piątek, 12 kwietnia, 2024

Jak dbać o piękny uśmiech i kiedy potrzebny jest dentysta?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneJak dbać o piękny uśmiech i kiedy potrzebny jest dentysta?

Jak dbać o piękny uśmiech i kiedy potrzebny jest dentysta?

- Advertisement -

Dbałość o piękny uśmiech powinna być elementem codziennej rutyny każdego człowieka. Poprawne mycie, szczotkowanie i nitkowanie zębów, przestrzeni międzyzębowych w znaczny sposób minimalizuje ryzyko wystąpienia próchnicy oraz innych groźnych schorzeń w jamie ustnej. Nie wystarczy jednak codzienne mycie zębów, by mieć pewność i gwarancję, że zęby są w dobrym stanie zdrowotnym. Odpowiedzi na to pytanie udzielić może jedynie dentysta podczas wizyt kontrolnych, które powinny odbywać się raz na pół roku. Podczas nich lekarz dokonuje oględzin jamy ustnej pacjenta i w razie konieczności zleca dodatkowe działania profilaktyczne lub lecznicze.

Zwykle dentysta zaleca pacjentom przeprowadzanie profilaktycznych higienizacji uzębienia. Takie procedury z zakresu profilaktyki stomatologicznej wykonuje się z różnorodną częstotliwością, zależnie od potrzeb i indywidualnych oczekiwań każdego pacjenta. Jeżeli zaniedba się higienę jamy ustnej lub wręcz zbagatelizuje pierwsze objawy nieprawidłowości, konieczne może okazać się leczenie zachowawcze. Warto zatem znać zasady pielęgnacji zębów i całej jamy ustnej, by móc uniknąć złożonych trudności zdrowotnych.

Instruktaż stomatologiczny i profilaktyka stomatologiczna – jak dbać na co dzień o zęby?

Zadaniem stojącym przed działaniami podejmowanymi z zakresu profilaktyki stomatologicznej jest przede wszystkim zapobieganie patologiom w stanie zdrowia. To ich wczesne wykrycie i wdrożenie adekwatnego postępowania leczniczego. Zapobiega zatem pojawieniu się próchnicy, parodontozy oraz innych schorzeń jamy ustnej. Profilaktyka stomatologiczna jest szczególnie ważna zwłaszcza w przypadku dzieci (stomatologia dziecięca). Już w latach wczesnego dzieciństwa można je bowiem uczyć zasad prawidłowej dbałości o piękny i zdrowy uśmiech. Najczęściej dzieci stosują je również w swoim dorosłym życiu, nadając im rangę nawyku. O działaniach prewencyjnych nie powinni jednak zapominać również dorośli. Zakres oddziaływań specjalistycznych określa dentysta, dobierając optymalne zabiegi dla indywidualnych potrzeb każdego człowieka.

Stomatologia estetyczna i profilaktyka w gabinecie stomatologicznym oraz w domu – czy dentysta jest do zastąpienia?

Do profesjonalnych działań profilaktycznych z zakresu zdrowia jamy ustnej zalicza się przede wszystkim badanie lekarskie stomatologiczne oraz instruktaż higieniczny. To również lakowanie bruzd, fluoryzacja, lakierowanie i polerowanie zębów, usuwanie złogów naddziąsłowych (skaling) oraz usuwanie osadu poprzez piaskowanie.

Istotnym elementem profilaktyki schorzeń jamy ustnej jest codzienna pielęgnacja uzębienia. Zęby powinno się myć przynajmniej dwa razy dziennie oraz dodatkowo po każdym posiłku. Należy dokładnie szczotkować każdy ząb pojedynczo, ruchami wymiatającymi na zewnątrz łuku zębowego oraz w części środkowej. Następnie jamę ustną należy dokładnie wypłukać. Kolejnym krokiem powinno być nitkowanie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznych lub specjalistycznych szczoteczek. Konieczne jest również płukanie ust specjalnym płynem do higieny jamy ustnej.

Kiedy zgłosić się na wizytę do nowoczesnego gabinetu dentystycznego?

Gabinet stomatologiczny to miejsce, które należy odwiedzać systematycznie i regularnie. Specjaliści zalecają, by wizyty profilaktyczne odbywały się co pół roku. Wówczas wystarczy bowiem zwykle kontrola stanu uzębienia i wnętrza jamy ustnej oraz przeprowadzenie instruktażu dotyczącego pielęgnacji. Lekarz bada zęby pod kątem obecności aktywnych ognisk próchnicy. Sprawdza stan dziąseł i przyzębia, ocenia obecność kamienia nazębnego. Jeżeli stwierdzi taką potrzebę, skieruje pacjenta na higienizację. Również jeżeli pacjent nie posiada aktualnego badania pantomograficznego, zaleca się jego wykonanie raz na dwa lata. Badanie stomatologiczne służy ocenie potrzeb i oczekiwań pacjenta oraz umożliwia wczesne wykrycie większości schorzeń. Zauważając niektóre nieprawidłowości, dentysta może skierować go również do innych specjalistów, np. chirurga czy ortodonty.

Dentysta wykonuje diagnostykę tkanki twardej zęba, badanie jego budowy anatomicznej, sprawności oraz funkcjonalności stawów skroniowo-żuchwowych, diagnostykę stanu błony śluzowej i kondycji dziąseł oraz poszerzoną diagnostykę przed zabiegami. Zwykle potrzebna jest ona przed działaniami z zakresu implantologii, ortodoncji (Invisalign) i endodoncji.

