wtorek, 30 kwietnia, 2024

O rekrutacji do jaworznickiej szkoły muzycznej

Strona głównaEdukacjaO rekrutacji do jaworznickiej szkoły muzycznej

O rekrutacji do jaworznickiej szkoły muzycznej

- Advertisement -

Jak co roku, wiosna to czas, w którym w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Jaworznie rozpoczyna się proces rekrutacji. 

 – Zaplanowane działania i wydarzenia odbywające się na terenie szkoły, a także w zaprzyjaźnionych placówkach edukacyjnych, mają na celu zachęcenie dzieci i młodzieży do podjęcia się wyzwania nauki gry na instrumencie oraz wstępne zapoznanie i wprowadzenie do świata muzyki – mówi dyrektor szkoły Anna Sieczkowska.

Tegoroczna akcja rekrutacyjna do Państwowej Szkoły Muzycznej nabrała nowych barw. Postanowiono zorganizować serię koncertów w szkołach podstawowych, do których uczęszczają uczniowie PSM.

Występujący mieli okazję, aby zaprezentować swoje umiejętności gry na instrumencie przed koleżankami i kolegami z klasy a także zachęcić swoich rówieśników do podjęcia edukacji w szkole muzycznej.
Audycje były także doskonałą okazją do zapoznania szerszej publiczności z wybranymi instrumentami muzycznymi oraz przekazania najważniejszych informacji o tym jak wygląda proces kształcenia w PSM.
W marcu i kwietniu odbyło się 10 audycji, w których przygotowanie i prowadzenie bezpośrednio zaangażowanych było 20 nauczycieli.

Doceniono wysiłek i rozwijające się talenty młodych instrumentalistów, także poprzez komentarze na szkolnych stronach w mediach społecznościowych:

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Adama Mickiewicza w Jaworznie:

Jesteśmy niezmiernie dumni z naszych zdolnych muzycznie uczniów‼️ Ich pasja, zaangażowanie i talent nie tylko wzbogacają naszą szkolną społeczność, ale także stanowią inspirację dla innych🌟. Obserwując ich pracę nad doskonaleniem umiejętności muzycznych, nie sposób nie docenić ich determinacji i poświęcenia💪. Ich występy na szkolnych koncertach i wydarzeniach artystycznych są zawsze momentem wyjątkowym, który budzi podziw i zachwyt u wszystkich obecnych. Dziękujemy naszym utalentowanym uczniom za ich wkład w rozwój kulturalny naszej szkoły oraz za inspirację, jaką przynoszą nam każdego dnia. Niech ich muzyka dalej rozbrzmiewa i inspiruje innych do odkrywania swojego własnego artystycznego potencjału‼️❤️

Koncert w SP nr 4

Szkoła Podstawowa nr 18 im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie

Poniedziałkowy poranek 26 marca w „Osiemnastce” rozbrzmiewał pięknymi dźwiękami. Pani Alicja Molitorys- nauczycielka klasy fletu Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Grażyny Bacewicz Jaworznie była twórczynią muzycznego spotkania promującego ww. szkołę w naszym środowisku uczniowskim. Ogromne gratulacje należą się młodym artystom , którzy zaprezentowali podczas audycji swoje talenty muzyczne i pasję gry na instrumentach. Wielkie brawa dla Michaliny Stós- flet, Antoniego Stós- gitara, Małgorzaty Nocek- flet i Urszuli Nocek- akordeon, którzy są uczniami PSM w Jaworznie i z niezwykłą pasją i wrażliwością wykonali utwory solo, w duetach i zespole trio. Gratulujemy talentu, wytrwałości, motywacji i życzymy wielu sukcesów na każdej scenie świata! Kto wie, może po dzisiejszym spotkaniu ktoś z uczniów klas 1 -4 zdecyduje się na naukę w szkole muzycznej i spełni swoje marzenia o muzycznej karierze? Marzenia się spełnia…

Koncert w SP nr 18

Szkoła Podstawowa nr 11 w Jaworznie

Koncert odbył się 28 marca.
Dziękujemy za bardzo miłe przyjęcie umożliwiające realizację audycji umuzykalniających i zaproszenia do nauki w PSM Jaworzno. Wspaniała atmosfera i OGROMNE zainteresowanie słuchaczy były wynikiem prezentacji uczniów PSM oraz dodatkowych zajęć muzycznych ze Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaworznie, solowo i w zespole pod okiem nauczyciela Piotra Krawczyka.

