sobota, 27 kwietnia, 2024

Ankieta „czego chcą mieszkańcy Jaworzna?” List Stowarzyszenia Zielone Jaworzno

Strona głównaEkosektorAnkieta "czego chcą mieszkańcy Jaworzna?" List Stowarzyszenia Zielone Jaworzno

Ankieta „czego chcą mieszkańcy Jaworzna?” List Stowarzyszenia Zielone Jaworzno

- Advertisement -

Otrzymaliśmy kolejny list od członków Stowarzyszenia Zielone Jaworzno. Zawarto w nim wyniki badania przeprowadzonego w Jaworznie, którego głównym celem było poznanie zdania mieszkańców na temat wycinki lasów, ale także wybrzmiało pytanie o Izerę oraz o to, jak mieszkańcy widzą przyszłość Jaworzna. Treść opracowania publikujemy poniżej.

Czy mieszkańcy Jaworzna chcieli Izery ˗ kosztem wycinki 300 ha lasu?

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody
Art. 91
Organami w zakresie ochrony przyrody są:
1) minister właściwy do spraw środowiska;
2) wojewoda;
3) starosta;
4) wójt, burmistrz albo PREZYDENT MIASTA.

Niedawno temu w przestrzeni publicznej pojawił się pewien baner, który następnie przeistoczył się w pewne prześcieradło z widniejącym na nim napisem o treści następującej: „Tusk i Saługa ˗ do roboty! Tak dla Izery! Obywatele Jaworzna chcą budowy fabryki!”

„Obywatele Jaworzna chcą budowy fabryki!” – Transparent na nieczynnym wiadukcie

Chciałoby się powiedzieć: obywatele ˗ kraju, mieszkańcy ˗ miasta, ale nie bądźmy małostkowi… Chyba że autorowi/autorom banera/prześcieradła marzy się wizja eksterytorialności Jaworzna, wtedy fraza „obywatele Jaworzna” jest jak najbardziej na miejscu… Pozostawmy jednak na boku mrzonki o potędze i pochylmy się nad kwestią zasadniczą: czy mieszkańcy Jaworzna chcieli Izery ˗ kosztem wycinki 300 ha lasu?

W okresie od 10 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. zostało przeprowadzone badanie empiryczne (ankiety o charakterze anonimowym), w którym wzięło udział 405 respondentów (próba reprezentatywna). Dotyczyło opinii mieszkańców Jaworzna na temat stanu środowiska naturalnego w ich mieście. 80,45% respondentów zgadza się ze stwierdzeniem, że jakość życia (w tym kondycja zdrowotna) zależy bezpośrednio od jakości ochrony przyrody w mieście, zwłaszcza intensywności jego zadrzewienia. 67,16% respondentów uważa decyzję o wycince 300 ha lasu pod inwestycję przemysłową za „Zdecydowanie niesłuszną”. 65,01% osób ankietowanych stwierdza, że decyzja o wycince powinna zostać zbadana przez Sąd i Prokuraturę. 93,02% osób jest zainteresowanych uzyskaniem ˗ w trybie dostępu do informacji publicznej ˗ od władz miasta danych dotyczących wydatkowania zysku z wycinki. 95,01% respondentów nie słyszało o poprzedzających wycinkę konsultacjach społecznych przeprowadzonych przez władze miasta wśród mieszkańców Jaworzna w sprawie ich zgody (lub braku zgody) na wycinkę 300 ha lasu w ich mieście. 92,31% osób ankietowanych nie wiedziało o zmianie w planie zagospodarowania przestrzeni miasta Jaworzna ogłoszonej przez 13 radnych na sesji Rady Miejskiej w dniu 26 listopada 2020 r. 93,32% respondentów deklaruje, że nic im nie wiadomo o inicjowanych przez władze miasta działaniach, których celem byłoby włączenie mieszkańców w proces współdecydowania o losach miasta, w tym w zakresie polityk ochrony przyrody. 93,02% osób ankietowanych uważa, że czujniki jakości powietrza zlikwidowane decyzją władz miasta 3 lata temu powinny zostać przywrócone. 81,75% respondentów stwierdza, że nie zna żadnych działań podejmowanych przez władze miasta na rzecz ochrony bioróżnorodności. 88,83% osób nie zna żadnych działań podejmowanych przez władze miasta Jaworzna, których celem byłaby kompleksowa i długofalowa ochrona przyrody. 81,64% osób stwierdza, że w ciągu ostatnich 5 lat liczba drzew w okolicy ich miejsca zamieszkania zdecydowanie zmniejszyła się. 72,62% badanych stwierdza, że w ciągu ostatnich 5 lat dbałość o przyrodę w Jaworznie pogorszyła się.