Do stomatologa należy ponadto udać się zawsze wtedy, gdy zauważa się niepokojące objawy. Wśród nich wymienia się przede wszystkim ból zęba, krwawiące dziąsła, zaczerwienienie dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej, nadwrażliwość uzębienia i ból szczęki. Pacjenci skarżą się ponadto często na przebarwienia na zębach, suchość w ustach, a nawet dolegliwości bólowe podczas jedzenia twardych pokarmów.

Wiele osób odczuwa strach i dyskomfort przed wizytą u stomatologa. Warto znać zatem przebieg kontroli i oddać się w ręce polecanego specjalisty. Lekarz dentysta z wieloletnim doświadczeniem i umiejętnościami oraz cechujący się empatią i życzliwym podejściem do pacjenta – to specjalista coraz powszechniej poszukiwany wśród dzieci i dorosłych pacjentów.

Dentysta i jego kompleksowa opieka – prewencja, leczenie zachowawcze, leczenie kanałowe (endodoncja), chirurgia

Dentysta znany jest powszechnie z leczenia zębów, które bolą. Obecnie jednak coraz większą wagę przykłada się do profilaktyki, co przekłada się w bezpośredni sposób na lepszy stan zdrowia uzębienia Polaków. Stomatologia zachowawcza skupia się przede wszystkim na leczeniu próchnicy poprzez uzupełnianie ubytków i leczenie kanałowe pod mikroskopem. Kliniki stomatologiczne wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, oferują wygodne i bezpieczne sposoby leczenia zachowawczego. W Centrum Medycznym Kierach stosuje się różnorodne techniki stomatologiczne oraz metody znieczulenia pacjenta, gwarantując mu nie tylko najwyższą jakość wykonywanych usług, ale również ich bezbolesność.

Na czym polega kompleksowe leczenie stomatologiczne i stomatologia zachowawcza w Centrum Medycznym Kierach?

Gdy leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów lub zmiany próchnicze są zbyt rozległe i zaawansowane, by móc je wyleczyć, pacjenta kieruje się zwykle do chirurga stomatologicznego. Wykonuje on tzw. ekstrakcję zęba, czyli jego usunięcie. Powszechne jest ponadto usuwanie ósemek, czyli tzw. zębów mądrości, które mają tendencję do nieprawidłowego sposobu wyrzynania się u wielu pacjentów. W przypadku ubytków w uzębieniu pacjent nie jest skazany na szparę pomiędzy własnymi zębami widoczną gołym okiem do końca życia. Może bowiem skorzystać z możliwości, jakie daje współczesna protetyka i implantologia. Zadowalający efekt estetyczny można osiągnąć poprzez zastosowanie licówek, protez lub implantów zębowych. Estetykę uśmiechu można również wzmocnić dzięki zabiegom z zakresu stomatologii estetycznej, ortodoncji oraz wybielaniu zębów.

Osobom zainteresowanm usługami, jakie oferuje dentysta, Tychy zapewniają możliwość kompleksowego i holistycznego leczenia w Centrum Medycznym Kierach. Ze szczegółami można zapoznać się tutaj: https://kierach.pl/oferta/stomatologia/.

Indywidualne podejście do pacjenta dorosłego i dziecka w klinice stomatologicznej Centrum Medycznego Kierach – profesjonalne leczenie na najwyższym poziomie

Wykwalifikowany personel, indywidualne podejście do każdego pacjenta, nowoczesny sprzęt, kompleksowa diagnostyka i bezbolesne leczenie – to atuty wizyt dentystycznych w Centrum Medycznym Kierach. Dentysta wykonuje przegląd uzębienia z wykorzystaniem najnowocześniejszych, bezbolesnych metod leczenia. Oferuje m.in. usługi z zakresu kompleksowej opieki stomatologicznej nad dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, dbając o piękny uśmiech pacjentów w każdym wieku. Leczenie stomatologiczne nie musi bowiem kojarzyć się ze strachem i bólem. Profesjonalna opieka dentystów pozwala na szybkie zauważenie wad zgryzu, wczesne założenie aparatu ortodontycznego, wdrożenie działań z periodontologii i z zakresu chirurgii stomatologicznej.

- Advertisment -

Czy nawierzchnia na ulicy Kalinowej na pewno jest naprawiona?

Na ulicy Kalinowej parę dni temu zapadła się nawierzchnia i powstała dość głęboka dziura. Mimo że została już zasypana, to jeden z mieszkańców zwraca...

Inicjatywy na ostatniej prostej kampanii wyborczej

Kampania wyborcza staje się coraz bardziej intensywna, do II tury wyborów o urząd prezydenta miasta pozostał trochę ponad tydzień. Dwóch kandydatów wychodzi z różnymi...

Problemy z cenami ogrzewania w Spółdzielni Mieszkaniowej „Górnik”

Mieszkańcy lokali pod nadzorem Spółdzielni Mieszkaniowej „Górnik” dostają rozliczenia z dużymi sumami niedopłaty za ogrzewanie. Jak w praktyce wygląda cała sprawa? Do lokatorów dotarły rozliczenia...