wtorek, 7 maja, 2024

Cykl Deminga – 4 kroki do poprawy jakości

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneCykl Deminga – 4 kroki do poprawy jakości

Cykl Deminga – 4 kroki do poprawy jakości

- Advertisement -

Aby zarządzanie jakością obywało się na najlepszym poziomie, konieczne jest odpowiednie podejście do poszczególnych działań, które będą realizowane na każdym etapie. Szczególnie polecana jest koncepcja dr Williama Edwardsa Deminga. Może być zastosowana w każdej branży, w której istotną rolę odgrywają projekty. Na czym polega i kiedy stosowany jest Cykl Deminga?

 

Cykl Deminga jest pojęciem zamiennie używanym z Kołem Deminga albo Cyklem PDCA. Każdy z tych terminów oznacza dokładnie to samo. Ogólne założenie jest takie, by udoskonalać wszystkie procesy poprzez stosowanie kilku etapów. Najpierw jest planowanie, później wykonanie, sprawdzanie i na koniec usprawnianie. Cykl Deminga jest nie tylko uważany za najskuteczniejszą metodę w doskonaleniu jakości, ale jest rozwiązaniem systemowym, który zastosować można w obrębie konkretnej struktury kulturowej.

Etapy w Cyklu Deminga

Zanim podjęte zostaną jakiekolwiek działania, trzeba je dobrze zaplanować, czyli przejść przez pierwszy etap. W tym momencie określa się sposób postępowania, który ma pozwolić osiągnąć stawiany cel jakościowy. Trzeba jasno sprecyzować cały proces od początku do końca, tworzy się spis ważnych dla procesu zadań i czynności oraz ich kolejność. Uwzględnia się też to, co może sprawić problemy i ich najlepsze rozwiązania.

Kiedy wszystko zostało rozpisane i zaplanowane, można przejść do etapu drugiego, czyli wdrażania wcześniejszych założeń. Poza realizacją spisanych punktów, następuje też gromadzenie informacji i testowanie funkcjonowania i efektów. Kiedy cały proces zostanie zakończony, należy zweryfikować, w jakim stopniu jakość wyznaczonych celów pokryła się z oczekiwaniami. I tutaj ważne jest to, w jaki sposób zostało wszystko sprecyzowane w pierwszym etapie, ponieważ wyniki są porównane z początkowymi założeniami.

Na koniec, kiedy wiadomo, co można udoskonalić, przechodzi się do ostatniego etapu, czyli usprawniania. Istotna jest kontrola przeprowadzonych działań, by w razie odchyleń od wyników faktycznych i zamierzonych łatwo było przeprowadzić różnice korygujące. Jednocześnie różnice te, a także ich przyczyny powinny być dokładnie przeanalizowane.

Zastosowanie Cyklu Deminga

Cykl Deminga jest metodą uniwersalną i skuteczną. Pozwala ona na efektywne zastosowanie we wszystkich typach projektów i działaniach naprawczych. Wprowadzając go można zoptymalizować i zwiększyć wydajność organizacji. Przejrzystość pozwala na wykrycie błędów i problemów przedsiębiorstwa. Jeżeli w całości jest przeprowadzony skrupulatnie dostarcza wielu informacji, w tym potwierdzających stawiane hipotezy. Łatwiej również o eliminację barier i przeszkód. Pomimo tego, że w wielu przypadkach chodzi o poprawę jakości procesu, stosowanie Cyklu Deminga przyczynia się do wzrostu motywacji pracowników. Dostają oni zachętę do tego, by podejmować kolejne działania, które mają usprawnić wewnętrzną organizację i funkcjonowanie firmy. Proponowany przez Deminga model jest dobry nie tylko do zastosowania w przedsiębiorstwach o rozbudowanej strukturze. Pasuje do wszystkich przedsięwzięć, które chce się usprawnić, a trudno sprecyzować, czego zmiany powinny dotyczyć.

Źródło: https://leadership-center.pl/2011/01/cykl-deminga-slowniczek/

- Advertisment -

Stowarzyszenie ”Jeleń.Tu mieszkamy!” zaskarżyło decyzje środowiskową dotyczącą fabryki płyt w Jeleniu

Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło w całości decyzję środowiskową dla przedsięwzięcia "Budowa instalacji do produkcji płyt z tworzysz sztucznych na terenie działki (...) obr. Jeleń...

Maciej Sierpowski jaworznickim sprzedawcą roku

Maciej Sierpowski zwyciężył w plebiscycie dotyczącym wyboru sprzedawcy roku w Jaworznie. Maciej Sierpowski na co dzień zajmuje się sprzedażą win i poradnictwem w ich zakresie...

Wojciech Saługa marszałkiem województwa śląskiego

W trakcie inauguracji pierwszej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego VII kadencji, Wojciech Saługa został wybrany na marszałka województwa śląskiego. Za kandydaturą Saługi zagłosowało 29 radnych. Zaraz...