocy.

Trochę historii

Tłusty Czwartek to święto o bogatej i wielowarstwowej historii, sięgającej korzeniami czasów przedchrześcijańskich. Jego początki można odnaleźć w dawnych zwyczajach obchodzenia końca zimy i nadejścia wiosny, które były znane już w starożytnym Rzymie, a nawet wcześniej – w tradycjach plemion pogańskich dzisiejszej Europy. Starożytne plemiona obchodziły święto tłustego jadła, wychodząc naprzeciw pierwszym oznakom wiosny. Był to czas radości i odnowy, kiedy to ludzie dziękowali za możliwość przetrwania zimy i przygotowywali się na nowy cykl życia.

W tych dawnych czasach tłuszcz w potrawach symbolizował nie tylko smakowite jedzenie, ale także dobrobyt i płodność. Ciekawym aspektem kultury tamtych czasów było przekonanie, że kobiety o okrągłych kształtach są oznaką zamożności domu, będąc preferowanymi jako symbol zdrowia i bogactwa.

W Polsce święto to jest znane od XIII wieku, choć różne regiony miały swoje unikalne sposoby świętowania. Na przykład, w Małopolsce znane było jako combrowy czwartek, co wiązało się z legendą o skąpym wójcie i wielkiej feście urządzonej po jego śmierci, symbolizującej odzyskaną wolność i obfitość.

Na Śląsku, a także w innych częściach Polski, tłusty czwartek był okazją do organizowania pochodów przebierańców. Przebranie za niedźwiedzia czy symboliczne „zabijanie grajka” miały swoje głębokie znaczenia, łącząc ludową zabawę z motywami odrodzenia i przygotowania do Wielkiejnocy.

A jak jest obecnie?

Mimo upływu wieków, esencja Tłustego Czwartku pozostała niezmienna – jest to czas radości, obfitości i społecznej integracji. Współczesne obchody tego święta, choć różnią się formą od tych dawnych, wciąż odwołują się do głęboko zakorzenionych tradycji kulturowych. Centralnym punktem święta są pączki – słodkie, nadziewane ciastka, smażone na głębokim oleju. Tradycyjnie nadziewane są marmoladą różaną, choć współcześnie można spotkać najróżniejsze wariacje, od czekolady, przez advocat, aż po nadzienia egzotyczne. Oprócz pączków, popularnością cieszą się również faworki (chrust) – delikatne, kruche ciasteczka posypane cukrem pudrem, charakterystyczne dla polskiej tradycji kulinarnej.

Współcześnie Tłusty Czwartek to dzień, w którym cukiernie i piekarnie przeżywają prawdziwe oblężenie. Polacy stają w długich kolejkach, aby zdobyć świeże pączki dla siebie i swoich bliskich. Wiele firm i instytucji również zamawia pączki dla swoich pracowników, celebrując w ten sposób wspólnie to święto.

W naszej redakcji dzisiaj tradycyjne pączki z marmoladą. A jak jest u Was?

- Advertisment -

Sądowa epopeja Sebastian Kusia. Wyrok coraz bliżej. Może zapaść 24. kwietnia

Przed Sądem Rejonowym w Chrzanowie od prawie 5 lat trwa proces Sebastiana Kusia, podejrzanego o przyjmowanie łapówek, kiedy to pracował na stanowisku naczelnika biura...

Piątkowe pikniki cieszyły się sporym zainteresowaniem

Pomimo chłodu, aż dwa pikniki odbyły się w tym samym czasie w Jaworznie. Jeden zorganizowany jako „Dzień ziemi” pod płaszczką, drugi piknik na Osiedlu...

Fabryka hejtu na finale kampanii. Przekroczono granice kultury

Kampania wyborcza w Jaworznie weszła w decydującą fazę. Kandydaci na urząd prezydenta dwoją się i troją, żeby przekonać do siebie niezdecydowanych wyborców. Ich działania...