wtorek, 14 maja, 2024

Co to jest podobrazie malarskie i co warto o nim wiedzieć?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneCo to jest podobrazie malarskie i co warto o nim wiedzieć?

Co to jest podobrazie malarskie i co warto o nim wiedzieć?

- Advertisement -

Czym jest podobrazie malarskie i do czego służy? Jaką ma historię? Na co zwrócić uwagę, kupując takie narzędzie?

Czym jest podobrazie malarskie i do czego służy? Jaką ma historię? Na co zwrócić uwagę, kupując takie narzędzie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo w poniższym artykule – zapraszamy do lektury!

Co to jest podobrazie?

Podobrazie to powszechna nazwa podłoża malarskiego. Najstarsze podobrazia były używane już w starożytności i wtedy były to odpowiednio przygotowane drewniane deski. Płócienne podobrazie malarskie po raz pierwszy zastosowano w XV wieku, ale zostało rozpowszechnione na skalę światową dopiero w XVII wieku. Zazwyczaj do tego typu podobrazi używa się płótna lnianego lub bawełnianego. Podobrazia są najczęściej już przygotowane do malowania i zagruntowane uniwersalnym gruntem malarskim.

Podobrazie malarskie służy jako podkład malarski do farb olejnych, akrylowych, temper, gwaszy, jak również do pasteli, zwłaszcza olejnych.

Jakie podobrazie malarskie wybrać?

Dobre podobrazie malarskie to podstawa! Istnieje kilka rodzajów podobrazi, w zależności od materiału, z którego powstały:

  • bawełniane – jest to najtańsze podłoże malarskie, którego nie należy naciągać zbyt mocno na ramę. Z tego powodu charakteryzuje się niskim napięciem, co może utrudniać pracę początkujących malarzy,
  • lniane – jest to podobrazie malarskie wyższej jakości, odporniejsze na zniszczenia, rozerwanie oraz ewentualne odkształcenia. Zwykle takie podobrazia są dodatkowo zagruntowane, dzięki czemu nie wymagają dodatkowych przygotowań. Cenowo wypadają drożej niż inne podobrazia,
  • podobrazie płytowe – jest ono wykonane z płyty MDF i zagruntowanego płótna. Są trwałe, odporne na uszkodzenia i dosyć tanie, dlatego cieszą się dużą popularnością.

Podobrazie malarskie, jakie w swojej ofercie posiada sklep plastyczny Warszawa Matejko, cechuje się wysoką jakością i jest gruntowane uniwersalnym Gesso, dzięki czemu można na nim malować farbami akrylowymi, olejnymi, jak i temperą, a farba nie będzie tak bardzo wsiąkać w podłoże, jak w przypadku niegruntowanych powierzchni.

Czym jest Gesso?

Jest to gęsty podkład na bazie żywicy akrylowej do gruntowania płótna malarskiego, przeznaczony do farb olejnych i akrylowych. Gesso po wyschnięciu jest matowe i porowate, co poprawia przyczepność farby.

Gesso składa się z mieszaniny miału, kredy lub gipsu, kleju i wody, tworząc pastę, którą nakłada się na powierzchnię przy użyciu pędzla lub szpachli. Gesso pozwala wyrównać powierzchnię, zmniejszyć chłonność podłoża, a także poprawia przyczepność farby do podłoża oraz zwiększa trwałość i ochronę powierzchni przed korozją. Może być stosowane w różnych rodzajach malowania, w tym w malarstwie olejnym, akrylowym, a nawet w technikach mieszanych. Istnieją również różne rodzaje gesso, w tym białe, czarne, przejrzyste i kolorowe, które można stosować w zależności od potrzeb artystycznych.

Sklep plastyczny Warszawa Matejko, poza podobraziami malarskimi, posiada w swojej ofercie wysokiej jakości zestaw artystyczny, kredki, farby, papiery, bloki, oświetlenie pracowni i inne artykuły przydatne zarówno amatorom sztuki, jak i zawodowym artystom.

- Advertisment -

Kostka brukowa stopniowo niszczeje na ul. św. Barbary

Kostka brukowa ulega coraz większej degradacji w obrębie ulicy świętej Barbary. Ulica św. Barbary pokryta jest częściowo asfaltem i częściowo kostką brukową. Biorąc pod uwagę...

Piękna zorza nad Jaworznem

Mieszkańcy mieli okazję zaobserwować zorzę na jaworznickim niebie. Czy udało się wam ją sfotografować? Zorza jest niezwykle widowiskowym zjawiskiem, które zawsze przyciąga fanów fotografii. Zdjęcia...

Problemy ze zgłaszaniem awarii w sprawie zanieczyszczenia wody w bloku na ul. Koszarowej

Komunikacja z jaworznickimi wodociągami w sprawie zanieczyszczonej wody bywa trudna. Przekonał się o tym mieszkaniec bloku przy ul. Koszarowej 6. W ubiegły weekend jeden z...