niedziela, 19 maja, 2024

Skwer im. Czesława Kempińskiego uroczyście otwarty

Strona głównaEdukacjaSkwer im. Czesława Kempińskiego uroczyście otwarty

Skwer im. Czesława Kempińskiego uroczyście otwarty

- Advertisement -

W czwartek tuż za Miejską Biblioteką Publiczną uroczyście otwarto skwer im. Czesława Kempińskiego oraz odsłonięto tablicę pamiątkową. Odsłonięcia tablicy dokonali wiceprezydent Tadeusz Kaczmarek oraz rodzina Czesława Kempińskiego.

Czesław Kempiński urodził się w 1913 roku na Kujawach we wsi Przybysław, w chłopskiej rodzinie. Po ukończeniu szkoły powszechnej w 1927 roku trafił do Seminarium Misyjnego św. Ducha w Bydgoszczy. Po siedmiu latach został absolwentem Seminarium, jednak po maturze, zamiast wyjechać na misje, młody Kempiński postanowił kontynuować naukę. W 1935 roku udał się do Wilna, gdzie podjął studia na Uniwersytecie Wileńskim na Wydziale Filozofii.

Od początku swojego pobytu na Wileńszczyźnie Kempiński prowadził z kolegami konspiracyjną działalność katolicką, społeczną i oświatową w Instytucie „Marianum” za co został dwukrotnie aresztowany. W 1945 roku Czesław Kempiński, jego żona Zinanida oraz córka Basia osiedlili się na stałe w Jaworznie. Niedługo później urodził się Wojciech. Czesław Kempiński rozpoczął wieloletni proces wychowywania oraz edukowania miejscowej młodzieży w Zasadniczej Szkole Górniczej KWK „Kościuszko-Nowa”.

Uczył nie tylko polskiej gramatyki, ale przede wszystkim zamiłowania do języka ojczystego, wzbogacając swoje lekcje historycznymi anegdotami. Kempiński swoją pracę traktował jak misję. Cieszył się powszechnym szacunkiem, był serdeczny i przyjacielski.

W 1963 roku stworzył wspólnie z dyrektorem Guzikiem świetlicę, w ramach której działały dwa koła zainteresowań: plastyczne i krajoznawcze. Chłopcy, nazywani przez Czesława Kempińskiego „Plastusiami” doskonalili swoje umiejętności artystyczne.

Wielką pasją Kempińskiego było krajoznawstwo. Od początku istnienia Oddziału PTTK w Jaworznie włączył się w propagowanie i uprawianie pieszej turystyki. Jest autorem czterech części „Kartek z Dziejów Jaworzna”, wielokrotnie publikował swoje teksty na łamach lokalnej prasy. Czesław Kempiński był wielokrotnie nagradzany za swoje liczne zasługi. Otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 1995 roku Rada Miejska nadała mu dyplom honorowy i odznakę „Za zasługi dla miasta Jaworzna”. Czesław Kempiński odszedł od nas 26 września 2008 roku. Został pochowany na cmentarzu komunalnym na Wilkoszynie.

[vc_facebook type=”standard”]

1 KOMENTARZ

- Advertisment -

Święto Rodziny 2024

Tegoroczne Święto Rodziny jak zwykle zorganizowało MCKiS, w parku na Podłężu. Świętowano w niedzielę 19 maja. Było to, co można nazwać „must have” jaworznickich...

Noc w Teatrze z ATElier Kultury

"Noc w Teatrze" z ATElier Kultury można było spędzić w sobotę 18 maja. Takie wydarzenie, jakim jest "Noc w Teatrze" jest nowością, którą zainicjowało ATElier...

Noc w Muzeum w Jaworznie

Noc w Muzeum Miasta Jaworzna można było spędzić w sobotę 18 maja. Muzeum Miasta Jaworzna w ramach ogólnopolskiej akcji "Noc Muzeów" otwarło się dla zwiedzających....