Niezwykle pouczające (i inspirujące) są odpowiedzi mieszkańców na pytanie otwarte w kwestii ich oczekiwań wobec przyszłych, tj. wybranych w wyborach samorządowych „2024”, władz Jaworzna. Raport liczy sobie 41 stron, więc nie jest możliwym zacytowanie tu wszystkich odpowiedzi udzielonych przez respondentów. [Cały raport będzie dostępny na stronie FB Stowarzyszenia Zielone Jaworzno, która obecnie jest w budowie.] Ograniczymy się zatem do odpowiedzi (wszystkie miały charakter anonimowy) związanych (bezpośrednio lub pośrednio) z pytaniem inicjującym niniejszy artykuł: „Czy mieszkańcy Jaworzna chcieli Izery ˗ kosztem wycinki 300 ha lasu?” Na pytanie otwarte: „Czego – Pan/Pani – oczekuje od przyszłych (wybranych w wyborach samorządowych „2024”) władz Jaworzna?” respondenci udzielili następujących odpowiedzi:

Ochrona przyrody ˗ również poprzez ograniczenie wycinki lasów […].

Oczekuję troski o prawdziwe „zielone Jaworzno” oraz informacji, może nawet okresowej, o działaniach podjętych, wykonanych i zamierzonych w tym temacie […].

Proekologicznego działania w kierunku ochrony terenów zielonych; Zakazu jakiejkolwiek wycinki w lasach na terenie miasta Jaworzna; Zainstalowanie czujników jakości powietrza; Zasadzanie nowego drzewostanu; Ochrona istniejących terenów zielonych oraz lasów.

Powstrzymania masowej degradacji środowiska.

Oczekuję, by kolejna władza zaprzestała wycinki lasów […].

Oczekuję kategorycznego zablokowania wszelkich wycinek w mieście. Potrzebuję nowej zieleni. Oczekuję pozostawienia terenów zielonych takimi, jakie są z ewentualnym dopuszczeniem uporządkowania zieleni, prac porządkowych.

Dbałość o jakość powietrza w mieście/programy finansujące inwestycje mieszkańców w zieloną energię.

Stop wycince drzew!!!

Zaniechanie bezsensownych wycinek drzew […].

Rozwinięcie i utrzymanie terenów zielonych, w tym lasów […].

Oczekuję troski o nasze środowisko, zaniechania wycinania drzew, zalesiania terenów oraz przywrócenia zwierzętom ich naturalnego środowiska, ponieważ nie mają gdzie się schronić i dlatego błąkają się po mieście […].

Naprawa szkód wyrządzonych w drzewostanie lasu w dzielnicy Pszczelnik, który został całkowicie zniszczony. Ujawnienie przyczyn tej dewastacji, włącznie z wszczęciem postępowania sądowego. To akt rabunku w biały dzień.

Zatrzymanie wycinki drzew w lasach Jaworzna. W miejscach wycinki planowane nasadzenie drzew liściastych, a nie sosny, która rośnie szybko, lecz degraduje glebę i jest słabym producentem tlenu. Zwiększenie liczby parków miejskich […].

Ważne jest zwiększenie ochrony przyrody, zatrzymanie wycinki lasów na długi okres oraz dbałość o czyste powietrze.

Rzetelnej oceny PUL lasów zarządzanych przez nadleśnictwa […].

Oczekuję zdecydowanych działań na rzecz ochrony przyrody […].

Dbałość o środowisko i słuchanie głosu mieszkańców ˗ wzdłuż ul. Krakowskiej, w miejscu, gdzie wycięto topole, biegnie ścieżka rowerowa. Latem korzystanie z niej było cudowne, dzięki cieniowi drzew. Obecnie istnieje zagrożenie likwidacji tej ścieżki. Działania podejmowane przez włodarzy miasta powinny uwzględniać troskę o środowisko oraz opinie mieszkańców.

Rozbudowę terenów zielonych oraz przemyślane przekazywanie działek miejskich pod zabudowę.

Mam wiele oczekiwań dotyczących ochrony zieleni, zwłaszcza zieleni wysokiej na terenach miejskich.

Konsultacji z mieszkańcami dotyczących wycinki drzew i ogłoszeń o planowanych wycinkach […].

