piątek, 17 maja, 2024

Dawnym zwyczajem – Wielka Sobota

Strona głównaKulturaKościółDawnym zwyczajem - Wielka Sobota

Dawnym zwyczajem – Wielka Sobota

- Advertisement -

Wielka Sobota to czas święcenia pokarmów, wody i ognia. Danymi czasy święcenie pokarmów odbywało się na dworze, pod przydrożnymi krzyżami, kapliczkami lub na wiejskich placykach. Stopniowo zwyczaj ten przenoszono do kościołów.

Na wsiach kosze z pokarmem do świecenia były ogromne, uznawano bowiem, że poświęcić należy wszelkie jadło, które potem spożywano podczas śniadania wielkanocnego. Umieszczano więc w tych koszach całe bochny chleba, pęta kiełbas, placki, kołacze, osełki masła, pisanki, kule utartego chrzanu.

Rano w Wielką Sobotę święcono wodę i ogień. Poświęcony płomień był symbolem domowego ogniska, przenoszono ów płomień za pomocą kaganków lub świeć do domostw, gdzie zapalano od niego ogień pod kuchennymi piecami. Było też w zwyczaju tego dnia okadzanie izb i całego domostwa dymiącymi ziołami, położonymi na palenisku. Miało to uchronić dom od wszelkiego nieszczęścia.

Jak mówi Wiesława Rączka z zespołu śpiewaczego Dąbrowianki Wielka Sobota jest dniem święcenia pokarmów. W kościołach tego dnia panuje cisza. W koszyczku do święcenia powinno być wszystko, co przygotowaliśmy na święta, bo zjemy święconkę. Wieczorem w kościołach od poświęconego ognia zapalne są świece zwane paschałami, które będzą się palić przez całe Święta Wielkanocne.

Święcenie pokarmów na Górce, kwiecień 2019 r. (arch. www.jaw.pl)

Tomasz Wrona, historyk z Mysłowic, regionalista pisze:
Wielka Sobota to również czas nadzwyczajny. Przygotowywano ciasta, świąteczne potrawy, w tym zupę chrzanową, Ozdabiano dom i jajka wielkanocne, które były przecież symbolem życia. Zazwyczaj gotowano je w naturalnych barwnikach – łuskach cebuli, buraczkach, korze dębu (uzyskiwano barwę czarną), modrej kapuście. Bardzo często przygotowywano kroszonki, czyli na barwionych skorupkach ryto igłą lub brzytwą wzory roślinne, a zwłaszcza kwiatowe. Te kroszonki nie były aż tak dekoracyjne jak te spod Opola, jednak również te są godne podziwiania.

Na przełomie wieków nie święcono w naszych stronach potraw w kościołach. Dopiero w okresie międzywojennym rozpowszechnił się ten zwyczaj na terenach śląskich przyłączonych do Polski w 1922 roku. Jednak w godzinach dopołudniowych odbywały się w kościołach obrzędy święcenia wody. Ludzie często brali w nich udział, wszak święcona woda była w domu potrzebna. Uczestniczono także w adoracjach przy Bożych Grobach. Nieraz aż do poranka wielkanocnego.

31 marca. Mysłowice. Uroczyste święcenie pokarmów podczas Świąt Wielkanocnych.
Mysłowice, uroczyste święcenie pokarmów, marzec 2018 (arch. www.jaw.pl)
- Advertisment -

Gdzie na wakacje jadą mieszkańcy Jaworzna?

Aura wakacji już jest odczuwalna przez mieszkańców Jaworzna. Jakie kierunki na wakacje obierane są najczęściej? Maj tego roku daje nam do zrozumienia, że wakacje zbliżają...

Już w tę sobotę: Noc w Teatrze z ATElier

ATElier Kultury zaprasza na Noc w Teatrze, która odbędzie się w budynku przy al. Mickiewicza 2 już 18 maja. Już o godzinie 19:00 w sobotę...

Przeszywała metki z ubrań, by wyłudzać zwroty. Kobiecie grozi 8 lat więzienia

Policjanci z Jaworzna zatrzymali 43-letnią mieszkankę Libiąża, która usuwała metki z tańszych ubrań, a następnie wszywała te z markowej odzieży. Tak spreparowane ubrania  oddawała...