środa, 1 maja, 2024

Branża energetyczna protestuje, celowe ograniczenie wydobycia w ZG Sobieski?

Strona głównaBiznesBranża energetyczna protestuje, celowe ograniczenie wydobycia w ZG Sobieski?

Branża energetyczna protestuje, celowe ograniczenie wydobycia w ZG Sobieski?

- Advertisement -

Pracownicy z branży energetycznej protestowali w Warszawie przeciw polityce energetycznej UE. Dodatkowo, pojawiły się informacje na temat celowego ograniczenia wydobycia kopalń Sobieski i Janina.

To dopiero początek

W stolicy protestowano przeciw „niezrozumiałym restrukturyzacjom poszczególnych zakładów pracy oraz jawnemu łamaniu praw pracowniczych”.

Demonstranci żądają od rządu podjęcia działań w sprawie utworzenia nowych stanowisk pracy w miejsce utraconych na skutek transformacji energetycznej oraz wydzielenia ze spółek energetycznych zakładów opartych na węglu.

To dopiero początek – mówił szef NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

Ograniczenie wydobycia w Sobieskim i Janinie?

Portal wysokienapiecie.pl informuje, że powstała już kalkulacja dopłat do kopalń aż do czasu ich likwidacji. Przez pierwsze kilka lat miałoby to być około 3 mld zł rocznie.

Wyliczenia dopłat mają być już gotowe, te jednak nie powstały z myślą o jak największej finansowej efektywności całego przedsięwzięcia, ale z założeniem, żeby wszystkie kopalnie zmieściły się w założonym harmonogramie wygaszania. Innymi słowy – żeby nie zostały zamknięte – dla związkowców – zbyt wcześnie.

Jaworznicki ZG Sobieski – oraz Janina z Libiąża – zamknięte zostaną, wg harmonogramu, w 2049 roku. Te kopalnie miały dostarczać paliwo do nowego jaworznickiej bloku elektrowni – oraz do bloku w Łagiszy – do końca prowadzenia działalności. Jednak w planach zamykania obcięto obu ww. kopalniom wydobycie.

Z jakiego powodu? Jak podaje portal wysokienapiecie.pl, chodzi o to, by do jaworznickiego bloku 910 MW, napędzanego węglem z Janiny i Sobieskiego, paliwo dostarczała również elektrownia Piast-Ziemowit, należąca do PGG. Ta, wg harmonogramu, miałaby działać do 2037 roku, ale jeżeli Sobieski i Janina wydobywałyby węgiel z pełną mocą przerobową, Piast-Ziemowit musiałby zostać zamknięty wcześniej.

W ograniczeniu duże znaczenie miał mieć fakt, że z początku umowę społeczną o wygaszaniu wydobycia negocjowali związkowcy z PGG, ci z Taurona zostali do rozmów dołączeni później.

Cała sprawa nie podoba się to związkowcom z kopalń Taurona – mniejsze wydobycie to mniej dopłat – ale, jak pisze wysokienapięcie.pl, wolą atakować rząd, bojąc narazić się szefom górniczej „Solidarności”.

Komentarz posła Wojciecha Saługi:

 

[vc_facebook]

Plan wygaszania górnictwa – znamy nieujawnione szczegóły

 

- Advertisment -

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 2 maja 2024

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 2 maja. 2 maja (czwartek) autobusy kursować będą według rozkładów jazdy na dni...

Miasto sprzedaje działki przy ulicy Jesionowej

Miasto Jaworzno oferuje na sprzedaż działki budowlane, które znajdują się przy ul. Jesionowej. Na sprzedaż są następujące działki: działka nr 3323 o powierzchni 675 m²...

Majówka w GEOsferze

GEOsfera zaprosiła na Majówkę. I nie jest to byle jaka Majówka – wydarzenie przygotowano na trzy dni, od 1 do 3 maja. Wszystko zaczęło...