Zaprzestania wycinki drzew – bardzo wiele drzew zostało wyciętych, patrzę na to z niepokojem. Sytuacja wymaga naprawy. Oczekuję poprawy sytuacji na Osiedlu Stałym, gdzie park został zaniedbany […].

Wstrzymania wycinki lasów […].

Większej dbałości o losy zwierząt, w tym bezdomnych oraz o tereny zielone. Tworzenia pomników przyrody […] i parków krajobrazowych, co zdecydowanie uchroniłoby wiele terenów przed dewastacyjnym wpływem człowieka.

Konsultacji z mieszkańcami przed usunięciem każdego drzewa. Plan Niedzieliska 2 według władz nie jest lasem, ale rośnie tam szacunkowo około tysiąca drzew. Niemniej jednak przewidują likwidację tego miejsca.

Poważnego traktowania problemów środowiskowych, zwłaszcza jakości powietrza, kontroli emisji, zaniechania wycinki lasów oraz rozwiązania problemu dzikich zwierząt na terenie miasta.

Zwiększenie obszarów zielonych w mieście ˗ przede wszystkim likwidacja betonu na rynku, zasadzenie tam drzew, które stworzą cień. Dodatkowo, umieszczenie ławek i huśtawek, na których ludzie mogą usiąść w ciągu letniego dnia, kiedy słońce praży z nieba, a nagrzane kostki dość są nieprzyjemne.

Sadzenie jak największej ilości drzew, krzewów… ogólnie dbanie o przyrodę, bez której ludzie sobie nie poradzą, w przeciwieństwie do przyrody, która bez ludzi momentalnie by odżyła.

Większej dbałości o zieloną przestrzeń w mieście Jaworzno, zalesiania, odnawiania drzewostanu oraz konsultowania się ze społeczeństwem w sprawie wycinki drzew pod duże i małe inwestycje.

Konsultacji z mieszkańcami w celu ochrony zieleni i drzew. Są drzewa, które zagrażają życiu i trzeba je wyciąć, ale ta decyzja musi być przemyślana i ostateczna po sprawdzeniu wszystkich możliwych rozwiązań.

Ochrona drzew, sadzenie nowych i instalacja czujników powietrza. Ważne jest podjęcie działań w sprawie naszej bomby ekologicznej, czyli Azotki, składowiska odpadów.

Ochrona przyrody i zielonej przestrzeni publicznej.

Mniej betonu, więcej zieleni, przebudowa największej patelni (rynku), aby służył mieszkańcom i był terenem tętniącym życiem, oraz więcej zielonych skwerów.

Liczenie się z potrzebami mieszkańców Jaworzna w zakresie ciszy, spokoju i czystych ekologicznych terenów. Obecna tendencja prowadzi do zwiększenia ruchu ulicznego na drogach Jaworzna i tworzenia przedsiębiorstw kosztem zalesienia.

Zaprzestanie degradacji przyrody i poprawa jakości powietrza.

Konsultacje z mieszkańcami, nasadzenie nowych drzew, a przede wszystkim zaprzestanie niepotrzebnej wycinki drzew.

Zalesianie terenów, które zostały wykarczowane. Zorganizowanie cyklicznego sprzątania Jaworzna w strefach zielonych oraz wzdłuż dróg […].

Przedstawienia opinii miasta o planach urządzenia lasów państwowych i miejskich do publicznej wiadomości za pomocą środków masowego przekazu.

Większej troski o środowisko naturalne i liczenia się ze zdaniem mieszkańców.

Zaprzestanie wyrębu lasów, strzelania do dzików, odbetonowanie rynku.

Całkowity zakaz wycinki lasów w obszarze miasta. Posprzątanie lasów po dokonanych wycinkach (usunięcie gałęzi) […].

Dbanie o tereny zielone, nie tylko o mini skwerki w centrum miasta, ale również o lasy otaczające kiedyś miasto. Zasadzenie nowych drzew. Zakończenie rabunkowej wycinki lasów.

Niewycinanie dużych, okazałych drzew. Niewprowadzanie nowych terenów przemysłowych.

Polityki zmierzającej do większego dbania o środowisko naturalne, polityki skierowanej na ludzkie sprawy.

Ograniczenie smogu i zagospodarowanie wody deszczowej.

Zagospodarowanie wód deszczowych (opadowych).

Powstanie nowych terenów zielonych.

Inwestycja w nowe parki zieleni do celów rekreacyjnych.

Zakończenie wycinki. Wszędzie są gołe miejsca po wyciętych do poziomu poszycia drzewach. Ponieważ wycina się wszystko, nawet drzewa bezwartościowe przemysłowo, prawdopodobnie trafiają one do elektrowni, co obniża koszty z racji korzystania z „ekologicznego paliwa”.

