niedziela, 19 maja, 2024

Ceny w sklepach są o 20% wyższe niż przed rokiem

Strona głównaŻycie miastaCeny w sklepach są o 20% wyższe niż przed rokiem

Ceny w sklepach są o 20% wyższe niż przed rokiem

- Advertisement -

Codzienne zakupy podrożały średnio o 20,3% – informują autorzy raportu „Indeks cen w sklepach detalicznych”. Zobacz, co podrożało najbardziej w stosunku do I półrocza 2022 roku.

Raport „Indeks cen w sklepach detalicznych” wykazał, że w porównaniu do I półrocza 2022 roku, od stycznia do czerwca 2023 roku, codzienne zakupy podrożały średnio o 20,3%.

Badanie dotyczyło 17 kategorii i ponad 100 najczęściej wybieranych przez konsumentów produktów codziennego użytku. Dla potrzeb analizy, łącznie zestawiono ze sobą przeszło 461,4 tys. cen detalicznych ze sklepów należących do 63 sieci handlowych. Niestety, w aż 16 kategoriach odnotowano ponad dwucyfrowy wzrost ceny w stosunku do poprzedniego roku.

Na szczycie rankingu znalazły się warzywa, które zaliczyły wzrost o 32,4%. Na drugim miejscu znalazły się karmy dla zwierząt ze wzrostem o 31,6%. Trzecią pozycję ma chemia gospodarcza z wynikiem 27,8%. Czwarte pod względem wzrostów są dodatki spożywcze takie jak ketchupy, majonezy, musztardy, które wzrosły o 24,4%. Top 5 drożyzny zamyka nabiał z wynikiem 24,2%.

Oprócz wyżej wymienionych kategorii, w zestawieniu wysoko znaleźć można jeszcze pieczywo, produkty sypkie, artykuły dla dzieci, wędliny i napoje. Tuż za pierwszą dziesiątką są słodycze i desery, dalej są ryby i środki higieny osobistej. Pod koniec zestawienia mamy mięso, owoce i używki, ranking zamykają artykuły tłuszczowe.

Skąd się biorą podwyżki cen? W I połowie roku na koszty codziennych zakupów wciąż wpływały wydarzenia z 2022 roku. Rosyjska inwazja na Ukrainę pchnęła w górę ceny nośników energii oraz towarów spożywczych eksportowanych przez Ukrainę jak np. zbóż i roślin oleistych. Wyższe opłaty za energię spowodowały wzrost kosztów produkcji rolnej, co w efekcie doprowadziło do szerokich podwyżek cen.

Na to ponakładały się jeszcze inne czynniki, jak np. silne odbicie popytu po pandemii przy ograniczonej podaży w gospodarcemówi ekonomista Marcin Luziński.

Źródło: Śląski Biznes

[vc_facebook]

- Advertisment -

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków - Katowice, Stalexportem. Po wygaśnięciu umowy koncesyjnej, autostrada przejdzie...

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. Motoserce to wydarzenie, które ugruntowało swoją pozycję w kalendarzu imprez w naszym mieście....

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła się w sobotę 18 maja na Sosinie. „Rolkuj po nadzieję”...