niedziela, 19 maja, 2024

Międzynarodowy Dzień Chomika

Strona głównaNewsMiędzynarodowy Dzień Chomika

Międzynarodowy Dzień Chomika

- Advertisement -

12 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Chomika. Jaworzno to miasto Chomika Europejskiego. Ten zagrożony gatunek zamieszkuje jaworznickie łąki. Również w kilku dzielnicach można znaleźć pomniki tego małego zwierzątka.

Międzynarodowy Dzień Chomika wypada 12 kwietnia. Miasto Jaworzno słynie z chomików europejskich, które zamieszkują jaworznickie łąki. Jest to gatunek zagrożony i od 1956 roku znajduje się pod ochroną.

Od kilku lat w mieście realizowany jest program ochrony tego gatunku. W ciągu 6 lat na jaworznickich łąkach pojawiło się około 200 chomików europejskich. Kilka dni temu kolejne 30 gryzoni zostało wypuszczonych na tereny zielone.

Chomiki w naszym mieście pojawiły się dzięki Zakładowi Zoologii Systematycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Również w kilku dzielnicach naszego miasta można spotkać pomniki tego zwierzęcia. Na Rynku koło drwala zobaczymy chomika w maseczce z książką, w parku Podłęże stoi chomiki z parasolką i motylkiem, a w Byczynie na Rynku jest Chomik Drwaluś. W sumie w naszym mieście znajduje się 5 pomników chomika europejskiego.

Obecnie Jaworzno poszukuje firmy, która dostarczy kolejny 50 sztuk chomików w celu zwiększenia jaworznickiej populacji tego zwierzęcia. Oferty można było składać do dzisiaj tj. 12 kwietnia 2024 roku, do godziny 11:00. Zwierzęta mają być dostarczone do Jaworzna do 15 września.

50 nowych chomików ma trafić do Jaworzna

- Advertisment -

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków - Katowice, Stalexportem. Po wygaśnięciu umowy koncesyjnej, autostrada przejdzie...

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. Motoserce to wydarzenie, które ugruntowało swoją pozycję w kalendarzu imprez w naszym mieście....

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła się w sobotę 18 maja na Sosinie. „Rolkuj po nadzieję”...