Uczciwość, dbanie o przyrodę i mieszkańców, konsultowanie z mieszkańcami tak ważnych decyzji, które ingerują w środowisko, w którym mieszkamy.

Dbanie o przyrodę i zalesianie terenów wyciętych, jak również zweryfikowanie wszystkich wycinek, jakie miały miejsce, czy są zgodne z prawem i kto na nich zarobił.

Stworzenie systemu informacji i działań mających na celu ochronę unikalnej w skali regionu, a nawet kraju, przyrody w najszerszym tego słowa znaczeniu.

Kompleksowa ochrona przyrody, a co za tym idzie poprawa zdrowia mieszkańców.

Większa dbałość o tereny zielone i zaprzestanie wycinki drzew w lasach.

Niewycinanie drzew, pozbawiając domu zwierzęta.

Zaprzestanie wycinki lasów oraz nasadzenie nowych.

Ochrona środowiska.

Większy racjonalizm w inwestycjach przemysłowych w korelacji do środowiska naturalnego. Więcej naturalnych ścieżek rowerowych w leśnym środowisku. Odnowienie oznaczeń szlaków rowerowych. Poszanowanie naszych wspólnych miejskich płuc ˗ KAŻDEGO DRZEWA.

Dbanie o czystość miasta oraz o ekologię.

Transparentność, otwarcie się na opinie mieszkańców i dbałość o środowisko naturalne.

Konsultowanie z mieszkańcami planów związanych z wycinką lasów, które w obecnej sytuacji ciągle się zmniejszają. Zostają tylko pnie, komu tak bardzo te lasy przeszkadzają? […].

Ochrony lasów!

Ochrona lasów, powiększenie terenów zielonych. Poprawa stanu zieleni w mieście i większa dbałość o utrzymanie porządku na już istniejących rabatach, trawnikach i parkach. Absolutne zatrzymanie wycinki okolicznych lasów! Jestem zdumiona decyzją i zgodą Urzędu Miejskiego na niszczenie drzew i lasów.

Wysłuchanie głosów mieszkańców i dbałość o środowisko naturalne.

Zaprzestanie wycinki drzew.

Przestrzeganie prawa, poszanowanie dla zwierząt, lasów i zieleni. Większa dbałość o miasto i jego mieszkańców, wprowadzenie istotnych zmian i szacunku dla mieszkańców.

Nie wycinaj więcej lasów!

Dbaj o środowisko i mieszkańców, unikaj traktowania ich jak idiotów.

Dbać o przyrodę, zaniechaj wycinki lasów, aby dzikie leśne zwierzęta nie musiały szukać miejsca do życia wśród ludzi na osiedlach.

Aby razem z radnym Panem C. udali się nad Żabnik i zobaczyli wycięte lasy „na Heroda”, które są niby terenem chronionym.

Aktualnie niszczy się lasy i całe miasto, coś trzeba z tym zrobić. Zachodzi samowolka, a ludzie nie mają możliwości wypowiedzenia się w żadnej kwestii.

Oczekuję zaprzestania wycinania drzew, ponieważ za kilkadziesiąt lat po prostu zabraknie tlenu na ziemi. Tak niewielka ilość drzew nie zdoła przefiltrować wszystkich zanieczyszczeń w powietrzu […].

Zalecam zmniejszenie wycinki drzew oraz nasadzenia nowych drzew bukowych, dębowych, sosnowych, a nie modrzewiowych, w miejsce wyciętych.

Ważne jest zatrzymanie dewastacji i wycinki lasów, oraz promowanie gospodarności i rozsądku.

W kontekście ochrony przyrody, istnieje realna możliwość wpływu na zatrzymanie wycinki lasów w Jaworznie.

Przebudowa rynku z betonowego na zielony, tj. zwiększenie ilości zieleni i drzew. Na dzień dzisiejszy nie ma już drzew w obrębie Dzielnicy Dobra i Ciężkowic, dlatego konieczne jest zalesienie terenów w tym rejonie. Wycinka drzew była ekspresowa, a prace odbywały się nawet w niedzielę, co należy przeanalizować.

Zakończenie wylesiania miasta. Zakończenie sprzedaży terenów zielonych pod inwestycje deweloperskie. Wprowadzenie planu zalesiania. Zwiększenie uwagi poświęcanej ochronie środowiska w mieście. Przywrócenie czujników jakości powietrza w mieście. Nie przeprowadzać wycinki lasów.

