
Sejm przegłosował zmiany w prawie, które pozwalają żołnierzom na granicy większą swobodę w używaniu broni. Nowe przepisy, przyjęte większością aż 417 głosów, mają na celu zapewnienie mundurowym większej elastyczności w sytuacjach zagrożenia na granicy.
Ta nowelizacja jest reakcją na tragiczne wydarzenie, w którym polski żołnierz stracił życie w wyniku ataku jednego z migrantów na granicy z Białorusią.
Jeśli trzeba, można strzelać
Nowe prawo przewiduje, że żołnierze i funkcjonariusze, którzy użyją broni w celach służbowych, nie będą podlegać karze, nawet jeśli naruszą zasady użycia środków przymusu bezpośredniego.
Jednak według Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, nowe przepisy mogą być stosowane nie tylko na terenach przygranicznych, ale również na większych obszarach, co zwiększa ryzyko nadużyć. Fundacja uważa, że dotychczasowe przepisy są wystarczające i nie ma potrzeby ich zmieniać. Zmiany wprowadzone przez Sejm RP mogą doprowadzić do zwiększenia liczby incydentów, w których dojdzie do nadużycia siły przez funkcjonariuszy.
Licencja na zabijanie?
Helsińska Fundacja Praw Człowieka stanowczo sprzeciwia się nowym regulacjom. Jest ona zaniepokojona przede wszystkim przepisami, które zwalniają żołnierzy z odpowiedzialności karnej za użycie broni na granicy. Zdaniem przedstawicieli fundacji takie przepisy mogą skończyć się licznymi naruszeniami praw człowieka, szczególnie w sytuacjach, gdy użycie broni jest nieuzasadnione. Fundacja alarmuje, że nowe prawo może doprowadzić do sytuacji, w których funkcjonariusze będą po prostu bezkarnie ranić i zabijać ludzi.
Apel do Senatu
Organizacje pozarządowe skierowały do Senatu RP apel, w którym proszą o wprowadzenie poprawek do nowej ustawy. Domagają się, aby usunięto z niej przepisy zwalniające żołnierzy i funkcjonariuszy z odpowiedzialności karnej za użycie broni. Argumentują, że takie rozwiązania stanowią swoistą „licencję na zabijanie”, co jest nie do zaakceptowania w demokratycznym państwie prawa.
Według wnioskodawców międzynarodowe konwencje jasno określają ograniczenia w użyciu siły przez funkcjonariuszy i nie pozwalają na wprowadzenie przepisów, które umożliwiają bezkarne pozbawianie ludzi życia.
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś koniecznie zainstaluj naszą aplikację, która dostępna jest na telefony z systemem Android i iOS.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Debilny tytuł artykułu, ale czego można się spodziewać po "uśmiechniętych"