piątek, 17 maja, 2024

Kiedy policja ma prawo przeszukać?

Strona głównaŻycie miastaKiedy policja ma prawo przeszukać?

Kiedy policja ma prawo przeszukać?

- Advertisement -

Jeden z mieszkańców naszego miasta zwrócił się do nas z pytaniem: kiedy policja ma prawo przeszukać przechodnia i sprawdzić jego telefon? Sytuację tłumaczy kom. Tomasz Obarski z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie.

Obarski mówi, że do przeszukania funkcjonariusze nie potrzebują specjalnych upoważnień. Do przeszukania dochodzi wtedy, gdy policjanci mają podejrzenia co do danej osoby. Wówczas mają prawo dokonać kontroli osobistej. Mieszkaniec pyta również o możliwość sprawdzenia telefonu komórkowego. Tomasz Obarski tłumaczy, że to rutynowe kontrole mające na celu sprawdzenie numeru IMEI telefonu, czy nie jest on zgłoszony jako kradziony. Zapewnia również, że funkcjonariusze nigdy nie sprawdzają prywatnych danych zawartych w telefonie, a jedynie numer IMEI.

Jednocześnie Obarski przypomina, że regularne kontrole na ulicach miasta przynoszą efekt w postaci zatrzymania osób posiadających bądź handlujących narkotykami. Udaje się również odzyskać skradzione, wartościowe przedmioty.

Co w przypadku, gdy odmówimy kontroli osobistej? Wówczas policja ma prawo nas zatrzymać i przetransportować na komendę w celu dalszych wyjaśnień.

[vc_facebook type=”standard”]

16 KOMENTARZE

  1. E tam, weekend, nie ma o czym pisać, redaktory już POpisały o Błaszczaku i kobietach zdzierających koszulę z biednego napadniętego Józefa. Takie tam zapychanie ramówki, jakby się dało powojować to i radość większa. Mało Silberta w tym tygodniu było, podgonili Starzyckim, ale gdzie im (redaktorom) do apogeum formy.

  2. To właśnie ten co mówił na sesji, że ma opinie fachowców, aby stadion powstał na Podłężu. Nie chce się zabawiać w medium, ale tym razem w mojej głowie powstał taki obraz, że to po wydaniu setek setek, na ten stadion koledzy fachowcy, zajmą go i postawią kasy za kratami i to będzie dobra inwestycja z kasy miejskiej dla kolegów fachowców.
    Oczywiście to był tylko mój obraz w głowie, nie podpadający pod kodeks karny…w głowie mi się jeszcze obraz taki przedstawia, że ktoś chce zrobić prywatny interes za pomocą kasy miasta. Ależ te sny są teraz przeraźliwe

  3. http://pzla.pl/zalaczniki/4121_2010122185412.pdf

    Projektowanie stadionów lekkoatletycznych to nie jest wiedza tajemna. Trochę ponad sto stron lektury. Zadziwiające było natomiast zdziwienie „fachowca” kiedy Pani Architekt stwierdziła, że stadion powinien być zaprojektowany na osi północ-południe. No powinien. Takie są zalecenia PZLA. Str.18 instrukcji projektowania stadionów.

    Zadziwiający był też upór „fachowca”, że stadion lekkoatletyczny nie jest duży. No jest. Między krawędziami bieżni 170 metrów. I minimum dwa hektary powierzchni.

    Zadziwiające było podejście „fachowca” do wycinki parku. Rżnąć, bo to samosiejki. No tak, puszcza białowieska, to też samosiejki.

  4. O i wreszcie konkret. Wychodzi na to, że stadion w Szczakowej w ogóle nie spełnia kryterium:
    „W zasadzie oś podłużna płyty boiska powinna być zaprojektowana na linii północ – południe (start N – meta S)”.

    Czyli radni JMM – PiS zaś się mylili, tylko uparcie dążyli do realizacji swojego planu stadionu, który ma akurat oś inną: czyli praktycznie na linii wschód – zachód. A na dodatek jest on położony przy Kozim Brodzie. Ktoś przewidział moment, kiedy on wyleje i zniszczy stadion? Przewidzieliście koszty wału przy brzegu? Zapewne nie!

    Najbardziej kryterium linii połnoc – południe spełniają stadiony: Azotanii i Victorii. Jednak Azotania jest za mała, a i dojazd nie najlepszy.

    Zostaje albo Victoria (która ma trybunę i szatnie, jednak możliwe jest to, ze braknie kilku metrów i trzeba by kruszyć na łuku obrys stadionu),
    albo nowy stadion na Podłężu, który całkowicie spełni kryterium położenia na linii północ – południe. Wcale także nie zakłóci Parku Podłęże, który jest wystarczająco duży, by zmieścić to co wnioskuje się w ankiecie dot. rewitalizacji Parku. Również dojazd jest dobry. Nawet z Leopoldu nie jest daleko by dotrzeć do Parku Podłęże.
    Pozostaje zrobić porównani tylko dwóch lokalizacji: Victoria i Podłęże. Chyba jednak Podłęże wygrywa.

