czwartek, 2 maja, 2024

Prace Marca Chagalla w jaworznickim muzeum

Strona głównaKulturaPrace Marca Chagalla w jaworznickim muzeum

Prace Marca Chagalla w jaworznickim muzeum

- Advertisement -

Muzeum Miasta Jaworzna pokusiło się o wystawę prac Marca Chagalla. Prezentowane są Ilustracje do Biblii tego wielkiego indywidualisty. Jest więc ciekawie, oryginalnie, zaskakująco a nawet ekscentrycznie.

O pracach prezentowanych w Jaworznie mówi Przemysław Dudzik, dyrektor jaworznickiego muzeum: to prace, które są pokłosiem wycieczki Marca Chagalla w 1931 r. do Ziemi Świętej. Zainspirowały go tamte rejony, Pismo Święte. Te prace to litografie. Znajdują się w wielu zbiorach na terenie całego świata, z racji urody i niepowtarzalności tychże grafik. Te prace to grafiki odbite w latach 1959-1960 w Paryżu, jako materiał, który pozwala bez większych komplikacji prezentować je na zasadzie takich peregrynacji po muzeach czy galeriach.

Chagall wywodzi się z żydowskiego getta w Łoźni na Białorusi. Żył niemal 100 lat, zmarł w 1985 r. Uważany jest za malarskiego wizjonera. Z pewnością każdy szanujący się miłośnik sztuk, a także każdy snob powinien tę wystawę obejrzeć.

March Chagall ze względu na swój język plastyczny, swoją formę wypowiedzi jest bardzo rozpoznawalny, jest bardzo charakterystycznym artystąmówi dyr. Dudzik. – Jego prace bardzo często funkcjonują w przestrzeni publicznej, a więc większa ilość osób bez problemu może je rozpoznać. Dlaczego warto je zobaczyć? Myślę, że dlatego, iż mimo wszystko jest to forma pracy autentycznej, więc nie jest to reprodukcja, nie jest to ekran telewizora, smartfona.

Jak mawiano o Chagallu przenosił „logikę rzeczywistości na logikę snu”, co mogłoby stwarzać niejakie kłopoty z ich interpretacją. Warto się z nimi zmierzyć i dać się porwać do tego niepowtarzalnego świata.

-Tutaj można się odnieść do terminu z lat mocno ubiegłych mianowicie Biblia Pauperum – mówi dyrektor Dudzik. – W latach kiedy umiejętność czytania nie była powszechna treści biblijne można było przekazywać tylko i wyłącznie za pomocą rysunku. Osoba, która znała treść Pisma Świętego poszczególne rysunki bez większego problemu potrafiła na ich temat opowiadać. W przypadku Chagalla oprócz samego przedstawienia postaci, sytuacji znanych z Biblii istotna jest również narracja plastyczna, jest ona bardzo interesująca, bardzo ciekawa, pozornie tylko pośpieszna, bo wymaga wielkiej wprawy, wielkiej wirtuozerii.

Chagall był pierwszym żyjącym malarzem, którego obrazy powieszono w Luwrze. Współcześnie jego prace osiągają zawrotne ceny. Przed paroma laty, na aukcji jednego z nowojorskich domów aukcyjnych, za jedną z prac Chagalla zapłacono 28,5 mln dolarów. Wystawy w jaworznickim muzeum nie możecie przeoczyć.

- Advertisment -

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – czy jaworznianie świętują?

My Polacy szczególnie lubimy wszelkie święta patriotyczne. Nic więc dziwnego, że 2 maja świętujemy wespół Dzień Flagi, Dzień Orła Białego, na dokładkę Święto Polonii...

Prezydent Silbert zaprosił na spotkanie radnych opozycji

Opozycyjni radni KO zostali zaproszeni na spotkanie z prezydentem Silbertem. Skład Rady Miasta po wyborach z 7 kwietnia nie daje prezydentowi przewagi. Opozycja wprowadziła...

9. Memoriał Mirosława Ciołczyka w piłce nożnej

LKS Ciężkowianka Jaworzno po raz dziewiąty zorganizował Memoriał Mirosława Ciołczyka w piłce nożnej. Na liście organizatorów również Urząd Marszałkowski, śląskie Zrzeszenie LZS, gmina Jaworzno...