poniedziałek, 6 maja, 2024

Jak wyglądało pożyczanie pieniędzy na przestrzeni wieków?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneJak wyglądało pożyczanie pieniędzy na przestrzeni wieków?

Jak wyglądało pożyczanie pieniędzy na przestrzeni wieków?

- Advertisement -

Pieniądze są wszechobecne, nie istnieje bez nich codzienne życie. Są źródłem szczęścia, spełnienia, realizacji marzeń, ale i zdenerwowania i niepokoju, gdy ich zabraknie. Jako że rządzą wszystkim i są jedną z najbardziej pożądanych rzeczy na świecie, można także je pożyczać. Dzisiaj znajdziemy wiele firm, które się tym zajmują. A jak to wyglądało na przestrzeni wieków?

Najpierw była wymiana

Nie ma wątpliwości, że pożyczaliśmy zawsze, także przed erą pieniądza. Kiedyś to były różne dobra, na przykład wymiana szlachetnych kamieni za skóry zwierząt. Szybko się jednak okazało, że to nie wystarcza, że same dobra są ciężkie do wyceny. Powoli następowała więc rewolucja – era pieniądza. Początkowe kredyty towarowe następnie przemieniły się w pożyczki udzielane w kruszcu, aż wreszcie gdy zaczęły być wybijane monety właśnie w nich.

Od upadku Cesarstwa Rzymskiego do potęgi włoskich miast

Pożyczek udzielała bogata arystokracja, ale i lichwiarze oraz pierwsze banki. Upadek Cesarstwa Rzymskiego zahamował ten trend, swoje dołożyła również coraz silniejsza w tamtym czasie religia chrześcijańska, która zabraniała pożyczania pieniędzy na procent. Historia pożyczania pieniędzy ruszyła na nowo dopiero w XII wieku naszej ery. Wtedy to organizatorzy wypraw krzyżowych potrzebowali dużych środków pieniężnych, żeby wszystko przygotować. Banki handlowe, które 100 lat później zaczęły powstawać we włoskich miastach, jak Florencja czy Mediolan, przyspieszyły jeszcze ten trend.

Banki w całej Europie

Gwałtowny rozwój handlu, na który bardzo wpłynęły odkrycia geograficzne, sprawił, że banki zaczęły powstawać w całej Europie. Przodowały kraje potężne, jakie miały kolonie i wpływy na całym świecie. Ważny był na przykład bank w Amsterdamie pożyczający pieniądze różnym krajom na pokrycie deficytu budżetowego.

Pierwsze pożyczki pozabankowe

W XVIII i XIX wieku szybko rozwijający się przemysł zatrudniał wiele osób, często płacąc swoim pracownikom głodowe stawki. Zostało to zauważone i wymyślono tak zwane „Payday Loans”, czyli dzisiejsze szybkie pożyczki. Robotnik, który miał zbyt niską pensję i mniejsze prawa niż wyżej sytuowany pracownik, nie miał też szans na uzyskanie pożyczki w banku. Dzięki pozabankowym instytucjom stało się to możliwe. Ta idea przetrwała do dzisiaj, rozwinęła się nawet na tyle, że dziś udziela się ich także przez internet.

Dowiedz się więcej o historii pożyczania pieniędzy z artykułu: „Historia pożyczania

Można zauważyć duże podobieństwo między wspomnianą sytuacją robotników z XVIII i XIX do tego, co obserwujemy dzisiaj. Także mamy dużą grupę ludzi, która nie ma szans na pożyczkę z banku. Mamy jednak mocno rozwinięty sektor pożyczek pozabankowych, dzięki niemu każdy może pożyczyć pieniądze.

Historia pożyczania pieniędzy jest długa i zawiła, zauważalne są jednak pewne podobieństwa z dzisiejszymi czasami. Wspomniany przed chwilą fragment to zaledwie jeden z ciekawszych przykładów. Pojęcia takie jak sumy neapolitańskie (czyli ogromna suma pieniędzy niemożliwa do odzyskania) stale są aktualne. Ostatni przypadek z frankami szwajcarskimi tylko to potwierdza. Zasada więc jest taka, że niezależnie od czasów i sumy pieniędzy, zawsze należy pożyczać rozsądnie i od najlepszych, najbardziej wiarygodnych i godnych zaufania firm pożyczkowych.

- Advertisment -

Quiz TOZ Jaworzno na Światowy dzień Ziemi – nagrodzeni

Z okazji Światowego Dnia Ziemi jaworznicki oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami przygotował quiz, na który złożyły się trzy zestawy pytań publikowane na jaw.pl i...

Ostatnia szansa na zapisy: pokazowa instalacja do produkcji płyt z tworzyw sztucznych

W Jaworznie w Jeleniu ma powstać nowa fabryka płyt budowlanych, które będą wytwarzane z tworzyw sztucznych. Inwestorzy zapraszają na kolejny Dzień Otwarty, podczas, którego...

 IX Dyktando Żonkilowe jaworznickiego Hospicjum

W czwartkowe słoneczne popołudnie 25 kwietnia uczniowie jaworznickich szkół podstawowych zmierzyli się z zawiłością pisowni ojczystego języka. To już IX edycja organizowanego przez jaworznickie...