sobota, 18 maja, 2024

Konkurs ZM LOK Jaworzno pt. „Polska marynarka wojenna, a historia wybrzeża polskiego”

Strona głównaEdukacjaKonkurs ZM LOK Jaworzno pt. „Polska marynarka wojenna, a historia wybrzeża polskiego”

Konkurs ZM LOK Jaworzno pt. „Polska marynarka wojenna, a historia wybrzeża polskiego”

- Advertisement -

Marzec to szczególny miesiąc, w którym tematy związane z wodą przenikają się wzajemnie i raz dominuje ważność wody jako wspólne, światowe dobro, w innym przypadku uwypukla się nasz „polski” patriotyzm odnośnie Bałtyku.

Tematykę morską otwiera 17 marca – Światowy Dzień Mórz. Cel święta to uświadomienie wszystkim ludziom, rządom, narodom, że morza są wspólnym dobrem, a ochrona środowiska morskiego powinna być przedmiotem zainteresowania i odpowiedzialności tak rządów państw na całym świecie czy instytucji międzynarodowych, jak i społeczności ludzi.

22 marca to natomiast Światowy Dzień Wody. Święto zostało ustanowione w celu podniesienia świadomości (ostatnio kładzie się na to duży nacisk), jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie, dla życia na Ziemi, niesie ze sobą spadek jej zasobów. Obchody święta przyczyniają się do pogłębianie szacunku do wody, która ze względu na swą pozorną dostępność w warunkach klimatu umiarkowanego, często bywa marnotrawiona. W tym dniu obchodzimy też Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. We wszystkich dziewięciu państwach, położonych nad Bałtykiem, obchodzony jest ten dzień wyjątkowo, by podkreślić ważność tego akwenu dla gospodarki tych państw. Został on uchwalony w 1997 roku przez Komisję Helsińską jako element Światowego Dnia Wody.

Dla nas, Polaków, Morze Bałtyckie to nie tylko woda, ekonomia, finanse, turystyka, to coś o wiele ważniejszego – to „okno” na świat, to odzyskanie dostępu do morza, który zabrali nam zaborcy. O ważności tego świadczą między innymi kolejne „zaślubiny” z morzem: najpierw 10 lutego 1920 roku, a następnie 15(Dziwnówek), 17( Mrzeżyno), 18 marca(Kołobrzeg) 1945 roku. Bałtyk jest naszym „dobrem” narodowym, a troska o niego to wyraz naszego patriotyzmu.

O tych sprawach dzieci i młodzież uczą się w szkołach. Aktywujemy ich do różnych akcji, konkursów. Wszyscy na pewno pamiętają Konkurs Marynistyczny, który był organizowany od lat siedemdziesiątych XX wieku przez Ligę Obrony Kraju w szkołach i był przeprowadzany na lekcjach Przysposobienia Obronnego.
Obecnie konkurs ten odbywa się pt. „Polska Marynarka Wojenna a Historia Wybrzeża Polskiego”, a składa się z testu, rzutu rzutką ratowniczą, umiejętnością wiązania węzłów żeglarskich i konkursu strzeleckiego. Z uwagi na wyjątkowe warunki ZM LOK Jaworzno w tym roku przygotował tylko konkurs test do samodzielnego rozwiązania. Przez kolejne trzy tygodnie będą przedstawione pytania z podpowiedziami do wyboru. Tylko jedna jest prawidłowa. Z tygodnia na tydzień będą przedstawione prawidłowe odpowiedzi. Zapraszamy do sprawdzenia się z wiadomości z tematyki morskiej.
Krystyna Sokół ZM LOK Jaworzno

Konkurs – Quiz o wiedzy morskiej pt. „Polska marynarka wojenna, a historia wybrzeża polskiego”

Sposób rozwiązania testu:
Na każde pytanie jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź.

pyt. 1: Linia łącząca na mapie morskiej punkty o tej samej głębokości morza to:
a) Izobata;
b) Izoklina;
c) Izogona;

pyt. 2: Pentra jest to przyjęta we flocie handlowej nazwa:
a) Magazynku bosmańskiego;
b) Pomieszczenia kredensowego – spiżarni;
c) Pomieszczenia wypoczynkowego;

pyt. 3: Róża kompasowa ma:
a) 32 rumby;
b) 16 rumbów;
c) 64 rumby;

pyt. 4: Jak nazywa się lina rozciągnięta pod reją, na której marynarze pracujący przy zwijaniu żagli opierają nogi?
a) Szot;
b) Perta;
c) Fal;

pyt. 5: Jak nazywał się jacht, na którym w 1969 r. Leonid Teliga opłynął kulę ziemską?
a) Mazurek;
b) Polonez;
c) Opty;

pyt. 6: Opętnik to:
a) Otwór przepływu wody na jachcie;
b) Otwór w pokładzie przez który przechodzi maszt;
c) Elementy w jachcie pozwalające wiązać cumy na jachcie;

pyt. 7: Pierwszy Polak żeglarz, który opłynął Ziemię non-stop to:
a) Krzysztof Baranowski 1970-1971;
b) Leonid Teliga 1967-1969;
c) Henryk Jaskuła 1979-1980;

pyt. 8: Żegluga między portami tego samego państwa to:
a) Kabotaż;
b) Sabotaż;
c) Blamaż;

pyt. 9: Para stałych obiektów brzegowych wyznaczających żądany kierunek to:
a) Nadir;
b) Reje;
c) Nabieżnik;

pyt. 10: Dowódcą obrony wojskowej składnicy tranzytowej na Westerplatte w 1939 był:
a) mjr Pilarski;
b) mjr Konarski;
c) mjr Sucharski.

- Advertisment -

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków - Katowice, Stalexportem. Po wygaśnięciu umowy koncesyjnej, autostrada przejdzie...

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. Motoserce to wydarzenie, które ugruntowało swoją pozycję w kalendarzu imprez w naszym mieście....

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła się w sobotę 18 maja na Sosinie. „Rolkuj po nadzieję”...