Zaprzestanie ciągłej wycinki lasów i zwiększenie zaangażowania w rozwój ekologiczny miasta, na przykład poprzez kontrolę pieców w gospodarstwach domowych.

Poprawa komunikacji z mieszkańcami. Przeprowadzenie wyborów/referendum, aby mieszkańcy mogli wyrazić zgodę na wycinkę lasów.

Zalesienie lasów, przywrócenie do stanu sprzed wycinki oraz poprawienie sytuacji lasów w Jaworznie […].

Ochrona środowiska, konsultacje społeczne przy podejmowaniu decyzji mających długofalowy wpływ na życie mieszkańców, przejrzystość działania oraz rzetelne rozliczenia obecnych samorządowców.

Dbanie o nasze lasy i przyrodę, oraz konkretne ustalenia w sprawie ponownego zalesiania.

Zajęcie się kwestią wylesiania oraz problemem niewystarczającego oświetlenia i chodników w niektórych dzielnicach miasta.

Żeby Urząd Miasta wreszcie dbał o zieleń w Jaworznie.

Poprawa jakości powietrza, przywrócenie punktów pomiarowych jakości powietrza, komunikacja z mieszkańcami i uwzględnianie ich udziału w planach, bo oni najlepiej wiedzą, co jest najlepsze dla miasta.

Zaprzestanie barbarzyńskiej wycinki lasu. Mieszkamy w otoczeniu elektrowni, które na pewno emitują dużo zanieczyszczeń. Drzewa to nasze płuca.

Dbanie o tereny zielone i leśne, jak i o zwierzęta na tych terenach.

Dość wycinek lasów.

Skończyć z rabunkową wycinką drzew.

Zaprzestanie rabunkowej gospodarki leśnej. Dbałość o środowisko i powietrze.

Dbanie o zieleń, czystość chodników i ulic, gdzie obecnie zalega błoto i trawa.

Dbałość o nasz region, ochronę lasów oraz tworzenie miejsc do odpoczynku. Mieszkam w okolicach Doliny Żabnika, w której zakochałam się, a moje serce pęka, gdy widzę znikające drzewa w lesie, który jest otuliną rezerwatu przyrody […].

Dbanie o przyrodę i zielone płuca miasta. Większe obszary zieleni i lasu.

Zasadzenia nowych drzew.

Rozliczenia oraz surowe i dotkliwe konsekwencje dla KAŻDEJ OSOBY, która przyczyniła się do degradacji środowiska, począwszy od radnych, przez osoby wydające/zatwierdzające zgody, aż do decyzyjnych pracowników Lasów Państwowych.

Może wreszcie ktoś zacznie dbać o nasze miasto, a nie tylko je niszczyć i sprzedawać.

Ochrona obszarów zielonych, zalesienie Rezerwatu Żabnik i zakończenie dalszej wycinki, przywrócenie czujników jakości powietrza, inicjatyw poprawiających jakość powietrza (dofinansowanie do wymiany kotłów itp.).

Zaprzestanie wycinki drzew i stworzenie nowych nasadzeń w miejsce już wyciętych drzew. Stworzenie bezpiecznych warunków dla dzikich zwierząt, którym zabiera się ich dom i niszczy się środowisko naturalne.

Dbałość o przyrodę, zakaz wycinki drzew.

Ochrona środowiska.

Oczekuję od włodarzy konsultacji z mieszkańcami w tak ważnych sprawach, jak na przykład wycinka lasów. Mieszkam w Jaworznie od 7 lat i właśnie z powodu otaczającej przyrody przeprowadziłam się do Jaworzna. A tu taka niespodzianka. Przykre.

Podjęcie działań w kierunku uzupełnienia wyciętych partii lasu, polityki proekologicznej, większej dbałości o tereny zielone (np. park angielski), strategii i polityki wspierającej lokalne szkoły, dialogu ze społeczeństwem.

Oczekuję polityki ochrony przyrody, uzgodnionej w trakcie konsultacji społecznych.

Działań, które sprawią, że chciałoby się mieszkać w Jaworznie. Parków, lasów, aby można było spacerować […].

Dbałość o ochronę środowiska (nie wycinać lasów). Jaworzno jako zielone miasto, a nie betonowe.

Odbetonowanie rynku, odnowa parku na osiedlu Stałym.

Konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania przestrzennego, zieleni miejskiej i wycinki (bądź nie) lasów […].

