niedziela, 28 kwietnia, 2024

Dzielnice: tak, a nie inaczej – Ciężkowice – historia nazwy

Strona głównaDzielniceCiężkowiceDzielnice: tak, a nie inaczej – Ciężkowice – historia nazwy

Dzielnice: tak, a nie inaczej – Ciężkowice – historia nazwy

- Advertisement -

Ciężkowice podobnie jak Szczakowa swoją nazwę zawdzięczają nazwisku pewnej osoby zamieszkującej Jaworzno.

Nazwa powstała od nazwiska Cieszek, człowieka, który osiedlił się w tej części dzisiejszego Jaworzna. Ciekawe jest również to, że na początku wieś nazywała się „Cieszkowice”, tak jak kiedyś nazywano potomków Cieszka.

Po pewnym czasie Cieszkowice zmieniono na Ciężkowice, które wywodzą się od słowa „ciężki”. W XIX w. obie nazwy stosowano zamiennie lub też łączono je w jedno słowo „Cięszkowice”.

W przeszłości Ciężkowice nazywano również: Ceyskowice, Cienskowicy, Czeskowicze, Tiesnskowice.

Ciekawostką jest również fakt, że Ciężkowice podobnie jak Długoszyn i Jaworzno były prawdopodobnie własnością możnego małopolskiego rodu Świebodziców-Gryfitów.

W XVIII w. w Ciężkowicach można było znaleźć karczmę, 2 młyny, palarnię, browar oraz owczarnię. Co do rzemieślników, pracowali tam kowale, krawcy i szewcy. Ciekawe jest również to, że na moście nad potokiem Łużnik (lewy dopływ Koziego Brodu), pobierano myto, gdyż przez Ciężkowice prowadził trakt z Krakowa do Wrocławia.

W 1962 r. w planach dotyczących rozbudowy Ciężkowic pojawia się pomysł budowy Elektrowni Jaworzno III, która obecnie znajduje się przy u. Promiennej, jednak w 1966 r. całkowicie zrezygnowano z budowy, wybierając obecną lokalizację.

Pozostałe artykuły:

Natalia Uroda

Zdjęcia: Muzeum Miasta Jaworzna

[vc_facebook]

3 KOMENTARZE

- Advertisment -

Z perspektywy: Miasto nasze nie skończy się w poniedziałek

Kiedy piszę ten tekst, trwa głosowanie w II turze wyborów na prezydenta naszego miasta. Ze względu na obowiązki zawodowe zmuszony jestem przesłać ten tekst...

Oczywista Nieoczywistość – Na Janie…

W dzisiejszym, coraz bardziej laicyzującym się świecie, niejednokrotnie odżegnujemy się od różnego rodzaju kontekstów czy nawiązań religijnych. Są jednak takie miejsca, które bardzo mocno...

Słowo na niedzielę: Inspirująca samotność

Mam tu na myśli samotność zarówno tych, którzy się szczerze nawrócili, jak i tych, którzy poważnie traktując swoją wiarę, nie znajdują zrozumienia prawie u...