Audycje dla kandydatów

Poza muzykowaniem w szkołach, Dyrekcja PSM postanowiła zorganizować cykl audycji umuzykalniających dedykowanych kandydatom do szkoły muzycznej, którzy uczestniczyli w wydarzeniach wraz ze swoimi rodzicami. Trzy koncerty: W krainie muzyki, Czarodziejskie flety, W świecie instrumentów, odbyły się w auli PSM na przełomie marca i kwietnia. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca w szkolnej auli, obowiązywały zapisy na zajęcia. Dzieci w wieku 6 do 9 lat świetnie się bawiły uczestnicząc w muzycznych zabawach poprowadzonych przez nauczycielki teorii: Elżbietę Kapel, Katarzynę Walas oraz Iwonę Płonkę. Na scenie zaprezentowali się uczniowie grający na fortepianie, skrzypach, akordeonie i instrumentach dętych. Na przykład koncert 22 marca „zaczarowały” flecistki z klasy dr Alicji Molitorys. Uczennice zagrały w duecie ze swoją nauczycielką lub wespół z siostrą czy bratem. Takie muzykujące rodzeństwa cieszą oko i ucho nie tylko dumnych rodziców.

Koncert „Czarodziejskie flety”

Dzień otwarty

Dyrektor Anna Sieczkowska: Zwieńczeniem działań mających na celu promocję szkoły jest organizowany rokrocznie Dzień Otwarty Szkoły. Impreza przyciąga niezmiennie dużą grupę osób, którym mocno na sercu leży wartościowa, rzetelna i profesjonalna edukacja swoich dzieci.
To znakomita okazja dla kandydatów oraz ich rodziców, aby zwiedzić szkołę, obejrzeć sale lekcyjne, poznać instrumenty, a nawet spróbować na nich zagrać.
To także czas, w którym można wysłuchać specjalnie przygotowanego na tę okazję koncertu oraz wziąć udział w zajęciach rytmicznych.
Odwiedzając placówkę można także zdobyć wszelkie informacje na temat regulacji związanych z zapisami oraz nauką w szkole.
Jedyne co trzeba zrobić to być obecnym w budynku głównym szkoły przy ul. Inwalidów Wojennych 2 A w dniu 25 kwietnia od godz. 16:00.

Jak rozpoznać talent muzyczny?

Talent u dziecka, aby odpowiednio się rozwinął, musi być rozpoznany, kształtowany i wymaga dużego wsparcia ze strony najbliższego otoczenia.
Choć każde dziecko ma jakiś potencjał muzyczny, ważne jest, aby go rozbudzić i rozwijać, im wcześniej, tym lepiej. Błędem jest zakładanie z góry, że nasza pociecha nie jest uzdolniona. Należy pamiętać również, że wspomniany talent to tylko 5% sukcesu, reszta to wytrwała, systematyczna praca.

Obserwując zachowania i preferencje swoich dzieci, rodzice z łatwością dostrzec mogą zalążki muzycznego talentu. Zabawy muzyczno-ruchowe, wspólne śpiewanie czy rozmowy o marzeniach mogą pomóc w jego identyfikacji. W przypadku zauważenia szczególnych predyspozycji, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by zmotywować dziecko do wzięcia udziału i zaangażowania się w muzyczną przygodę. Opinie opiekunów, nauczycieli oraz specjalistów mogą być cennym wsparciem w odkrywaniu muzycznych talentów u dziecka. Oceny naturalnych zdolności mogą także dokonać profesjonaliści podczas przesłuchań badających predyspozycje muzyczne dziecka, odbywających się w ramach rekrutacji do placówki.