    Czyli zaś złośliwie ekipa prezydencka niepotrzebnie się upiera przy swoim fatalnym pomyśle. przy Szczakowej, przy Koszarowej, gdzie każdy rodzic będzie się bał puścić swoje dziecko samo, a i dojazd fatalny.

    • Park generalnie wg obserwacji i wyników ankiet podzielono na 2 strefy: „głośną” i „cichą”.
      Pierwsza to obszar obecnie mocno wykorzystywany gdzie są korty i skatepark.
      Druga – to teren zielony, gdzie ludzie chodzą odpocząć.

      Żeby zmieścić stadion w parku, jedną z tych stref należy praktycznie zlikwidować i zabetonować.
      Likwidujemy skatepark i korty, czy betonujemy zieloną cześć parku, wycinając m.in te 30to letnie samosiejki.

      Do wyboru, do koloru…

      • Jestem przekonany, że to co się dzieje wokół Stadionu Lekkoatletycznego i jeszcze kilku innych tematów tłumaczą zbliżające się wybory. Politycy wierzą, że obietnica walnięcia czegoś wielkiego, żeby oczy zbielały z wrażenia, daje im fory w głosowaniu. To jest klasyczne przyjęcie teorii, że „ciemny lud to kupi”. Próbuję od dłuższego czasu tłumaczyć, że w Jaworznie nie ma ciemnego ludu. Obserwujemy od kilkunastu lat wspaniały proces tworzenia się społeczeństwa obywatelskiego. I to trzeba pielęgnować.

        W przypadku SL powinno się zacząć od pytania „CZY”. Bo to nie jest prawda, że ta kwestia jest przesądzona, a największym marzeniem każdego z obywateli z osobna i wszystkich razem jest SL. Jeśli dać wybór – czy chciałbyś wydać te kilka-kilkanaście milionów na zagospodarowanie Sosiny albo wykupienie z rąk spółki węglowej Tarki i przywrócenie jej do świetności czy SL, to raczej wiem jaka byłaby odpowiedź.

        Sukces frekwencyjny Rynku był dla mnie oczywisty od początku. Sukces Geosfery jest zaskoczeniem, ale małym. Ludzie potrzebują pięknych przestrzeni publicznych – czyli takich, które są dostępne dla każdego i nieodpłatnie. W wielu miastach takimi namiastkami tych przestrzeni stały się galerie handlowe – pełno tam ludzi spacerujących i oglądających. W towarzystwie innych ludzi. Nie jesteśmy gatunkiem samotników. Lubimy nasze stado i poczucie bycia częścią tłumu.

        Niestety SL jakie widziałem nie są obiektami publicznymi – w znaczeniu ich pełnej dostępności i nieodpłatności. Nie inaczej będzie w Jaworznie jeśli dojdzie to tej inwestycji. Po głosach mieszkańców Podłęża widać, że nie chcą oni tego projektu w parku. Że ta lokalizacja jest im narzucana. SL w parku jest obcym ciałem.

        Są więc IHMO dwa tematy – odpowiedź na pytanie CZY (nie lepiej wydać pieniędzy na coś bardziej pożytecznego), a jeśli będzie pozytywna to GDZIE. Na Podłężu się raczej nie uda bez gwałtu na społeczności.

        Lekka atletyka wbrew togo co będą nam wmawiać politycy nie wymaga stadionów za dziesiątki milionów. Tego wymagają jedynie zawody – które wypełnią stadion kilka razy w roku. Przez resztę nie będzie on wypełniony nawet garstką ludzi. Uprawianie sportu dla jaworznickiego społeczeństwa obywatelskiego to jest chodzenie z kijkami, biegi, jazda na rowerze, pływanie… O taki masowy sport chodzi. SL jest potrzebny do biegów na 400 metrów. To determinujący koszt inwestycji. Kulę można pchać gdziekolwiek, skakanie w dal nie wymaga wielkich inwestycji, do skoku wzwyż nie trzeba kilkunastu milionów, tylko chęć i trochę miejsca…

        Namawiam do uniesienia się ponad polityczne spory i zwrócenie się do obywateli z wyborem – SL albo odnowa Sosiny czy Tarki? Tylko czy państwo politycy będą mieli odwagę zapytać?

- Advertisment -

Przeszywała metki z ubrań, by wyłudzać zwroty. Kobiecie grozi 8 lat więzienia

Policjanci z Jaworzna zatrzymali 43-letnią mieszkankę Libiąża, która usuwała metki z tańszych ubrań, a następnie wszywała te z markowej odzieży. Tak spreparowane ubrania  oddawała...

Dwaj mężczyźni zatrzymani za posiadanie narkotyków

Policjanci kryminalni z jaworznickiej komendy zatrzymali 15 maja 23-latka, w którego mieszkaniu ujawniono 440 porcji amfetaminy i niewielkie ilości marihuany. Tego samego dnia policjanci...

Policjanci z jaworznickiej komendy z wyróżnieniami i nagrodami

15 maja w Komendzie Miejskiej Policji w Jaworznie miała miejsce uroczysta zbiórka, podczas której jaworznicki komendant, insp. dr Piotr Uwijała, uhonorował 16 policjantów garnizonu...