historia dzielnic

Trzecie spotkanie z cyklu „Z Historią na Ty”

Muzeum Miasta Jaworzna zaprasza na trzecie spotkanie zawarte w reaktywowanym cyklu „Z Historią na Ty”. Tematem będzie omówienie nazw miejscowych…

2 miesiące ago

Tragiczny grudzień 1943 roku

To było osiemdziesiąt lat temu. Dzień 1 grudnia 1943 roku naznaczony został już na zawsze tragedią wielu jaworznickich rodzin. Rozstrzelali…

5 miesięcy ago

Historia Jeziorek – cz. XII – czasy powojenne

Czasy powojenne były szczególnie trudne. Władze komunistyczne powzięły działania, dzięki którym mieli się ujawnić żołnierze Armii Krajowej. 2 sierpnia 1945…

4 lata ago

Historia Jeziorek – cz. VIII – okres okupacji

Ugrupowania konspiracyjne w czasie okupacji aktywnie ze sobą współpracowały. Jan Pałczyński „Drop” dowódca 1. kompanii OPN przekazał przepustkę nocną dla…

4 lata ago

Historia Jeziorek – cz. VI – okres II wojny światowej

Po zajęciu terytorium kraju przez najeźdźcę, grupy dywersji przyjąć miały nazwę Tajna Organizacja Wojskowa i przejść do tworzenia konspiracji wojskowej.…

4 lata ago

Historia Jeziorek – cz. V – okres II Rzeczypospolitej

Po tym, jak Polska odzyskała w 1918 roku niepodległość, z inicjatywy Jana Kantego Steczkowskiego powołano do życia spółkę, która wykupiła…

4 lata ago

Historia Jeziorek – cz. IV – Jaworznickie Gwarectwo Węgla Kamiennego

Powstanie Gwarectwa - Jaworznickie dobra kameralne wraz z zakładami górniczymi zostały sprzedane w 1871 r. przez rząd austriacki spółce wiedeńskich…

4 lata ago

Historia Jeziorek – cz. II – Okres staropolski

Począwszy od XIII w. przez 600 lat teren zwany podówczas Jeziorka przynależał do biskupstwa krakowskiego, wchodził w skład sławkowskiego klucza…

4 lata ago