czwartek, 9 maja, 2024

Jak wykorzystywane są separatory magnetyczne?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneJak wykorzystywane są separatory magnetyczne?

Jak wykorzystywane są separatory magnetyczne?

- Advertisement -

Separatory magnetyczne to bardzo istotne urządzenia w przemyśle, bez których wykorzystania trudno byłoby prowadzić produkcję wielu przedmiotów. Właśnie z tego powodu dzisiaj nieco lepiej przyjrzymy się tym urządzeniom i odpowiemy na pytanie – czym są separatory magnetyczne oraz jak i dlaczego się z nich korzysta. Zapraszamy do czytania!

Separator magnetyczny – co to jest?

Chociaż magnesy bardzo często kojarzą nam się tylko z ozdobami na lodówkę, nie możemy zapominać o tym, że są one wykorzystywane także w wielu bardziej praktycznych zadaniach. Przykładem niezwykle przydatnego urządzenia opartego o magnesy jest separator magnetyczny. Czym on jest i do jakich celów się go wykorzystuje?

Separatory magnetyczne działają w oparciu o magnesy, żeby oczyszczać półprodukty i gotowe wyroby na halach produkcyjnych i magazynach z niebezpiecznych fragmentów metali. Mogą mieć różne kształty i rozmiary w zależności od tego, z jakim rodzajem wyrobu mają pracować. Używa się w nich zarówno magnesów ferrytowych, jak i magnesów neodymowych.

Magnesy neodymowe w separatorach magnetycznych są wykorzystywane ze względu na ich ogromną siłę przyciągania. Przeciętnej klasy magnes neodymowy będzie w stanie podnieść przedmiot, który waży aż dziesięć razy więcej od niego, co sprawia, że jest on świetnym sojusznikiem w pozbywaniu się z różnych produktów metalowych opiłków.

Nie oznacza to jednak, że magnes neodymowy ma same zalety. Pomimo swoich niezwykłych właściwości cechuje go także stosunkowo niska wytrzymałość na temperatury i korozję. Właśnie dlatego niektóre branże używają separatorów magnetycznych wyposażonych w magnesy ferrytowe, które może nie są tak silne jak ich odpowiedniki wykonane ze stopu neodymu, jednak mają inne zalety, które sprawiają, że mogą być użyteczne w tej kwestii.

Dlaczego separatory magnetyczne są takie ważne w przemyśle?

Wiele osób może zastanawiać się nad tym, dlaczego użycie separatorów magnetycznych jest niezbędne w wielu różnych dziedzinach przemysłu. Wynika to z bardzo prostej przyczyny – opiłki metali mogą się dostać do wyrobu właściwie na każdym etapie jego produkcji, od transportu do hali produkcyjnej. Taka sytuacja stwarza wiele potencjalnych niebezpieczeństw nie tylko dla gotowego produktu i jego użytkowników, ale także dla pracowników z wytwarzającego go zakładu.

Ryzyko wynikające z obecności metalowych zanieczyszczeń w różnych produktach jest raczej dosyć proste do zrozumienia, jeśli weźmiemy pod uwagę chociażby branżę przemysłową. W jaki sposób jednak opiłki metali mogą wpłynąć na bezpieczeństwo całego procesu produkcji? Otóż ich obecność na linii produkcyjnej czy w maszynie pakującej może prowadzić do fatalnych skutków – będą się tam ocierać o siebie i inne elementy, w efekcie wytwarzając ciepło. W najgorszym wypadku w takiej sytuacji może dojść nawet do pożaru czy uszkodzenia różnych urządzeń.

Warto pamiętać, że aby separator magnetyczny czy jakiekolwiek inne urządzenie magnetyczne działało poprawnie i zgodnie z przeznaczeniem, kluczowe znaczenie ma jakość samych magnesów. Jeśli w naszej firmie chcielibyśmy wykorzystać skuteczne rozwiązania, warto postawić na sprawdzonych producentów i dostawców magnesów, takich jak sklep z magnesami neodymowymi Magnepol.

- Advertisment -

LKS Ciężkowianka Jaworzno w 3. lidze tenisa stołowego

We wtorek 7 maja 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 11 w Jaworznie rozegrany został rewanżowy mecz barażowy o awans na wyższy szczebel rozgrywek...

Dwie wizje miasta – zapowiedź spotkania LIVE Forum Polityczne Dąbroś i Dudkowski

Marcin Dudkowski i Mateusz Dąbroś serdecznie zapraszają na kolejny odcinek LIVE poświęcony bieżącym wydarzeniom z Jaworzna - Forum Polityczne Dąbroś i Dudkowski. Ten odcinek...

Matury 2024. 8 maja – matematyka

Drugi dzień matur, czyli dzień egzaminu z matematyki. Zapytaliśmy maturzystów, jakie mają wrażenia po rozwiązaniu zadań. Matura 2024 się rozkręca. Dzień matematyki jest dla niektórych...