sobota, 20 kwietnia, 2024

Paryż i Jaworzno

Strona głównaKulturaParyż i Jaworzno

Paryż i Jaworzno

Do 26 lutego w Centre Pompidou potrwa wystawa prac Chagalla. W Paryżu pokazano obrazy i grafiki artysty, które powstały w latach 1945-1970. A w Jaworznie do 5 marca możemy przyglądnąć się rysunkom do biblii, wykonanym przez tego wybitnego artystę. Prezentowane w Muzeum Miasta Jaworzna działa Chagalla to pokłosie podróży artysty w roku 1931 do Ziemi Świętej.

Gospodarze, goście i …pies na wernisażu
Wernisaż, 23 lutego zgromadził miłośników sztuki Chagalla. Było z kim o artyście porozmawiać. Dr Iwona Brandys wzbogacona okazałym albumem prac Chagalla interesująco opowiedziała o jego białorusko-żydowskich korzeniach, krótkim zafascynowaniem komunizmem, tematyce jego prac, odniesieniu do Starego Testamentu itp.
Przemysław Dudzik, Iwona Brandys i Leszek Lewandowski
Dr Lewandowski z poczuciem humoru scharakteryzował malarza-kolorystę. Młynarski wyśpiewał zapomniany świat, jaki malował pan Chagall.
Dr Leszek Lewandowski
Dyrektor Muzeum Przemysław Dudzik, odpowiadał na pytania, jak udało mu się pozyskać ilustracje Chagalla dla wystawy w Jaworznie. Aha, był jeszcze pies, ale nie z kulawą nogą. To był okazały pies zupełnie obojętny na Chagalla.
Dyrektor Muzeum Przemysław Dudzik odpowiadał na pytania
Barbara Sikora na wernisażu
*
Zaobserwowałam jak wystawa „Ilustracje do Biblii”, wzbudziła zainteresowanie naszym Muzeum. Dwie moje sąsiadki wybrały się zobaczyć Chagalla, obchodziły budynek wkoło nie wiedząc, w które drzwi wejść. Chagall zatem poinformował jaworznianki, że taka instytucja w Jaworznie jest i już teraz widzą którymi drzwiami do Muzeum się wchodzi.
Barbara Sikora
źródło: FB Barbara Sikora
- Advertisment -

Sądowa epopeja Sebastian Kusia. Wyrok coraz bliżej. Może zapaść 24. kwietnia

Przed Sądem Rejonowym w Chrzanowie od prawie 5 lat trwa proces Sebastiana Kusia, podejrzanego o przyjmowanie łapówek, kiedy to pracował na stanowisku naczelnika biura...

Piątkowe pikniki cieszyły się sporym zainteresowaniem

Pomimo chłodu, aż dwa pikniki odbyły się w tym samym czasie w Jaworznie. Jeden zorganizowany jako „Dzień ziemi” pod płaszczką, drugi piknik na Osiedlu...

Fabryka hejtu na finale kampanii. Przekroczono granice kultury

Kampania wyborcza w Jaworznie weszła w decydującą fazę. Kandydaci na urząd prezydenta dwoją się i troją, żeby przekonać do siebie niezdecydowanych wyborców. Ich działania...