piątek, 12 kwietnia, 2024

Wielki Post i Wielkanoc na Ukrainie

Strona głównaKulturaKościółWielki Post i Wielkanoc na Ukrainie

Wielki Post i Wielkanoc na Ukrainie

- Advertisement -

O wielkim poście i tradycjach wielkanocnych kościoła prawosławnego opowiada nam pochodząca z Ukrainy Zhanna Turchaninova, mieszkająca obecnie w Jaworznie. – Wielkanoc jest najbardziej radosnym świętem w kalendarzu kościelnym, upamiętniającym cudowne zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa 3 dni po jego egzekucji na krzyżu – mówi pani Zhanna.

– Prawosławni zawsze obchodzą Wielkanoc później niż katolicy. 5 maja to data Wielkanocy w 2024 roku dla prawosławnych. W prawosławną Wielkanoc łaskawy ogień zstępuje na Kościół Jerozolimski, co prawosławni uważają za cudowne. Przed Wielkanocą prawosławni obchodzą 50-dniowy post, zwany Wielkim Postem. Jest on niezbędny do cielesnego i duchowego oczyszczenia, aby spotkać się z jasnym świętem w oczyszczonym ciele i z czystymi myślami. Wielki Post 2024 trwa od 18 marca do 4 maja. Podczas całego Wielkiego Postu zabronione jest spożywanie mięsa, nabiału i jajek, a ostatni tydzień Wielkiego Postu (29 kwietnia – 4 maja) nazywany jest Wielkim Tygodniem i jest najbardziej rygorystyczny.
Podczas Wielkiego Postu dozwolone jest spożywanie wyłącznie pokarmów postnych, bez produktów pochodzenia zwierzęcego, które są zabronione. W niektóre dni – Niedzielę Palmową i Zwiastowanie Pańskie – do diety można dodać ryby i owoce morza.

Ważnym atrybutem świątecznego stołu jest kulich. Jest to rytualny chleb wielkanocny, który symbolizuje ciało Chrystusa. Na stole stawia się również czerwone wino – „krew”, którą Chrystus przelał za grzechy ludzi. I koniecznie jajko – symbol życia i odrodzenia. Tradycja barwienia ugotowanych jajek na czerwono wiąże się z biblijną historią: po zmartwychwstaniu Jezusa Maria Magdalena podarowała jajko cesarzowi Tyberiuszowi i powiedziała, że zmieni kolor na czerwony w rękach cesarza, co będzie dowodem na cud zmartwychwstania. Oczywiście z czasem jajka zaczęto barwić na różne sposoby, dodając kropki, wzory i symbole. Jeśli są nakrapiane – krapanka, a z różnymi symbolami ochronnymi i specjalnymi wzorami – pisanka.

Ukraińcy zawsze kochali Wielkanoc, a tradycje wielkanocne istnieją od wielu stuleci. Podczas wszystkich świąt wielkanocnych (tj. od Wielkanocy do Trójcy Świętej) prawosławni Ukraińcy pozdrawiają się specjalnym wielkanocnym pozdrowieniem: „Chrystus Zmartwychwstał!” – „Prawdziwie Zmartwychwstał!”. Przygotowania do Wielkanocy rozpoczynają się z wyprzedzeniem.

W ostatnim tygodniu przed świętami Ukraińcy robią generalne porządki w domu, gotują i barwią kurze jaja, przygotowują potrawy mięsne. Na święta piecze się tradycyjne wypieki – paski. W sam dzień Zmartwychwstania Pańskiego poświęcany jest kosz z jedzeniem na uroczystą kolację.

Święcenie pokarmów we wsi Peremoga Baryszewka, rejon Browarski, obwód kijowski
Św. Aleksander (Jarmołczik) proboszcz UPC Kościół Najświętszej Marii Panny we wsi Peremoga Baryszewka, rejon Browarski, obwód kijowski

W Wielkanoc przy stole zbiera się cała rodzina. Na święta przygotowuje się wędliny, kiełbasy i inne dania mięsne, gotowane jajka (krashanki i pysanki), a na deser – paski. Również w pierwszym tygodniu po Wielkanocy duchowni nie zalecają wychodzenia za mąż ani zawierania małżeństw. Jeśli ktoś poprosi o jałmużnę w jasne święto Zmartwychwstania Chrystusa, nie można odmówić. W przeciwnym razie można mieć problemy i niepowodzenia przez cały rok.

 

- Advertisment -

Czy nawierzchnia na ulicy Kalinowej na pewno jest naprawiona?

Na ulicy Kalinowej parę dni temu zapadła się nawierzchnia i powstała dość głęboka dziura. Mimo że została już zasypana, to jeden z mieszkańców zwraca...

Inicjatywy na ostatniej prostej kampanii wyborczej

Kampania wyborcza staje się coraz bardziej intensywna, do II tury wyborów o urząd prezydenta miasta pozostał trochę ponad tydzień. Dwóch kandydatów wychodzi z różnymi...

Problemy z cenami ogrzewania w Spółdzielni Mieszkaniowej „Górnik”

Mieszkańcy lokali pod nadzorem Spółdzielni Mieszkaniowej „Górnik” dostają rozliczenia z dużymi sumami niedopłaty za ogrzewanie. Jak w praktyce wygląda cała sprawa? Do lokatorów dotarły rozliczenia...