poniedziałek, 6 maja, 2024

Duży problem niskiej emisji

Strona głównaBiznesDuży problem niskiej emisji

Duży problem niskiej emisji

- Advertisement -

Marszałek Wojciech Saługa zapowiedział powołanie zespołu, którego zadaniem będzie przygotowanie założeń do uchwały antysmogowej dla regionu. Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej i najbardziej liberalne zasady informowania o tym zagrożeniu.

O potrzebie dyskusji, edukacji i walki z tym problemem rozmawiali uczestnicy debaty „Smog w województwie śląskim – jak uchronić mieszkańców przed tym zjawiskiem?” W spotkaniu, które odbyło się w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach, uczestniczyli eksperci z zakresu zanieczyszczenia powietrza, ekologii i zmian klimatycznych, a także lekarze, samorządowcy i aktywiści.

Pierwszym etapem prac w tym zakresie było przesłanie do 167 gmin z regionu ankiety, której celem było określenie świadomości na ten temat i zapytanie władz gmin, czy dysponują one planami, programami walki z niską emisją. Póki co informację zwrotną w tej sprawie odesłało 87 proc z nich i zdecydowana większość deklaruje wsparcie w walce z tym problemem.

W trakcie debaty poruszono tematy dotyczące m.in. skutków zanieczyszczenia powietrza wpływających na zdrowie i życie ludzi, technik efektywnego i nieuciążliwego dla środowiska palenia węglem w domowych kotłach i programów wsparcia walki z niską emisją. Zdaniem ekspertów rozwiązaniem nie jest wyłącznie zakaz opalania węglem, ale przestrzeganie norm jakości węgla i standardów emisyjnych kotłów.

1 KOMENTARZ

  1. Szanowni Państwo od dłuższego czasu śledzę tematy dotyczące smogu. Pragnę zauważyć, że w tym okresie spotkałem się z technologią rzekomo zmniejszającą emisję zanieczyszczeń o kilkadziesiąt procent, Niestety jest ona bezpłatna i za darmo toteż nikt nie ma ochoty jej sprawdzić, Jest to metoda palenia w piecu od góry. Oczywiście dokonałem jej sprawdzenia na swoim organiźmie, a ponieważ mój piec jest do niej standardowo przystosowany i nic to nie kosztuje to zrobiłem eksperyment. No i co mogę o tej metodzie powiedzieć wcześniej tradycyjnie z komina przy paleniu węglem leciał z komina ochydny czarny dym, który niszczył mi mój nowy dach i komin. Teraz dym jest lekko szarawy. Wydaje się, że to działa, ale czy nie wartało by zrobić kilka niedrogich eksperymentów na Politechnice Śląskiej aby uzyskać odpowiedź na pytanie- tak to prawda, lub jest to mit. Wydaje mi się, że warto nad tym się pochylić. Czyli rozpalić piec od góry i dokonać pomiaru zanieczyszczeń oraz ten sam piec rozpalić tradycyjnie. Mogę na ten cel nawet bezpłatnie udostępnić swój dom.

- Advertisment -

Pożar samochodu w Byczynie

Pożar w Jaworznie Byczynie. Palił się samochód osobowy. Do zdarzenia doszło około godz. 16.30. Dokładnie o 16.36 dyżurny jaworznickiej straży pożarnej przyjął zgłoszenie o pożarze...

9. Rajd Nordic Walking w Ciężkowicach – wystartowały zapisy

Ruszyły rejestracje na 9. Rajd Nordic Walking w Ciężkowicach, który odbędzie się 18 maja. Limit uczestników został ustalony na 200 osób, dlatego warto nie...

Korty przy ul. Krakowskiej otwarte

MCKiS Jaworzno otwarło na ten sezon korty do tenisa ziemnego przy ul. Krakowskiej 8. Korty są dostępne od godziny 8:00 do 20:00. Kort można zarezerwować...