O szkole muzycznej w Jaworznie 

Warto przypomnieć w tym miejscu, że Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Jaworznie to prawdziwa kuźnia talentów, mająca na swoim koncie imponujące osiągnięcia przez ostatnie 60 lat swojej działalności. Ponad 1500 absolwentów przeszło przez jej mury, a część z nich osiągnęła status zawodowych muzyków, wykładowców w renomowanych wyższych uczelniach muzycznych, a także solistów i kameralistów w filharmoniach oraz innych orkiestrach.

Piano Day 2024 w jaworznickiej PSM

Rocznie uczniowie tej szkoły zdobywają liczne laury w  międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych konkursach, co potwierdza wysoki poziom ich umiejętności.

W tym roku szkolnym, na dzień dzisiejszy, uczniowie zdobyli następujące wyróżnienia:
XXI Ogólnopolski Konkurs Młodych Solistów w Jaworznie: Emilia Cygan – wyróżnienie,
XIV Ogólnopolski Konkurs Instrumenty Dęte- Chełmno 2023 : Aleksandra Smoleń: III miejsce,
XVII Mikołajkowy Konkurs Gitarowy Dla Dzieci: Ewelina Płonka – I miejsce, Pizzicato 2023: Zofia Englisz: III miejsce, Anna Kapuśnik: III miejsce, Zofia Smolik: III miejsce,
V Ogólnopolski Internetowy Konkurs Fletowy: Śpiewające Fleciki: Małgorzata Nocek, Liliana Jasicka: wyróżnienie, , XXI Ogólnopolski Karnawały Konkurs Gitarowy w Skarżysku- Kamiennej: Ewelina Płonka – III miejsce,
III Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny w Sosnowcu: Artur Saran- III miejsce,
I Ogólnopolski Konkurs Dźwiękowe Odkrycia: Julia Kuczera- I miejsce,
VII Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy w Toruniu: Julia Kuczera- III miejsce, Julia Raj – wyróżnienie,
Ogólnopolskie Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku: Julia Kuczera – II miejsce, Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny Kolorowe Nutki w Krakowie: Szymon Połeć – II miejsce, Artur Saran – wyróżnienie,
IV Międzynarodowy Konkurs Muzyczny Gloria Artis w Wiedniu: Franciszek i Ignacy Sieczkowscy – II miejsce.

Znakomite wyniki i uznanie jurorów w całej Polsce i poza granicami kraju to efekt pracy profesjonalnej kadry pedagogicznej, posiadającej nie tylko bogate wykształcenie muzyczne, ale także pasję i zaangażowanie w przekazywanie wiedzy oraz inspirację kolejnym pokoleniom młodych muzyków. Można śmiało powiedzieć, że Państwowa Szkoła Muzyczna w Jaworznie stanowi fundament dla rozwoju talentów i pasji muzycznych.

iw

- Advertisment -

Mężczyzna groził i zaatakował policjantów

34-letni mężczyzna groził i zaatakował policjantów na służbie, kiedy ci interweniowali w sprawie naruszenia przez niego sądowego zakazu zbliżania się. Najbliższe 3 miesiąc spędzi...

Wywiad z Maciejem Bochenkiem

Wywiad z Prezesem Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Górnik" Maciejem Bochenkiem na temat problemów niedopłat, z którymi z ostatnim czasie musieli się zmierzyć mieszkańcy lokali pod...

Majowe wydarzenia w Klubie To i Owo

Klub ,,To i Owo" zaplanował na miesiąc maj szereg wydarzeń dla członków klubu. Będą to m.in. zajęcia ruchowe, wieczory muzyczne, spotkania przy kawie i...