Zaprzestanie masowego wycinania drzew w naszym mieście oraz podjęcie innych działań proekologicznych, na przykład zachęcanie do korzystania z transportu publicznego poprzez zwiększenie częstotliwości kursowania autobusów (np. do Ciężkowic).

Poprawa komunikacji z mieszkańcami. Renegocjacja z Lasami Państwowymi w celu ustanowienia lasów ochronnych w mieście i wokół niego. Zaniechanie bezmyślnego wycinania drzew pod inwestycje […].

Merytoryczne podejście do tematów przyrodniczych.

By nie dopuścili do zniszczenia kolejnego terenu zielonego w Jaworznie Ciężkowicach pod farmę fotowoltaiczną […].

Zaprzestanie wycinek lasów w Ciężkowicach, Wilkoszynie, Dobrej/Gródku!

Walka ze zmianami klimatu ˗ realne działania, a nie propagandowe hasła, zwiększenie retencji wód deszczowych, wpływanie na rozwój bioróżnorodności, walka z patodeveloperami ˗ przeciwdziałanie tworzeniu tzw. pato-osiedli (quasi-slamów), kontrola spalania odpadów, uaktywnienie Straży Miejskiej.

Mądrych, konkretnych, rozsądnych, przemyślanych działań na rzecz poprawy sytuacji gospodarczej, społecznej i środowiskowej miasta i mieszkańców.

Większa dbałość o przyrodę, zakończenie układów i powrót kompetentnych osób na stanowiska.

Liczenie się z głosem mieszkańców w sprawach dotyczących szeroko pojętej ochrony środowiska.

Dbałość o stan środowiska, aktywne zagospodarowanie terenów poprzemysłowych […].

Odnowienie drzewostanu w lasach, a nie jak dotychczas sadzenie nowych sadzonek miesiąc po wycince, tak jak miało to miejsce przy ul. Budowlanej w Ciężkowicach.

Działania mające na celu uzdrowienie stanu gleby i powietrza.

Angażowanie naukowców w proces podejmowania decyzji, szczególnie tych wpływających na środowisko naturalne.

Zdecydowanych działań w kierunku ochrony obszarów zielonych i zastępowania betonu zielenią.

Publiczne przedstawianie i dyskusja nad planem zagospodarowania lasów przez leśników i miasto.

Dbanie o czystość terenów leśnych, w tym problem związany ze śmieciami.

Dążenie do tego, aby Jaworzno było zieloną enklawą […].

Oczekiwanie na antydestrukcyjny wpływ na obszary zielone.

Dbanie o rozwój miasta poprzez dalsze poszerzanie stref zielonych wszędzie tam, gdzie to jest możliwe. Szczególny nacisk na obsadzanie miasta i okolic jaworami, które mogą stać się wizytówką miasta.

Ważne jest większe zaangażowanie mieszkańców w proces podejmowania decyzji dotyczących inwestycji, które wpływają na środowisko i zdrowie ludzi. Informowanie mieszkańców o planowanych inwestycjach przed ich rozpoczęciem, a nie po fakcie, również jest kluczowe.

Istotne jest poprawienie zniszczeń, które miały miejsce w lasach od ulicy Zdrojowej po tereny Żabnika. Ogromny obszar lasu został wycięty i zniszczony podczas prac związanych z budową gazociągu. Brakowało informacji, że gazociąg będzie przebiegał tak blisko naszych domów oraz że duża część terenu zostanie zniszczona. Warto skorygować ten błąd i podjąć działania naprawcze.

STOP wycince lasów oraz przeciąganiu rur gazowych przez tereny rezerwatu „Dolina Żabnika”, ponieważ teren wygląda już jak poligon. Należy wprowadzić zakaz sprzedaży terenów zielonych pod deweloperkę.

Zakaz wycinki naszych pięknych lasów, ponieważ serce krwawi na widok, jak wycinają nasze płuca. Nasze dzieci i wnuki nie będą miały czym oddychać.

Poprawa stanu powietrza i drzewostanu.

Oczekuję zadbania o tereny zielone, które już mamy w mieście, oraz o zwiększenie ilości parków, czy chociaż małych skwerów, łąk, na których można spędzać czas […].

Oczekuję, że władze zaczną liczyć się z głosem mieszkańców miasta. Będą prowadzić działania zmierzające do polepszenia jakości życia w mieście. Oczekuję, że przestaną skupiać się jedynie na wycinaniu drzew i stawianiu kolejnych blokowisk w miejscach, w których można lepiej zadbać o rozwój zielonych przestrzeni i poprawę warunków życia.

