niedziela, 5 maja, 2024

Okratek i sromotnik

Strona głównaEkosektorOkratek i sromotnik

Okratek i sromotnik

- Advertisement -

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych sąsiadów. Proponując pewną odmianę, zwrócę uwagę na grzyby.

W sześćdziesiątym trzecim epizodzie zapoznamy się z dwoma osobliwymi gatunkami. To okratek australijski i sromotnik bezwstydny. Zacznijmy od pierwszego gatunku. Bohater naszego filmu pojawia się w naszym kraju tu i ówdzie. Ja po raz pierwszy spotkałem go na skraju rezerwatu Kozie Kąty w Radziszowie w gminie Skawina. Obserwując go, proszę wysłuchać kilku ważnych informacji.

Po pierwsze na pierwszy rzut oka przypomina ośmiorniczkę, która nie znalazła nabywcy i w związku z tym wylądowała w plenerze. Po drugie owocnik pachnie specyficznie. Oficjalnie ma zapach zbliżony do padliny. Według innych badaczy padlina względem niego to perfumy.

Okratek australijski to po łacinie Clathrus archeri. Do niedawna był on znany jako kwiatowiec australijski — Anthurus archeri. Z natury uwielbia glebę bogatą w rozłożone drewno. W Europie po raz pierwszy zaobserwowano go w 1914 roku.

Drugim gatunkiem jest sromotnik bezwstydny – Phallus impudicus. W pełni rozwoju łatwiej go wyczuć niż zobaczyć. Stąd też druga polska nazwa sromotnik smrodliwy. Kształt jest mocno sugestywny, co odzwierciedla nazwa łacińska. Bohatera tego filmu spotkałem w Mysłowicach na wzgórzu Wygonie Kępa.

Obydwa gatunki, zanim pokażą się w pełni, przypominają jajko niespodziankę tak jak owocniki sromotnika spotkane w lesie na przełęczy Biadaszowskiej. W tym stadium twarde wnętrze grzyba jest jadalne nawet na surowo. Smakiem przypomina rzodkiewkę. Sprawdzone osobiście.

Grzyb ma także zastosowanie medyczne, ale to już znajdziecie sobie bez trudu. Trudniej o znalezienie dostatecznej ilości owocników. Dlatego szanujmy wszystkie grzyby, ponieważ nigdy nie wiadomo do czego jeszcze mogą nam się przydać. I jeszcze jedno zaskoczenie. Otóż najrzadziej spotykanym kształtem grzyba na świecie jest kapelusik fikuśny tudzież nóżka zgrabnie toczona.

Piotr Grzegorzek

[vc_facebook]

- Advertisment -

Oczywista Nieoczywistość – Wielka Góra

Z perspektywy człowieka dorosłego wszystko to co niegdyś wydawało się duże czy niemal olbrzymie, dziś zdaje się być zaskakująco małe. Zupełnie jakby otaczająca nas...

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto będzie kandydował z woj. śląskiego?

Za nieco ponad miesiąc, bo 9 czerwca, odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Z 13 okręgów zostanie wybranych 53 europosłów. Kto kandyduje do PE...

Jaworzno mało znane – Och, Karol

Celem naszej dzisiejszej, historycznej wędrówki jest miejsce trudno dostępne, ukryte w zaroślach i leśnych gąszczach, do którego nie łatwo jest dotrzeć. Znajdują się tutaj...