Rozbudowa kanalizacji w miejscach obecnie niedostępnych, zalesianie pustych przestrzeni drzewami, skuteczne rozwiązanie spraw związanych z wędrującymi po dzielnicy dzikami. Uszanowanie lasów, które jeszcze zostały, ponieważ zwierzęta, a zwłaszcza dziki, coraz częściej nie mają swojego domu i szukają w naszych gospodarstwach. Lasy wycięte nie wyrosną z dnia na dzień, trzeba lat.

Rozliczenie osób odpowiedzialnych za wycinkę 300 ha na obszarze JOG, zaprzestanie wycinki terenów zielonych w mieście. Są niezagospodarowane hałdy, nieużytki, na których można lokować inwestycje. Konsultacje społeczne przy ważnych sprawach.

Jasnej, transparentnej i rzetelnej komunikacji z mieszkańcami. Innej niż dotychczasowe formy dialogu z mieszkańcami. Zatrzymania ekspansywnej wycinki lasów na rzecz prywatnych interesów deweloperskich.

Lepszej komunikacji z mieszkańcami. Uwzględnienia w polityce miasta ich głosu. Niewycinania lasów. Konsultowania z społecznością inwestycji mających wpływ na ekologię regionu oraz miasta.

Zajęcie się kompleksowo ochroną środowiska w Jaworznie.

Więcej zieleni w centralnych punktach miasta, na przykład na betonowym rynku, powinna być zieleń i duża fontanna […].

Zalesianie, pomoc zwierzętom, które tracą swoje siedliska, konsultacje społeczne dotyczące ewentualnych wycinek drzew. Dbałość o harmonijny rozwój miasta.

Poszanowanie przyrody, niewycinanie drzew, zwiększenie nasadzeń oraz zaprojektowanie nowych miejsc wypoczynku w formie parków i miejsc zieleni z chronionymi okazami […].

Większe zainteresowanie przyrodą miasta […].

Stop betonozie, sadzenie drzew. Odbudowa parku dla mieszkańców Osiedla Stałego […].

Zwiększenie ilości zieleni w centrum miasta, dokładne informowanie mieszkańców o stanie finansów miasta oraz ich wydatkowaniu, słuchanie głosu mieszkańców.

Więcej informacji na temat planowanych działań władz w mieście, inwestycji i ochrony środowiska oraz konsultacji społecznych.

Rozwój infrastruktury przyjaznej mieszkańcom, takiej jak drogi rowerowe, parki, powiązane ze zwiększeniem zalesienia obszarów miejskich. Zaprzestanie wycinki drzew w takiej ilości.

Zaprzestanie wycinki drzew w Jaworznie. Oczekuję uwzględniania opinii mieszkańców w podejmowanych przez władze miasta działaniach oraz pełnej transparentności owych działań. Oczekuję szacunku oraz powagi w traktowaniu mieszkańców miasta przez władze. Oczekuję współuczestnictwa w określaniu kierunków rozwoju miasta, a także pełnego przestrzegania zasad demokratycznego procesu podejmowania decyzji.

Odpowiedź na pytanie: Czy mieszkańcy Jaworzna chcieli Izery ˗ kosztem wycinki 300 ha lasu? nie budzi wątpliwości. Większość mieszkańców budowy fabryki na zrębie nie chciała. Tego m.in. dowodzą badania przeprowadzone na reprezentatywnej próbie respondentów. Rzecz nie w tym, że większość mieszkańców ˗ z zasady ˗ jest przeciwna wszelkim inwestycjom przemysłowym. Rzecz w tym, że jeżeli istnieją poważne argumenty przemawiające za inwestycją przemysłową, powinna ona zostać zrealizowana ˗ ale nie dramatycznym kosztem utraty obszarów zielonych. Terenów poprzemysłowych jest u nas pod dostatkiem ˗ z pewnością można byłoby wyznaczyć lokalizację odpowiednią zarówno z punktu widzenia społeczności lokalnej, jak i potrzeb inwestorów. W Dąbrowie Narodowej optymalny scenariusz się nie spełnił: ówczesna władza centralna i obecna władza lokalna przeforsowały budowę inwestycji przemysłowej ˗ na zrębie. Wbrew woli mieszkańców.

Mieszkańcy chcą ochrony przyrody ˗ a czego chce obecny prezydent miasta? Niezależnie od wszelkich jego koniunkturalnych zapewnień, jakoby to nie on był odpowiedzialny za degradację środowiska naturalnego w Jaworznie, Paweł Silbert zarządza miastem od ponad 20 lat i to przede wszystkim on wyznacza kierunki miejskich polityk środowiskowych. To prezydent miasta jest organem sporządzającym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta. [„Organem sporządzającym studium jest Prezydent Miasta, który sporządza projekt studium uwzględniając zasady określone w koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju, ustalenia strategii rozwoju i planu zagospodarowania przestrzennego województwa oraz strategii rozwoju gminy, jeżeli gmina dysponuje takim opracowaniem (art. 9 ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym)”. (Zmiana studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Jaworzna. Tekst studium ujednolicony. Załącznik nr 1 do uchwały XXVI/349/2020 Rady Miejskiej w Jaworznie z dnia 26 listopada 2020 r. zmieniającej uchwałę Nr IV/17/2015 Rady Miejskiej w Jaworznie z dnia 29 stycznia 2015 r., s. 10).]

To Paweł Silbert w sporządzonym przez siebie studium w 2020 r. zdecydował o zmianie przeznaczenia 71 obszarów, tj. 965,47 ha powierzchni, z czego największe zmiany dotyczyły przekształcenia obszarów zielonych (lasy, zieleń rekreacyjna, urządzona, ekologiczno-krajobrazowa) na tereny przemysłowe (491,4 ha) oraz zabudowę mieszkaniowo-usługową (108,93 ha). Odpowiedź na pytanie: kto ponosi odpowiedzialność za degradację środowiska naturalnego w Jaworznie jest ukryta w dokumencie tak obszernym i na tyle dla przeciętnego odbiorcy skomplikowanym, że (prawie) nikt go nie czyta. A skoro nie czyta, to nie wie, jaki los miejskim terenom (jeszcze) zielonym zgotował Paweł Silbert w sporządzonym przez siebie studium. Dokument liczy sobie 364 strony i sporo samozaparcia wymaga szczegółowe przebrnięcie przez całość tekstu. Żeby jednak chociaż częściowo zilustrować skalę problemu, wystarczy ˗ w charakterze reprezentatywnych przykładów ˗ przywołać dwie mapy:

Rysunek B1

Rys. B1. Kierunki zmian struktury przestrzennej. Obszary zmian kierunków przeznaczenia terenu. [Źródło: Zmiana studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Jaworzna. Tekst studium ujednolicony. Załącznik nr 1 do uchwały XXVI/349/2020 Rady Miejskiej w Jaworznie z dnia 26 listopada 2020 r. zmieniającej uchwałę Nr IV/17/2015 Rady Miejskiej w Jaworznie z dnia 29 stycznia 2015 r., s. 259.]

Rysunek B2

Rys. B2. Kierunki zmian struktury przestrzennej. Strategiczne obszary rozwojowe. [Źródło: Zmiana studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Jaworzna. Tekst studium ujednolicony. Załącznik nr 1 do uchwały XXVI/349/2020 Rady Miejskiej w Jaworznie z dnia 26 listopada 2020 r. zmieniającej uchwałę Nr IV/17/2015 Rady Miejskiej w Jaworznie z dnia 29 stycznia 2015 r., s. 260.]

Obszary przemysłowe (P ˗ kolor fioletowy), obszary usługowo-produkcyjne (UP ˗ kolor różowy), obszary leśne ˗ strategiczne rezerwy dla funkcji gospodarczej (ZLup ˗ kolor różowo-zielony) nie pozostawiają złudzeń. Jeżeli Paweł Silbert pozostanie u władzy kolejną kadencję, dotychczasowe obszary zielone znikną z krajobrazu miasta. Do mieszkańców Jaworzna należy decyzja, czy na to pozwolą czy nie.

Stowarzyszenie Zielone Jaworzno

1 KOMENTARZ

- Advertisment -

Jaworzno mało znane – Wędrujące kamienie

Nazwa „Wędrujące kamienie” kojarzy się przede wszystkim z Parkiem Narodowym Dolina Śmierci w Kalifornii i dość osobliwym zjawiskiem przyrodniczym. W dzisiejszym odcinku jednak jaworznicki...

Obchody 3 maja w ZSP nr 3 oraz podpisanie umowy z Politechniką Śląską i firmą Enitec

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Jaworznie odbyły się oficjalne uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja. W tym wyjątkowym dniu szkoła podpisała...

Dzień Ziemi w Geosferze. Harmonogram II dnia imprezy

Jaworznicka Geosfera zaprasza na obchody Dnia Ziemi, które zaplanowano na 26 i 27 kwietnia. Co odbędzie się podczas II dnia imprezy? Na II dzień obchodów...